More
  KreuLetërsiBibliotekë"Terri është qefini im", poezi nga Nuhi Sadiku

  “Terri është qefini im”, poezi nga Nuhi Sadiku

  CURRICULUM VITAE

  njëzetenjë korrik njëmijëenëntëqindenëntëdhjetëetetë

  Sytë hapur i kam në ditën e tretë të shtetrrethimit
  Buzëve të mia lëpiva shijen e vajit të parë
  Mbi tradhëtinë e zombi – perëndive

  Detin e qetësisë pluskuan pika shiu të gjakta
  Mallkuar qofsh më thanë ti shpirtshejtan i vogël
  Se paskam qarë kur të gjithëve ju ngurtësuan lotët

  Dhe kur fillova të thërras zotin tim në emër
  Mësova t’ia shtrydh cicat e mavijosura jetës
  Për t’ia nxjerrë tamblin e kristaltë të vetëfuqisë

  Dikur hapa gjithë truallin e zemrës sime
  Aty farë të kalbur më hudhën nga secili horizont
  Veç pse kam sharë krejt të pushtetshmit e botës

  Sot humbas kokën nëpër libra të ndryshëm poezish
  Dhe vazhdoj të shahem prej servilëve të perëndive
  Se paskam lexuar librat e ndaluar unë shpirtshejtani i dikurshëm


  EKSTAZË

  krejt qenien time e mbylla si asket
  e sytë e mi pikojnë gjak
  për ta kafshuar truallin e mollëve tua
  bota le të marrë në thua

  derdha një rigë zhgënjimi
  siç derdh ti kafenë e hidhët përgjysmë
  pështyva si qen i terbuar gjak në tokë
  ekstaza rrjedh në mua

  piva një gotë marrëzi gotën theva
  me copëzat e ndara i preva venat
  për të të larë në gjak pasi të të bëj të thuash
  të lahem s‘dua

  kur mbi ty rigon kënaqësi e bardhë
  qefin i larë me ujë të shenjtë
  të mbështjellë e të dërgon në Eden
  të falura janë mëkatet tua


  JEHU I VAJTIMIT

  Hapëroj rreth e përqark
  I ndjekur pas nga hija e një demoni
  Në botën që para duarsh po më vdes
  Me sëmundjen e artikulimit të së vërtetës
  Mbi sfondin etik të shëmtisë

  Buzëmbrëmjet vijnë prej xhamit të lagur
  Nga ajri që doli prej frymëmarrjeve të paralizuara
  Kur mërzia preku në gabzherr
  Muzgu mbështolli kokat
  Shpirtat u prangosën
  Dhe bënë lutjen e fundit

  Herezia është pelerinë tmerri
  Kur je në morgun e shpirtave të këputur
  Dhe shpresave të mbytura

  Kush e kemi radhën
  Të shpëlahemi në Ujin e Zi
  Që rrjedh nga një WC publike e ndyrë
  Ku politikanët derdhin darkat e yndyrshme
  Në një trajtë të shenjtë metafizike

  Kur humbi kuptimi i gjithçkasë
  Flamuri i njerëzisë pa ndjenja ra
  Dhe u skuq nga një llum menstruacionesh

  Tani gjithçka që kam
  Është ky jeh i vajtimit
  Dhe një këngë rock nga Pink Floyd


  NJERIU QË FLINTE ME HIJEN E VET

  zgjohej në zgrip të zakonit
  dhe thërriste si i marrë
  një hije të trilluar ekzistence

  gjumë i gjakosur gjuante
  përflakjen në dy sy të ndezur
  me aktin e pamoralshëm të shëmtisë

  idetë e tij të inatosura
  mbështilleshin me emocion
  frike dhe tëhuajsimi
  male mendimesh mediokre
  ka kohë që i kishin shpallë luftë
  këtij asketi të çuditshëm me trajtë njeriu
  ikte e ikte e ikte
  nga frika se liria e tij
  është asgjësuar dhe binte në gjumë
  zgjimi është i rëndë

  prandaj ai pas seksit
  gjithmonë flinte me hijen e vet
  për ta lënë të paktën një trashëgimtar
  në fronin e tij prej asgjëje

  nëse një ditë nuk do të zgjohej më


  OMBRELLA QË MË MBRON NGA FATI IM

  Ombrella që më mbron nga fati im
  s’ka qenë këtu për shumë
  kohë

  Ombrella që më mbron nga fati im
  nuk ka më shumë se dy pëllëmbë
  hapësirë

  Fati im që mbrohet nga ombrella
  nuk gjendet në asnjë vend tjetër
  pos në kohëhapësirë
  i lidhur me nyjën e dëshpërimit

  Fati im që mbrohet nga ombrella
  nuk më sulmon me asgjë tjetër
  përveç trishtimit

  Ombrella që më mbron nga fati im
  Fati im që mbrohet nga ombrella
  janë krijesa që kutërbojnë erë

  Fati im i trishtë dhe ombrella e vogël
  janë trajtë e venitjes
  së një luleje në fillimverë.


  RITUAL

  dhe çdo mbrëmje në mua rilind një dashuri
  e engjëllt dhe e padjallëzuar si kurrnjëherë më parë
  sikur t’i jenë djegur të gjitha caqet e zemrës

  dhe çdo mbrëmje unë mbes në vetmi
  tentoj ta ruaj një grusht dashuri sa për farë
  veten time ta kufizoj veç brenda ndjenjës

  dhe çdo mbrëmje unë digjem kam zjarrmi
  në heshtje filloj i numëroj lotët e mi të tharë
  nuk dua t’i rrëfehëm dritës së hënës

  pastaj çdo mëngjes dashuria ime bëhet hi
  veç kujtimet e saj mbillen në një arë
  mbinë legjendë e dashurisë sikur legjendë e zanës


  RRUGA E MACEVE

  Në një rrugicë të qytetit të harruar
  Çdo gjë nis e kryhet sipas ritmit të vet
  Në mëngjes përqafohet nga një tis mjegulle
  Në terr kotet si një tokë e pabanuar
  Kur trupi i akullt i mbrëmjes i prek ashtin
  Aty gjithçka zhduket rrëmishëm
  Përveç një mbretërie macesh
  Të tmerruara nga habia

  Në rrugicën plot zhurmë e mjaullima
  Kur derdhet shiu nga gryka
  Dhe nga pallatet bojëkuqe
  Rëndon aroma e bukës në furrë
  Macet struken jo për shumë kohë
  Për t’u mos lagur nga uji i mëkatit njerëzor
  Një panoramë e hirtë betoni
  Shtrirë mbi rrugicën e maceve
  Përmbys muajt një nga një

  Në rrugicën e ngushtë të qytetit të harruar
  Çdo gjë ka ritmin e vet
  Përveç një mbretërie macesh
  Që sundon sipas zakonit të vet


  SHËNIME PERSONALE

  Ky dimër sikur të jetë i dëbuar nga stinët
  në tridhjetë e tri copë mbart pikëllimin e imët

  Mbi peizazhin e bardhë e zënë gafil jeta
  çirret e lëngon nga frymëzëniet e helmëta

  Psherëtimash të pështira damkoset ceremonia
  e vrasjes së trishtueshme të dëshirave të mia

  Krejt çka më shoqëron: e kobshme kjo jehonë
  vajton për të ardhmen e hirit tonë

  Është revoltuar liria: s’është më lule që mbinë
  po kalorës apokalipsi që shpatën fërfërin

  Në perin e fytit. Që është i hollë e s’këputet
  ndonëse angështia e tërheq nga të gjitha skutat

  Asgjë nuk lëviz e gjithçka pas na ndjekë
  shtrati i kujtimeve prapa na është rrekë

  Kush ka pakëz guxim kush ka pakëz nur
  Ankthit të lirisë t’ia thyejë këtë mur

  Një kreshnik mitik që tamël zanash piu
  Se i fortë është guri gati sa njeriu


  TERRI ËSHTË QEFINI IM

  Nata lëshon perden e zezë të rëndesës mbi mua
  Mbyll qepallat e vuajtjes së mbetur peng
  Thërret në një rizgjim të ri

  Sa të egra janë kujisjet e kujtesës
  Në këtë natë të ftohtë nëntori
  Simbol i gërryerjes së brishtësisë

  Nuk e di pse s‘munda asnjëherë t’i flas natës
  Turpërohesha nga gjumi i shekujve
  Nuancat e kafshëtrajtimit i gjej brenda vetes

  Si nuk munda asnjëherë t’ia them këngës
  E si të këndohet kur frymën zënë na e ka
  Jastëku i perëndive

  Nata rëndon mbi mua si trup planetar
  Shtyn numërimin së prapthi
  Deri në rizgjimin e ri

  Varrosmëni
  të mbështjellur me terrin tim

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË