More
  KreuLetërsiBibliotekëCikël poetik nga Bledar Kurti

  Cikël poetik nga Bledar Kurti

  *******

  Ledhatim mizor

  Unë e puth, pastaj largohem

  Lotët e saj vdesin porsi gjethe vjeshte

  Prej syve të saj të bukur

  Si flutur …

  Me krahë të këputur

  Hija ime më ndjek nga prapa

  Flokët e saj të gjata

  Djersë frike – therje thike

  Harresë e paharrueshme

  Omega…

  Unë çaj përmes ajrit transparent

  Disa më thonë se kam talent

  Veshët më dëgjojnë një këngë mjelme

  Po këndon e vetme

  Me mall për të djeshmen

  Frikë-në-një-qytet-pa-dritë

  Një mjerushë po jep shpirt

  Vetëvrasje e pamëkatshme

  E përgjakshme………

  Rrethprerje vaginale

  Kënaqësi banale——momentale

  Unë largohem përtej qiellit, prapa diellit

  Një gurë varri pa emër

  U ngrit për një femër

  Të bukur, si flutur – me krahët e këputur

  *******

  Merr frymë thellë, mbushu me ajër kotësie

  Kujto të vdekurit me nderim

  Mblidh plaçkën e luftës

  Lëre të hyjë të huajin që po troket te porta

  Ushqeje frikën tënde me mjaltë

  Masturbohu me krenari

  Nga perënditë imagjinare mos u fshih

  Bota do të marrë fund prej një dallge kolosale

  Ngopu me mish njeriu si qenie kanibale

  Zbulo sekretet e Edenit

  Merre nusen prej dore

  Çoje në faltore

  Vish buzëqeshjen e Mona Lizës

  Falsifiko ëndrrat e tua

  Aktro mbi skenën e zbrazët

  Hapi krahët gjerë

  Në këtë kafaz vdekatarësh

  Me tërbim

  Me zjarr

  Me inat

  Shpërtheje flluskën e dëshirës

     O i ngratë

  Brohorite e duartrokite

  kryeengjëllin e gënjeshtrës

  Politikën e së keqes përtype brenda zorrëve të grykësisë

  Përkëdheli kthetrat e skifterit

  Vrojto përmes mjegullës të së gjallëve

  Shqyeje gojën e klith

  Më pas hesht

  Hesht

  Dhe hesht

  Zbraztia e përjetshme po të pret

  Me një kanavacë e penel në dorë

  Për të pikturuar portretin tënd të plogësht, të kotë

  Pa mimikë, pa sy, pa sqimë

  Një grimcë e zezë

  Një mosgjë

  Një psherëtimë

  Thjesht një iluzion i së shkuarës

  Një varr i padukshëm

  Në barkun e bishës së lashtë

  Në mitrën e universit

  Merr frymë thellë e mbushu me ajër kotësie

  Mbushu me lavdi në këtë terrinë marrëzie …..

  *******

  Dhimbje, vetmi, mall e dëshpërim

  Kreh kurorën e flokëve të saj

  Një urith i ligë ia shpon shpirtin thellë 

  Por unë nuk jam pranë saj, ta mbroj, ta përkëdhel

  E munduar dhe e torturuar nga barra e shekujve 

  Ajo lexon fatin e saj ndër faqe

  Ditë e natë, duke pritur kalorësin e saj të zi

  Por unë jam këtu, një hero pa lavdi

  Zemra e saj vajton por bota nuk ka veshë

  Duke i injektuar helm dhe frikë

  Duke plagosur ndezjen e saj të brishtë

  Me heshtë e me kamë

  I zbraztë nga lotët e mi, larg saj unë jam

  Ajo klith e lyp me lutje qiellore 

  Qenia e saj e kërcënuar si një plesht, 

  Lumenjtë e thatësirës i gjarpërojnë nën lëkurë

  Por unë jam këtu

  I vdekur nga brenda, një gur

  Më zgjo, lutet ajo

  Më jep jetë me puthjen tënde 

  Princi, dielli, dëshira ime përvëluese 

  Më ushqe me balsamin e zjarrit tënd 

  Më vrit e më rrëmbe në të panjohurën 

  Jam hienë që ndjek një kërmë 

  Një shpresë, një vdekje, një iluzion 

  Por unë jam këtu, rob në labirinth 

  I shkrirë prej akullit, i shqyer, i copëtuar 

  I dënuar nga demonët e maskuar

  Ajo drithëron dhe qan, nuk ka jetë në sytë e saj 

  Ajo gjakoset dhe gulçon nga prekja e dashurisë 

  Dhe unë jam këtu, larg, i djegur në turrën e druve 

  Në gostinë me krimba 

  Duke ushqyer çmendurinë time

  Duke kuvenduar me nëpërkat

  Duke thithur fyerje

  Dhe muzika mbaron – pa kërcim

  Dy skeletë përqafohen si dry dashurie në një gardh 

  Të kapur për dore

  Duke kujtuar me mall 

  Ditët e arta të horizontit të tyre të kuq

  Anijet nuk lundrojnë më, era kthen rrugën e saj

  Një luledielli vyshket në agim  

  Piano blu po hesht dhe të dashuruarit arratisen

  Për t’u endur në shkretëtirë 

  Në shtëpinë e tyre,

  Të lirë ….

  *******

  Jeta është pyetje

  Vdekja përgjigje

  Më jep më shumë vdekje

  Të kuptoj kotësinë e jetës

  Të nuhas utopinë e ekzistencës

  Të perceptoj dëshirën e vërtetë të zemrës

  Të deshifroj kuptimin e dhimbjes

  Qëllimin e njeriut

  Tovollinë e Adamit

  Joshjen e Evës

  Këngën e diellit

  Pikëllimin e errësirës

  Misterin e artit

  Mbretërinë e kohës

  Më jep më shumë vdekje

  Të vdes

  Dhe të mos lëngoj më ….

  *******

  Lëmoshë

  Lëmoshë

  Për një lypës dashurie

  Një hije

  Ku dielli s’bie

  Më prek

  Më prek

  Vetëm një herë—–dy herë

  Para se nata të bjerë

  Para se të hedh trutë në erë

  Dhe muret të spërkaten me gjakun tim

  Të pavlerë

  Para se qielli të nxihet

  Akulli të shkrihet

  Më duaj

  Më duaj

  Me mijëra herë ma thuaj

  Në libra ma shkruaj

  Kockat më janë ndryshkur

  Prej të qenit i huaj

  Më vrit

  Më vrit

  Sytë m’i shqit

  Grije mishin tim dhe hidhja qenve

  Vetëm ti mos ik

  Më puth

  Më puth

  Ngopmë me mëkat

  Vetëm këtë natë

  Parajse në shtrat

  *******

  Natë kopile që s’le gjurmë në kalendar

  Disa pika gjaku bien mbi kitarrë

  Një hije po troket në dritare

  Kërmilli ndezi një cigare

  Një muzë po bën banjë

  Piranjat po e hanë

  Shishe bosh

  Graal i thyer

  Damarë të therur

  Qiell pa yje

  Tinguj abstrakt

  Ndarje e padurueshme

  Zemra e copëtuar

  Sëmundje e pashërueshme

  *******

  Një ushtri mizash po më hanë nga brenda

  Po më zbrazin kafkën

  U çmenda …

  *******

  Përshpirtje

  Vertigo

  Ëndërr mashtruese

  Kthinë në qiell

  Botë pa diell

  Masturbatori i madh

  Dy shpirtra të humbur

  Notojnë

  Në topin e qelqtë të peshqve

  Vezë e thyer

  —– Kullon mbi kanavacë

  Kolazh dashnoresh

  Eraksion viagror

  Bombë atomike —– terror

  Kërthizë e thellë, si shpellë

  Që fsheh të papjellurën

  Shaman

  Mediatorët po parashikojnë të shkuarën

  Fëmijë të zinj pa gjymtyrë

  Mona Liza pa fytyrë

  Një përbindësh në pasqyrë

  Me ty, ose pa ty —–

  Ç’dilemë e ndyrë

  *******

  Një piano blu,

  e çakorduar gjer në fund

  Qerpikët e tu …

  dhe unë që të pëshpëris lehtë

  Qetësi vdekjeje, vetëm zhurma e puthjeve

  Kujtime të pluhurosura,

  tela të këputur

  Unë i puth buzët e tua më shumë se një herë

  Mendime turbulluese,

  frikë dramatike

  Poetët bien në gjumë nën pauzën e përjetshme

  Ti je e vetmja shenjë bukurie

  Arrij t’i ndjej gjurmët e tua mbi ujë

  Dallgët, si kuaj të bardhë, që gjoksin tënd lehtë

  e prekin

  Rrezullimi yt,

  triumf nëpër beteja

  Si Danieli

  në shpellën e luanëve

  Unë, ti,

  silentium amoris ….

  *******

  Po pres

  Njësoj si dje

  Njësoj si pardje

  Po pres

  Si një foshnje për t’u ushqyer

  Si një gurë për t’u flakur

  Si Llazari për t’u ringjallur nga vdekja

  Po pres

  Qysh kur bota ish ujë

  Qysh kur Krishti u kryqëzua

  Do pres

  Gjersa vera të thartohet

  Gjersa ky shtegtim të mbarojë

  Gjer atë ditë kur do hap derën

  E atij vendi ku vetëm thonjtë dhe flokët rriten

  Po pres

  Qysh prej zanafillës

  Po pres

  Që këmbanat të bien …

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË