More
  KreuArte pamore

  Arte pamore

  Si e rikrijonte botën në art piktori Lin Delija

  Nga Ardian Ndreca Lin Delija e nisi rrugëtimin e tij artistik në klostrin françeskan në Shkodër, ku shpirti i tij prej artisti nuk kishte ra...

  Driant Zeneli — Fëmijët e minierave të Bulqizës në Bienalen e Venecias

  Nga Fatmira Nikolli Ndodhemi në Bulqizë pranë minierave dhe kemi përballë 5 heronj. Janë pesë fëmijë që ecin nëpër zonën e minierës, zbulojnë një...

  Kim Knoppers – Dinastia Marubi – 100 vjet të studios fotografike shqiptare

  “Dinastia Marubi – njëqind vjet të studios fotografike shqiptare”, një ekspozitë e risjellë në Shkodër në Muzeun Marubi nga 15 shkurti, zbulon imazhe bardhezi...

  Ideja e fundit e Gëzim Qëndros: herezia “homo socialisticus”!

  Enigma e Kinostudios “Inteligjencën e mbivlerësojnë; ajo që i dallon njerëzit, është dashuria”, - ka ardhur si “amanet” i përtejvarrit kjo frazë e studiuesit dhe...

  Pesha e mungesës

  Nga Edison Çeraj Sa herë kam rastin të shoh pikturat e Fatlum Doçit, provoj ndjesinë e një gjëje që më mungon. Është si një shkëputje...

  Përjetësia femërore nga ’900-ta, vetëizolimi dhe modelja e lirisë…

  Nga Artan Shabani “Me një valle dëfryese, pa marrun frymë” vjen sot L’eterno femminino. Dhe njëmend shfaqet kjo ekspozitë kushtuar figurës së femrës, ku nga nëna te vajza, nga aksionistja tek inovatorja, nga...

  Proza e pikturës së Bashkim Ahmetit

  Nga Thanas Dino Peizazhet e para më të mira të Bashkim Ahmetit ishin aq të lira, sa dukej se do t’u iknin telajove për të...

  Dorian Koçi: Portreti i rrallë i Skënderbeut dhe vazoja e Kastriotëve në Leçe

  Shtatëmbëdhjetë artefakte nga Muzeu Historik Kombëtar i Shqipërisë, që lidhen me periudhën e Skënderbeut, si dhe artefakte e dorëshkrime të panjohura nga shqiptarët të...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË