Kreu Letërsi Botime të reja Promovohet në Milano "Secili çmendet simbas mënyrës së vet" - Kur ...

Promovohet në Milano “Secili çmendet simbas mënyrës së vet” – Kur vrojtuesi bëhet një me objektin e vrojtuar

nga Durim Taçi

Në kuadrin e një turi promovimesh në metropolet italiane, botuesi ‘’Lubrina Editore’’ ka ftuar shkrimtarin Stefan Çapaliku të prezantojë në Milano ‘’Secili çmendet simbas mënyrës së vet”. Ky takim, i cili i paraprin atij që do të organizohet së shpejti në Romë, do të mbahet të shtunën në 7 dhjetor në Qendrën Kulturore ‘’Philo’’.

Romani, që i ka kaluar me kohë kufijtë e Shqipërisë, i përkthyer tani më në disa gjuhë, para publikut italian u paraqit në Panairin e Bergamos, në prill të këtij viti. Nga përshtypjet e vlerësimet e deritanishme risia që sjell kjo vepër mund të vërehet në dy aspekte: në atë tekstual – një vepër që banon pragun e zhanreve letrare dhe eseistike ; si dhe në atë kulturor – një eksport autentik shqiptar drejt Apenineve.

Vrojtuesi bëhet një me objektin e vrojtuar. Bota përtej detit dikur indiferente, nuk mund të jetë më e tillë, qoftë vetëm nga fakti se atje jetojnë gjysmëmilioni shqiptarë apo shqiptaro—italianë. Kureshtja për Shqipërinë ka hyrë në një etapë njohjeje të ndërsjelltë, për të cilën ky roman jep një ndihmesë reale.

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

Artikujt më të fundit

“Mall i heshtun”, cikël poetik nga Melita Vjerdha

MUR Me themele të ngjeshuna me frymë të hedhuna që me ngjizje, ngritun me dorën e kohës…I plasaritun nga termete stinësh,mes...

“Faleminderit”, novelë në kohë pandemie nga Carlos Decker-Molina

Pranvera nuk ka mbërri ende, është marsi. Ekziston një mosmarrëveshje mes dimrit që nuk dëshiron të heqë dorë nga preja e saj...

Enver kushi: Një portret i Moikomit për Kadarenë

Në një nga ditët e kulmit të pandemisë, kur Tirana ishte nën pushtetin e plotë të makinave të policisë dhe urgjencave...

“Zi e terr”, ese nga Rexhep Ferri

1. Shumë e shumë kohë e shekuj më larg, atëherë kur unë ende nuk isha i lindur, ishte e...

KATEGORITË