More
  KreuLetërsiBibliotekë“Sa shtatshkurtër kjo nata në Tokio”, cikël poetik nga Arben Velo

  “Sa shtatshkurtër kjo nata në Tokio”, cikël poetik nga Arben Velo

  Nënshkruaj një formular prej shiu

  Nuk e kuptoj këtë shi në Tokio
  pse më kërkon një formular?
  (Unë vij nga ambasada e pyjeve
  nga andej ftesën e kam marrë)

  I ftuar, si mik i pelikanëve
  kam një vulë trëndafili të bardhë
  kuruar me fjongo prej Divjake
  nga lëkurë gjarpri të tharë

  Në aeroport, ky shi në Tokio
  krejt ndryshe nga ata që njoh
  kërkon radiografinë e shpirtit
  ç’myzeqe ruaj, do që ta shoh

  O shi i Tokios që më lag
  me ngjyrë gri, për herë të pare.
  Me këngë trishtilash nga vendi im
  po ta nëshkruaj këtë formular…


  Nata në Tokio

  Qënka shtatshkurtër nata në Tokio
  sa një tështimë xixëllonje Maji
  As për një ëndërr nuk të lë kohë
  ky diell si shpatë Samurai.

  Nuk di se si u vidhis errësira
  qiejt si e mbartën përmbi shpinë
  Përgjumja e gjelbër ka pushtuar pemët
  (Me një gjethe flas për shqipërinë)

  Shtatë orë jam përpara ëndrrës
  Shtatë nata bote, tufë guguftu
  (Vijnë në kështjellën tënde të gjumit
  Këndojnë në shqipëri, rikthehen këtu )

  Një mall farëzuar,me guguftutë nis
  në të fundmen hije errësire
  Nën shpatë të dritës Samurai
  të lind mëngjesi nga gjuhë kumrie

  Qënka shtatshkurtër errësira në Tokio
  Sapo të përshëndet “natën e mirë”
  pa marr frymë,në japonisht përkthehet
  muzikë prej zogjsh:” mirëse je gdhirë!


  Pasdite nën vullkanin Tokachi’

  Te ty është paradite, pasdite është këtu
  Një ketër meridianësh orët i ka ngrënë
  boçen e tokës e ka këputur nga qiejt
  atje e fsheh nën diell,këtu,nën Hënë.

  Se ketrat ah ketrat, mendojnë dhe për dimra
  nën paralele toke,ushqim groposin mallin
  Drithërohem unë, andej bie shi
  turbullohesh Ti,këtej tymon vullkani.

  Në pyllin e Obihiro.,nën Tokachi’
  e pashë atë ketêr dhe se kapa dot.
  Çdo 30 vjet këtu shpërthen vullkani
  30 vjet mbushen nga malli im sot…!


  Shtegtim nëpër planet

  Të pazakonshme më duken fjordet ruse
  racë qerthujsh, a një zot e di çfarë janë
  dyfish të rreme,brenda lëvozhgës së rreme
  atje poshtë avionit,si matrioshka ngjajnë

  Në shtjellën kaotike, hapur pa mbarim
  shoh detin e ngrirë në sarkofagun e vet
  Kjo është dalja e fundit nën hënën e ftohtë
  e matrioshkave pa frymë dhe pa jetë…

  Veç unë e di pse janë kthyer kështu
  nga dritarja e avionit dëgjoj rënkimet e tyre
  Ka kohe që Lasgushi ka mërzitur dhe botën
  si shterg diku tjetër vijon vallen e yjeve

  *

  Mespermes po e çajmë Azinë
  hipur mbi avionin si kalorës i shkretë
  Para duket Europa si një thashethem
  ku secili nga ne gjen veten e vet.

  Kaq shumë brym kënetash poshtë nesh
  sikur janë veshur japonisht femërore
  Ja mjegullat hedhin helmin e gjumit mbi det
  tatuazhe vetëtimash bëjnë mbi vithe qiellore.

  Pakësohen pamjet e tokës,racion ushqimor
  (kemi meny stuardesash, plus buzëqeshje)
  Azia duke na dhënë pagjumësinë e vet
  trulloset vetë nga helmet e reve.

  Nesër që pa gdhirë do jemi në Europë
  Ah të kishin mjegullat pak ndërgjegje,
  Do shushurinin,tjetërsoheshin në avion
  gota me verë kundër trandjeve të njerëzve.


  E Enjte Maji në Hokaido. (Japoni)

  E Enjte Maji, zona Tundre’
  Në vend të Mamuthit, jetuar dikur
  ca bambu xhuxhe, si floçka shqiptare
  sikur kanë dalë nga lumi Amur.

  I ftohti,në pyjet e Hokaidos
  (me pemën krijon muzikë, patjetër)
  kaprojtë luajnë në piano erërash
  partiturë dhimbjesh për orkestër.

  Njerëzit kanë marrë leje ti vrasin
  këngët e drerëve, (e di këtë zoti?)
  I shoh se si vrapojnë lagunës
  krijojnë veç partitura loti.

  Bambutë xhuxhe, buzë lumit Amur
  nën harqe ere,bekojnë marrëzinë,
  me brirë përzier me sqepa resh,
  krijojnë magji, sjellin stuhinë.

  E enjte Maji,mes bambush drerët
  me brirë më shkruajnë ca hieroglife
  “ne luajmë për njerëzit, në piano erërash
  Dhe ju na e përktheni ndryshe?”


  Mali Rishiri, vullkani Fuxhi (Japoni)

  Valë deti qëroj në pëllëmbën time
  si guaskë më ngelet vullkani Fuxhi’
  Të mbledhura fokat, në portin Backaj
  shpikin për mua, fjalor të ri.

  Merr gjuhën e tyre,komunikon me mua
  Koji Assano, ky japonez i mirë
  me gramatikë deti, përkthen erërat
  dhe përshëndetjet e malit Rishir.

  Me autorësi erërash,flet me mua
  (Koji Assano ka atdheun këtu)
  “rrapet japonezë thotë,-në atë mal
  ngjajnë shumë me fiset Ainu’.”

  “Kanë zgjedhur si vendasit të jetojnë
  nën vullkanin me unaza zjarri
  Nëse qëron një dallgë deti
  të ngel në dorë një kind vullkani”..

  Rri e dëgjoj përballë dunave
  (me tajfunë mbi krye, formë borsaline)
  ca skifterë shirash duan të rrëmbejnë
  thëllëza zanoresh, nga gjuha ime.


  Fluturim …

  Manikyr ngjyrë hëne,lë tymi i avionit
  (krijuar enkas për thonj qiejsh të brishtë)
  Qiej mbi shtetet, si oborre të vegjël
  me ca drurë dardhash, si qemer midis.

  Patjetër Shqipëria diku duhet të jetë
  (dhe një fshat, ku lodhet pagjumësia)
  Një rrugicë ecjen time po pret
  dhe dita, manikyrin e gjurmëve të mia.

  Metafora e dritës, pulit qepallat lehtë
  e nis poshtë në tokë,ku gjysma ëndrrash ka
  Atje e kthen gjumin, në fidanishte dardhash,
  nën flegrat e netëve, i urti baba.

  Metaforat përgjojnë meditimet e rreme
  (do isha naiv të çmagjepsesha tani)
  bota lëviz ndër kopështet me qemere
  në hartën e qiejve, unë kërkoj një shtëpi…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË