More
  KreuLigjëratë

  Ligjëratë

  “Lexime europiane” në Paris – “Valsi i lumturisë” i Aliçkës nxitës për debatin mbi emigrimin

  Cikli i konferencave “Lexime europiane” që organizohet në Shtëpinë e Europës në Paris, këtë herë pati të ftuar shkrimtarin shqiptar Ylljet Aliçka. Romani i tij “Valsi i lumturisë” ishte nxitja për të...

  Në Universitetin e Prishtinës nga 19-30 gusht mbahet Seminari i 38-të Ndërkombëtar i Gjuhës, Letërsisë dhe kulturës shqiptare

  Në amfiteatrin e Bibliotekës Universitare në Prishtinë bëhet hapja solemne e punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, që mbahet...

  Moikom Zeqo: Nuk e di, po njeriu më shpesh jeton si në jerm

  Antikja te njeriu bën të dyshosh, të vesh me enigma, të jep njohuri, të mbush me pyetje e kërshëri, për dije të thella e...

  “A murgeshë, a lavire” – Aktakuza publike e Andrej Zhdanovit për Anna Ahmatovën

  Përkthyer dhe përgatitur nga Aurel Plasari Po kaloj te çështja e “krijimtarisë” letrare të Anna Ahmatovës. Veprat e saj, kohëve të fundit, shfaqen në revistat...

  Ali Podrimja: Nuk jam i vetvetes

  Në korrik të vitit 2012, në një prej amfiteatrove të Athinës, poeti Ali Podrimja, me rastin e promovimit të librit poetik “Hartë e grisur”,...

  A po e mund letërsia globale letërsinë për fëmijë në Shqipëri?!

  Nga Gëzim Tafa Në të vërtetë, kjo është një pyetje përgjigjja e së cilës nuk të mundon gjatë. Por, më shumë se një studim akademik,...

  Çfarë i mungon mendjes!

  Nga At Anton Harapi Zotërinj! Jemi idealista, por a e dijmë me të vërtetë se shka kërkojmë? Jemi intelektualë, por, ku do të...

  Stefan Cvajg: Kuptimi dhe bukuria e dorëshkrimeve

  Kam vendosur të flas sot për bukurinë dhe kuptimin e dorëshkrimeve, sepse në ditët tona ende nuk ka një përfytyrim të qartë as për...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË