More
  KreuLetërsiBibliotekëCinzia Demi: Shkaku i ditëve

  Cinzia Demi: Shkaku i ditëve

  Përgatitën dhe përkthyen Eda & Visar Zhiti

  Në Itali shkruhet shumë poezi dhe është e dashur si kënga italiane, sa duket se ai gadishull i mrekullueshëm po aq sa është rrethuar nga ujërat mesdhetare, po aq dhe goditet nga baticat e dallgëve të vargjeve dhe melosit, vazhdueshëm si në rilindje dhe sot. 

  Duke qenë pranë, edhe shpirtërisht, dhe kërshëria është më e madhe, gjithsesi dhe mundësitë e njohjes janë më të shumta.

  Këtë radhë kemi zgjedhur një poete, mbase dhe për të treguar sado pak dhe përditshmërinë e poezisë italiane sot, Cinzia Demi, jeton në Bolonja dhe   është nga Piombo pranë. 

  Ajo laurimin magjistral e ka kryer në Italianistikë dhe drejton kolanën Cleide në botimet “Minerva” dhe rubrikën “Missione Poesia, Altritaliani” dhe është kryeredaktore e revistës, që del në letër “Menabò (Terra d’ulivi edizioni).

  Ka botuar në mjaft shtëpi botuese vëllime me poezi, eseistikë, narrativë. Ja, disa nga titujt e saj, që duket sikur krijojne një rrëfim: Takohemi në ferr; Tërheqja që na bashkon; Takime dhe Magjepsje; Caterina Sforza. Forcë e natyrës midis mitit dhe poezisë; Ersilia Bronzini Majno. Imagjinari biografik i një italiani mes rolit publik dhe atij privat; Unë isha Maddalena; Maria dhe Gabrieli. Pritja e nënave; Në emër të detit; Zërat e Parë.

  Ka përgatitur antologjitë: Midis Genovas dhe Livornos: poetë të dy qyteteve. Homazh për Giorgio Capronin; Të dashurit e dashurisë; Portrete poetësh.

  Poezia e Cinzia Demi-t është përkthyer në anglisht, frëngjisht, rumanisht, hungarisht, arabisht, spanjisht, tani dhe në shqip, ndërsa ajo vetë  është dhe përkthyese për editorinë “Puntoacapo” të autorëve në gjuhët neolatine.

  Drejton disa veprimtari si “Çaj me poezi”, Bolonja; “Festivali i Artit”, Piombino dhe është vlerësuar me çmime te ndryshme letrare. Ndër më të fundit janë:

  2019, “Académie Mihai Eminescu – Craiova”, “Médaille pour ses mérites dans la diffusion de la Culture universelle” dhe “Prix Special pour l’excellence de sa création;

  2020, Anëtar i emëruar i “Académie Tomitane of Constance”

  2021, Çmimi “Inter.le Camaiore” për “Trup i pamundur” të Attila F. Balás, përkthyer prej Cinzia Demi-t, Çmimi “Narrativ INPS” për “Zërat e Parë” dhe videot në “Rai Cultura Letteratura”.

  Poezia e saj duket se sjell traditën për ta thyer atë, ka një realizëm dhe surealizëm të ndërthurur, ku vërshimin e fjalëve nuk e ndërpret me shenja pikësimi, madje as me shkronjën e madhe nistore, duke dashur kështu t’i ngjajë ligjërimit të gjallë apo monologut të brendshëm sipas parimit të “përroit psikik”. Parapëlqen një arketip të ri, atë të Matrioshkës, vërejnë kritikët.

  Përmbledhja e saj e fundit “Shkaku i ditëve” është një përvojë poetike e bazuar në fakte, ngjarje dhe ndjenja që shkaktojnë një efekt specifik, i cili, nga ana tjetër, krijon një fakt tjetër, në një lloj lidhjeje ngjarjesh: çdo kalim i jetës është i lidhur në mënyrë të pashmangshme me të mëparshmen dhe me atë që vjen, e tërhequr nga forca ose dobësia e asaj që s’ikën. Peizazhi shfaqet pas leximit me dritësirat e veta, erërat ngurtësinë, ciklin e stinëve, impulset, pritshmëritë dhe zhgënjimet që shkakton koha. Ritmi i poezisë për Cinthia Demi-n është si ritmi i frymëmarrjes dhe i ndjenjave, i thyer nga ngjarjet e jetës. Fillimi i saj është si një vazhdim…

  Librat e Cinzia Demi-t zakonisht në ballinë kanë nga një pikturë të bashkëshortit të saj, Maurizio Caruso, i cili ka hapur ekspozota të ndryshme dhe shquhet për portrete të artistëve, shkrimtarë Italianë dhe nga bota, ku kanë tërhequr vëmendjen e tij dhe heronj shqiptarë si Skënderbeu e At’ Viçens Prennushi.

  Po i sjellim së bashku.


  KOHA SI NJË KOPSHT

  por koha është një kopsht
  ku shëtisin ngjyra dhe stinë
  dhe toka hapet në lule
  në shije frutash të lagura
  sipas dëshirës së erës

  ulur përballë
  ndjej frymën tënde të ndezur
  shoh faqet prej fëmije
  purpur livadhesh por
  sytë – ndryshim fluturimesh

  si zogjtë janë si zogjtë
  i njohin mendimet e botës
  mbushin oborret me përpjekje
  dhe britmat e një sfide
  gabimet në flakë flatrash

  duhet të kuptojmë se ç’sjell
  që të besojmë në drithërat e bëra
  rërë klepsidre ndër duar
  për të mos thyer kristalet e arta
  që të kthehemi atje ku kemi lindur
  në shtëpinë me mure të bardha
  ku çdo gjë ka një emër
  për të zbuluar çdo kufi
  dhe ka një kujtesë që shpejton
  dhe zgjerohet nëpër botë

  me një gulçim të fryrë midis
  kokrrave të akacies e lirit të lehtë
  në dritën e pjerrët të grilave
  në sakramentin e betimit
  mbi memorialin e kthjellët të detit

  duhet të kuptojmë se ç’mbetet
  nga çmenduria e festës nga
  nxehtësia e flakës që ende
  mbron rininë
  e trupave tanë të përqafuar

  në agim mes avujve, ndërsa
  fundoset hija e siluetave
  që ishin pranë dhe një copëz
  kujtese është një e keqe
  mahnitëse e njerëzimit që zhytet

  në arsyet e errëta
  lulëkuqet përpiqen të lulëzojnë
  dhe një kohë e palëvizshme nuk
  shpjegon nuk lavdëron por jo
  të mohojë shkakun e ditëve


  Nga rubrika: Në emër të detit

  pret gjithmonë që diçka të ndodhë
  teksa ngre sytë
  te pemët që i druhen vjeshtës
  rruga bëhët dhe më e gjatë dhe
  ky pllakat nuk ishte dje
  është i milicisë së kohës
  e gatshme në ushtrinë mercenare
  për luftërat në altarin e gurtë
  të kishëzës – në kufi me Gjirin
  kundër zbehjes së detit në tetor
  paguani dhe lëreni të lirë të ndalë
  që të pushosh pak pa u ngutur
  provo të lash duart
  ku rrjedh rërë hematite
  merr një copëz vazoje

  dhe me të bëj një gotë
  pi një gllënjkë mistral
  nga ajo çarje që zmadhohet
  ajër i kripës së lashtë detare
  ndoshta kështu dhe rritesh

  pas bukës me sheqer dhe vere
  pas vjeljeve dhe trëndafilave
  kur të gjitha gjërat zbehen
  në një ndjesi të largët dhe thua
  kështu rritesh për kryqet

  të cilëve u shmangemi
  për këtë ajër mbytës të shtëpisë
  ku horizonti ishte vetëm një vijë
  ndoshta kështu takohen teatrot
  me kuintat gjithë ngjyrë të ndezura

  përfillu që rëndësi s’ka fare
  sa kilometra ikin kështu
  trupat shtrëngohen i hedhin veshjet
  argjendi vesh pa vlerë më
  pa zjarrminë që bëhet shkollë
  dhe duke pritur kthehemi në fillim
  ngrihen sytë te pemët
  që tashmë janë plot pranverë
  rruga është më e shkurtër
  dhe në pllakat është zbehur shkrimi


  Nga seksioni: Material jo i riciklueshëm ne për jetën

  ne për vdekjen
  ne për ndjenjën e përjetshme
  ne për të mos kuptuar
  ne që ishim dhe që jemi
  njerëzimi i dhimbshëm
  e asaj dhimbjeje të fortë
  që verbon mendjen
  njerëzimi i humbur
  i ndotur nga njerëz trashanikë,
  ne që besuam
  ne që nuk besojmë
  ne që shpresonim
  ne që nuk shpresojmë
  ne që kemi dashur
  ne që nuk duam

  ne që nuk jemi më
  pa familje pa virtyt
  me një ëndërr që vdes
  çdo çast
  çdo çast të vetëm
  një ëndërr e ndalur
  në një grusht në një rënkim
  në ujin që ikën
  në erën që shqyen
  në diellin që djeg ende më shumë


  Nga seksioni: Ajo shenjë që mungon

  shoh orkidën në tryezën e kuzhinës
  herë pas here lëshon një lule
  thahet dhe bie nga dega
  duke humbur freskinë e saj
  e zhvesh ngjyrën
  është ende e bukur mendoj
  çarë nga ajo rreze e fundit e dritës
  së tradhtuar nga palosjet e portokallit
  të tendës po të kishte zërin e vet
  do më tregonte për këtë kohë

  do më thoshte që po humbas konturin
  e fytyrave të atyre që dua ngjyrat e
  syve linjën e vizatuar të profileve
  gjestet e duarve që fjalët janë
  thekë të zbrazëta edhe në celularë

  do më thoshte se është zbehur fustani
  i detit dhe horizonti nuk është më
  një linjë për të mbështetur shikimin
  se bora nuk ka rënë këtë vit
  dhe bari me durim pret kthimin

  do më thoshte që ëndrrat janë makthe
  që e qara që dëgjoj është larg
  por e vërtetë që nata ka varrosur
  më të mirët prej nesh në rrugën e kryqit
  të kamionëve të dritave varg

  do më thoshte që s’e kuptova jetën
  se nuk mund të ndodhë veçse kur
  uji rrjedh dhe gota mbushet
  se tunika nuk luhet me zare
  por pritet dhe qepet me dorë

  dhe do më thoshte orkidea e Pashkës
  shfaqjen e përpiktë në dritaret tona
  si atë njollën e gjineshtrës që rishoh
  në pyllin e dendur dëshirën e dritës
  kthjelltësinë përhapëse të Ringjalljes

  ra shi kaq shumë
  kësaj nate jasemini
  duket i përtërirë kërcelli
  i hovshëm aromatik
  gjethet kanë pirë diell
  burimeve të bollshme
  Unë s’di gjë për të
  vërtet si për shumë të tjera
  shoh të hapur degëve
  plot pika qiellore
  të reve të holluara
  ndërsa bluja përparon.

  është ende i zbehtë mëngjesi
  në kontrast me trëndafilin
  e kuq në anë të kopshtit që
  duket se dikton linjën e
  guximit atë që kërkoj
  në rrjedhat e venave

  një grerëz gumëzhin përreth
  në lulemuret përhumbem
  në endjet e saj rrethore në
  mjeshtërinë e saj të pandërprerë
  në kërkim të qiellit do t’i jepja
  timin kur ta gjej

  vrullin dhe atë shije
  mjalti të orëve festive
  pas stuhisë së breshërit
  dhe rërës që ka mbuluar
  rrënjët e ëndrrave të mbështjellë
  me pastërtinë e zambakut

  kërkesat dhe përqafimet e
  nënës dhe atit dhe birit teksa
  në atë copëz drite që
  rrjedh mes pjeshkës dhe hardhisë
  ku shihen frutat dhe zogu alodol
  që nxiton nëpër këngë


  Nga seksioni: Hija e shtëpive

  e para ishte si fillimi
  i një alfabeti të mundshëm
  në orët delikate
  të preludit të mbrëmjes
  dhe lëvizin e tendosen
  çastet në rruzare
  pa një dritë
  me erën pezull
  por ishte dashuria
  gjatë fillit të rrugës
  dhe qumështi i ëmbël
  të një gji nëne

  * *

  E mbështjell veten në flokët e mi
  si bletët në koshere
  hiri dhe uji në urnë

  dhe është mjalti që pikon nga lotët
  nëse shikon qytetin në rrugë
  përçarjen e gjetheve të çmendura

  ringjalljen në vajtimet
  Unë kthehem
  tek molla e thartë që ishte

  dhe në ata sy sirene
  të një gruaje vetëm
  si heshtja si ndëshkimi


  rrush vere të mirë
  dhe ndërkohë
  digjesh për atë fluturim
  shpëtues mbi të keqen
  me një guxim të munguar

  të një lëvizje një ngrohtësie
  të një zoti që shndërrohet në njeri
  dhe nuk mund ta prekësh
  bëje gjestin që ke thënë
  jepi atij dashurinë

  gjithë dashurinë e botës
  mbush çantën e yjeve
  vër shenjën e puthjeve të tua
  bari vërshon
  nga gjaku yt prej drite

  ***

  Është një emër që po kërkoj
  që del nga ajo derë e përplasur
  që më hipën përsipër

  si balta
  në pëllëmbë dhe në shpinë
  rëndë në duart e tij

  si zëri që bërtet
  fërgëllimë fluturash vajtuese
  që mirëpret të njëjtën

  torturë bishën e turpshme
  që pastaj më përkëdhel
  më tundon dhe më thotë të qëndroj

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË