More
  KreuLetërsiBibliotekë"Të gjitha u thinjët ju dashnore të shirave", poezi nga Roland Gjoza

  “Të gjitha u thinjët ju dashnore të shirave”, poezi nga Roland Gjoza

  TË GJITHA U THINJËT JU DASHNORE TË SHIRAVE

  të gjitha u thinjët ju dashnore të shirave dhe dëbornave të auditoreve
  kur putheshim
  me aq besim te dashuria
  sa mund të nxirrnim diellin prej reve
  me buzët
  dhe gjuhën që shtyhej
  gjer te psherëtima
  harronim çantat me libra nëpër takime
  se ishte koha e poezive
  koha e shpirtit
  tani jeni thinjur
  blini bojë me çmim të lirë
  për hir të kujtimeve
  gjysma e vitrinave për ju janë krijuar
  ishit aq të bukura
  sa nuk na besohet që u vyshkët si lulet
  dhe jeni në kohën që do të bini
  edhe sikur kjo të ndodhë
  gjysma e vitrinave për ju do të mbetet
  dhe gjysma tjetër për vajzat tuaja
  na harruat
  se na humbi djalëria
  s’dinim më të puthnim
  mjaftonte shkopi dhe një kapele
  një kafe diku që të gremiseshim në kujtime
  për gërmadhat s’mund të ketë vitrina
  ju
  edhe duke rënë si petlat që bien nga vazoja me lule
  prapseprap lule mbetët
  ju heq kapelen
  dashnore të auditoreve
  të kohës së poezive
  dhe të shpirtit.


  EJA NE NJU JORK

  eja në nju jork në orën që lind
  dhe ora që lind është kur zogjtë cicërojnë
  dhe grataçielave iu rrëshqet dielli foshnje
  dhe oqeani është vendi ku pagëzohet
  dhe një meshë fëshfërimash dëgjohet
  mbi kapelet e grave
  dhe pulëbardhat e mëdha të oqeanit mbi fashion avenju
  Iu bien tambureve të ajrit për psalmet
  edhe këtu si kudo
  veç madhështia të kujton perënditë
  kur iu shfaqeshin njerëzve të zgjedhur
  dhe ti je e zgjedhur
  prandaj u shpikën grataçielat
  se e dinin që ti do të vije
  këtu një puthje është sikur ke vënë buzët në qiell
  po më mirë ti eja kur ora rritet
  dhe njujorkezët nxitojnë sikur marrin vrull të ngjiten për të pritur mesinë
  po nga banka në bankë shkojnë, s’kanë rrugë tjetër
  me fytyra jeshile si dallari i prerë freskët
  ne të dy s’kemi punë me dollarin kërcitës
  po me dashurinë
  le të puthemi në cirkuid kolomb
  duke provuar se edhe puthja është e rrumbullakët si bota
  këtu puthjet rëndom janë me pagesë
  po ne i paguajmë duke këmbyer zemrat
  e dashur, më mirë eja kur ora vdes
  atëherë kur heminguej bëri vetëvrasje nga depresioni I thellë
  kur muzgu bie përmes grataçielave si një vajzë që hidhet nga kati dyqind e pesë
  po nuk vdes
  se e presim ne
  ngaqë ti vjen me vetëdijen e jetës
  dhe unë gjithashtu si një shkrimtar që s’gëzoi asgjë në kohën e vet
  dhe bën vetëvrasje para syve të tu të zgjuar
  duke ta përseritur shpesh si ide
  se nju jorku nuk mund të shijohet pa dramacitet
  po unë e di, ti do të vish kur ora lind
  dhe diellit foshnje që pagëzohet do t’i vesh emrin tënd
  dhe unë s’do të jem ky që jam
  po ai djaloshi tetëmbëdhjetëvjeçar që të tha i pari; të dashuroj!
  ti më mirë eja kur ora lind
  se atëherë është koha e dashurisë


  NXITIM NJUJORKEZ

  këtu
  në nju jork
  njerëzit nxitojnë
  nxitojnë
  o zot
  sa shumë që nxitojnë!
  dhe varrezat i kanë pranë banesave
  për të mos humbur kohë.


  DO TË BËHESH POET?

  do të bëhesh poet?
  eja në amerikë
  këtu do të gjesh mërzinë dhe vetminë
  dy bija të parnasit metalik
  po ti s’vjen
  ta di kokën
  amerikën e shikon kur kthen me fund gotën!
  mëngjeset e praruara
  gjinkallat që çirren dhe japin frymën buzë bulevardeve
  ty s’të bëjnë përshtypje më
  ke mbetur te vargu që shkrove para njëzetë vjetëve
  tani përdor shprehjen; varja, plako!
  s’vë re as perëndimin
  aq të freskët
  sikur dielli ka ndërruar vend me agimin
  pantallona të shkurtra
  zbathur
  shtyn ditët ne plazh dhe në muzg
  kthehesh si turtulli në fole
  në tiranën e zhurmshme me pluhur
  ndoshta ndërron mendje dhe vjen
  po ta dish
  këtu të presin piramidat
  dhe sfinksi
  egjipti i ri ende s’ka mbaruar
  kurrizin do të thyesh në punë
  shefit do t’i bësh lajka
  se ndryshe të flakë në rrugë
  si këlysh bushtre
  ta di kokën 
  ti s’vjen
  amerikën e shikon kur kthen me fund gotën!
  më mirë që s’vjen
  rri aty ku je
  mes zhurmës dhe pluhurit të tiranës
  ku përditë te papunet shkruajne nëpër mure 
  jeta o qef!..
  dhe ti e shtyn si mundesh 
  më mbeti të grindem i vetëm me dy bijat e parnasit
  dhe të pëshpëris atë shprehjen tënde; varja, plako!
  se edhe unë prej poezisë s’nxora gjë
  në botën e dollarit


  NJU JORKU SI LEONARDO DA VINÇI

  jam si ajo mola në kostumin që shkoi për oskar
  gjithsesi dhe çmimet e mëdha
  e kanë nga një varrmihës të padukshem
   
  . . .
   
  i jam futur nju jorkut, jo si mag
  as si turist
  që e përshkon atë për një javë dhe s’e kupton
  i jam futur nju jorkut si një krimb që ta kalb
  të bjerë dhe të lulëzojë sërish
  jo si morgan
  po si leonardo da vinçi
   
  . . .
   
  e zgjidha përfundimisht
  nuk do të udhëtoj më për amerikë
  është kaq e thjeshtë
  me një boing inxhinjerik
  në ajër
  mbi ujëra
  e ç’me pret atje?
  një numër!
  do të udhëtoj brenda vetes
  të përshkoj shekujt së prapthi
  gjersa të arrijë te krishti.
   
  . . .
   
  me një migjen si kostum
  me një kapele si mjedë
  me një bastun si poradec
  do t’i hyj nju jorkut mespërmes
  i pakuptueshëm do të jem
  si një vend i vogël që s’përkthehet
  dhe s’e njohin të mëdhenjtë
  ( talentet piqen dhe kalben në degë
  dhe bien dhe treten në pleh )
  kokëfortë këndoj si ata!
  nostalgjia i lë prapa ballkanasit
  s’më do të tillë uitmani!


  E ZBEHTË ISHE MBRËMË

  e zbehtë ishe mbrëmë
  po e kaluam me një heshtje prej mbrëmjeje
  i zbehtë isha unë
  po shkoi ashtu si lumi nën urë
  s’tregojmë më asgjë për vete
  ç›kishim e dhamë për fëmijët që u rritën
  dy qënie pa brendësi
  dy boshësi që plotësojne dy plotësi
  tani s’kemi ç’japim më
  e zbehtë ishe mbrëmë
  po e kaluam me një heshtje prej mbrëmjeje
  i zbehtë isha unë
  po shkoi ashtu si lumi nën urë
  kur të vijë vdekja kemi vdekur qëkur


  SHPIRT, MOS U TRISHTO

  shpirt, mos u trishto
  shpirt
  ti ishe grua e bukur shumë
  tani je prishur
  hiret të shkuan bashkë me sapunin dhe ujin
  ilaçin e enëve
  stufën që të shkriu si qiriri kur gatuan
  ç›t›i bësh,
  bashkë me pleqërinë
  zoti të merr dhe bukurinë
  po duhet ta falenderojmë, e dashur
  t’i heqim kapelen
  se na shtoi dashurinë
  ti për mua je një bijë më tepër
  unë për ty një bir
  u ngatërrua kjo punë
  lëmsh u bë dashuria
  dhe kjo ndodhi, e dashur
  se humbëm bukurinë
  vyshkja e lulkës së buzkës
  dhe rrudhkat si shi
  na shëmtuan
  po na shtuan dhëmbshurinë
  në jetë jemi hije ne dritë
  në kujtime realë si dielli
  ata që kujtojmë kur flasim nën drurë
  të famshmit e asaj kohe
  kanë vdekur qëkur
  po ne me ata ndjehemi të lumtur
  le të shpikë ipod jobs
  microsoft bill gejts
  për ne shpikja më e madhe
  është kujtimi
   
  dhe sa gënjejmë
  dhe sa na shkon gënjeshtra
  ushqim zogjsh për dashurinë
   
  thërrime
  jeta!


  JAM NJË PROBLEM AMERIKAN

  jam një problem amerikan
  sepse nuk konsumoj si më parë
  gris këpucë më pak
  nuk eci shumë dhe kostume s’ndërroj më
  se takimet më të shpeshtë i kam me zogjtë dhe pemët
  po këtë e mbaj të fshehtë
  se përndryshe do të më quajnë të çmendur
  jam antikonsumist
  dhe antikonformist i pandreqshëm
  më mirë të shkoj
  të thyej qafën
  të mos merrem me kujtime dhe të kruaj xhepat e zbrazur
  jam në vendin e parasë
  në qarkullimin e saj atletik të rekordeve të mëdha
  jam një mundësi për bypass
  një problem amerikan
  të kuptosh që ke vdekur kur s’nxjerr më para
  jam një problem amerikan


  KAM PUNË ME NATËN

  e lashë mëngjesin
  dhe mesditën
  me natën kam punë
  s’ka njerëz
  të gjithë flenë
  fillikat i vetmuar endem nën yje
   
  anjë yll s’fitova në jetë
  po yje të rremë sa të duash
  thonë atje lart më presin shpirtrat
  unë pres të më dalin
  flatrat nën sqetull
   
  do fluturoj?
  kurrë s’fluturova në jetë
  po si krimb u zvarrita dhe si krimb po e mbyll
  në një rrokaqiell në manhattan
  në një rrugë të madhe
  që i thonë fashion avenue
   
  po s’jam i trishtuar
  as i zhgënjyer
  sa frymë nuk lindën dot?
  unë e pata këtë fat
  të shoh më në fund amerikën
  dhe stiv jobs
   
  jo
  s’është pak
  po vonë është për mua, tepër vonë
  të ndërroj fjalën e bukur me dollarin
  po duhet ndërruar
  që të më heq kapelen
  dhe të më nderojë
  mister morgani
   
  njerëzit flenë dhe unë i vetëm
  pres të marr pasaportë nga nata
  dhe të nisem për andej
  ndoshta udhës takoj krishtin
  unë ngjitem
  ai zbret
   
  atje poshtë prap e pret ndeshkimi
  populli si dele
  që thirri dje mesia
  do ta kryqëzojë në shtyllë përsëri
  krishti do të japë shpirt si bandit
  barabë banditi do të shpallet i lirë
   
  t’ia them?
  ai s’dëgjon njeri
  po ndoshta ma vë veshin dhe kthehet
  pa krisht a jetohet në qiell?
  në tokë e pata të vështirë
  po shëmbulli i tij më ndoqi
  të paktën
  nëpër shkrime
   
  pres të ngjitem në natën me yje
  me një mundësi krishti në qiell
  po sikur dhe atje ta kenë kryqëzuar
  ta gjejë në golgotë duke dhënë shpirt?
   
  jo, o zot
  në sytë e tu të ndodhë kjo mynxyrë?
  mos qoftë!
  i vetmi ngushëllim në këtë natë me yje
  s’kam tjetër
  dhe po të kisha
  prap krisht do të qe!


  NDIZ NJË QIRI PËR VETEN

  të lënë të gjitha
  as me vetveten s’gjen qetësi
  s’ka asgjë besnike në këtë jetë
  dhe shkrimi të lë një ditë
  dhe kur vdes
  zoti të ka braktisur
  prandaj
  ndiz një qiri për veten
  kur shkruan poezinë më të mirë
  dhe kujto fundin e pashmangshëm që të pret
  ndonëse sepjet e ftohta me limon dhe vera e kuqe e kilit të shijojnë shumë
  dhe gruaja që ke pranë
  seksin të jep me epshin më të bukur
  mos harro
  ndiz një qiri për veten
  dhe kur je më i gëzuar se kurrë
  dhe kur lavdinë ke prekur


  MË VJEN ZËRI I NËNËS

  më vjen zëri i nënës
  me çfarë e do bukën, landush?
  unë po lexoja eseninin, ishte mbrëmje me hënë
  më lerë rehat, nënë
  lere librin dhe më kthe përgjigje
  me çfarë e do bukën, po të pyes
  me qumështin që derdh hëna mbi beriozkat,
  jo me qumësht, se hënën po e pijnë kuajt
  nëna i thoshte babait kur vajtën për të fjetur
  yt bir ka rrjedhur, ti i ke fajet, ta dish
  kështu ka lindur, çyryk, ia kthente babai
  c’t’i bëj unë i ziu?
  çoje për vizitë te mjeku që nesër
  shpjegoja doktor luzit si e qysh
  po sikur ta shtrojnë te pesa?
  kush i dëgjon fqinjët cmirëzinj
  kushedi ç’nofkë do t’i ngjisin djalit
  mund ta quajnë dhe budalla të lindur
  m’u bëfshin kurban, m’u bëfshin
  ata të shikojnë të tyret
  lere, mos ma nga landushin
  me okë le t’i thotë marrëzirat
  ia dëgjon kjo kockë dhe s’pyes për njeri
  i hedh ca kripë në baluket e verdha
  që të mos ma marrin më sysh
  unë qeshja
  ata të gjorë s’kish si ta dinin
  se esenini me lirikat ishte pesa
  dhe unë vërtet isha i çmendur
  si të gjithë poetët


  KOHA E MISHIT

  kudo që shkoj vitrinat si sirenat, po homer nuk shoh
  klubet e natës digjen nga uiski dhe xhini me flakë varieteje
  dhe teatrot e broduejt banalizojnë shekspirin
  libra gjej nëpër trena dhe stola
  në parqe publikë
  gruaja vjen nga afërdita dhe burri nga marsi
  e kanë lenë përgjysmë
  me një shenjë puthjeje
  romanin
  e rëndë puna dhe e ndyrë
  s’durohet
  për 15 dollarë ora të lashë dhe të fshish 25 wc, kthehu nga atlantic city dhe luaj për fitore
  pirro bie më shpesh me një tullë pas koke
  kush është më me fat
  fiton si cezari
  te moma një makinë e vjetër
  plot me gazeta të ngjitura
  dhe një nudo blu
  në rrugë dhe metro
  artistë nga amerika e jugut
  kërcejnë tango për një dollar
  të dehur, të bërë tapë
  shurrojnë nën monumentin e edgar allan poe
  nju jorku i droguar
  s’di ç’të bëjë prej qejfit
  është gati të lerë yjet me barrë
  s’ka asgjë tjetër përveç kënaqësisë
  dhe instinktet luajnë jetën e lumtur
  duke prerë damarët
  ç’të bëjmë? asgjë!
  përseritja e përgjigjeve nga gilgameshi gjer te ulisi i xhojsit është ndërprerë
  te gota e birrës dhe uiskit
  kanë dalë jashtë mode hollivudi, shpikjet teknologjike
  syri i dehur shikon lart galaktikën
  për ndonjë ronde vu me hawking që ka ngecur te vrimat e zeza
  të gjitha u shijuan
  mishi u nginj, gati sa s’plas
  shpirt s’ka më sepse vuajtja prej kohësh është vrarë
  take it easy
  formula e bombës atomike të mishit
  po të plasë
  na vjen në ndihmë elon musk me raketat planetare
  turistike
  koha e mishit!
  take it easy!


  KOHA IME

  e kërkova në qytet, nuk e gjeta
  askund tjetër nuk ishte koha ime
  sa herë hapeshin ekspozita apo panaire
  sa herë jepeshin çmime
  koha e të tjerëve ishte
  e imja s’ekzistonte
  isha njeriu pa kohë
  kështu mendova
  po kujtimet tjetër gjë më tregonin
  kujtimet e milionta
  tani jam në amerikë dhe është e kotë ta kërkoj
  veç të rrëmoj se mos e gjej në dollarin që djersin
  në mallin e plagosur
  fashuar gjer në grykë
  një peshkaqen i verdhë ngriti bishtin me dy shpata të kryqëzuara
  në atlantik
  dhe hapi gojën të më hante
  pastaj u ngrit në ajër me flatra të flakta prej ari
  dhe m’u soll rrotull e rrotull pa u ndalur
  gjersa më futi në rrethin e tij vrudullues
  ai paskësh qenë
  peshkaqeni i verdhë i kohës sime
  që e hëngri me babëzi gjer në sekondën e fundit
  tani kisha mbetur vetëm unë
  njeriu me kohë të mbaruar
  e ç’donte akoma?
  isha kockë e lëkurë
  po kishte mbetur një pikë
  një pikë në fund të kohës sime
  e hëngri dhe atë dhe u zhduk


  TYMI 

  shoh tym që del prej shtratit në agim
  shoh tym që del nga librat, fletoret, kompjuteri i ndezur
  shoh tym dhe në lirikën më të bukur të dashurisë që gjithmonë e shkruan esenini
  shoh tym
  digjen ditët e mia bashkë me netët e mia
  dhe unë mbetem kufomë pa takime në netët me yje
  në barin me vesë që i shtroja përsipër xhaketën time
  ku të shtrija sikur të ishe vetë afërdita e sapodalë nga shkuma
  mbetën kujtimet, po dhe ato nxjerrin tym
  dhe harresa po dendësohet me një shpejtësi prej furtune
  ku shkuan, ku humbën?
  fillikat vetëm
  pres kohën që të bëhem skelet i bardhë dhe të ngjitem vertikal në ajrin blu
  po dëgjuat trak truk
  qelqeve të dritareve në muzg
  drurëve
  jam unë
  ngjitem në qiellin e harresës
  le poshtë tokën e kujtimeve të bukura
  që kthehen në humus për trëndafilat
  e kuq

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË