More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga poetja argjentinase Teresa Palazzo Conti

  Poezi nga poetja argjentinase Teresa Palazzo Conti

  DOLLI

  Dua një dashuri të egër, të kthetrave dhe dhëmbëve
  që do të më sulmojë pabesisht haptas ditën me diell.
  Alfonsina Storni

  Unë jam martiri lidhur tek shtylla
  duke u djegur në hijesirën tuaj.

  Ti je kudo rreth meje,
  dhe brenda zbrazëtisë sime,
  ti më do dhe
  përunjësisht

  unë të lejoj të shpalosësh
  devijimin tim.

  Bujaria juaj tejshpon poshtë
  plagës më të thellë
  e cila nuk është më e juaja tashmë.

  Do të ngre një dolli për ty
  për praninë tënde
  dhe një tjetër për veten time
  të këtij momenti të vrullshëm.

  Nëse ky është fundi
  lë të jetë i përpiktë dhe i saktë
  mprehe kristalin
  dhe le të më derdhet gjaku
  deri në pikën e fundit.

  Sikur të ishin këto stade fjalësh
  hajmalia më fisnike në himnin tim?

  Unë ngre dolli në diell,
  livadheve dhe breznive
  dhe depërtoj në sytë e tu.

  Dhe vetë vdekja ime.


  BURGOSJE

  Sot më në fund do ta lë derën hapur
  dhe do ta lë veten të befasohet nga pafundësia e fjalës;
  atë fjalë që donit ta linit të çlirët
  kur faji dhe frika ju meku zërin.

  Sot do ta lë shtëpinë hapur
  të mund ta ndjej trokitjen e dorës tënde lypse;
  ndoshta thjeshtësinë e dashurisë së ndershme.

  Sot më në fund
  do ta hap shpirtin
  për të parë të derdhet
  drita e lëbyrur e pikëllimit tim
  duke lundruar në albumin me shëmbëllime të zbehta
  në hapat e tua këmbëngulëse që nuk lënë gjurmë.

  Sepse kjo është dashuria ime;
  plaga prej të cilës mezi të vështroj ty
  dhe gjaku im të ndjek
  dhe dhimbja ime nuk do të pushojë.

  Më në fund do të jetoj e lirë
  për të parë atë puthje
  të vjedhur në një natë vjeshte
  rrokullisur mbi çdo pore të flashkët.

  Dhe mandej do të vijë burgimi
  dhe lëkura ime do të shndërrohet në mur
  mbi të cilën do të shkruash me thonj
  emrin tënd.


  FLUTURIMI I KONDORIT

  Më lidhe këmbët sot
  më pengove,
  dhe unë mezi ngrihem të të nuhas
  në flladin që fryn.

  Si në të shkuarën
  kur ti nuk munde të ecje
  kortezhi i vargjeve;
  si më parë,
  kur ti u rrëzove në mes të natës
  zbulove trupin tim pa më paralajmëruar.

  Në gjumin tënd, ti re në prehrin tim
  dhe u krodhe në rrecka…
  aq pak që munde të gjeje
  midis trupit në nxitim e sipër.

  Midis meje dhe teje
  një udhë yjesh u hap
  në mbarim të agsholit.

  Dikush më vështroi me sytë e tu.

  Dhe atëherë ti munde të buzëqeshje;
  ky gazmend i bollshëm që ende të përshkon.

  Ndoshta
  unë kam fjetur në hijesirat e lashta
  ndërsa ti lundrove mes zambakëve të lumenjve
  të mi.

  Nuk duhet të presësh më;
  tani ti ke kopshtin tim dhe ferrat e mia;
  Ne do të ngjitemi mbi mur për të parë mollët.

  Unë do të jem kondori femër;
  midis kthetrash dhe dhëmbësh
  të gjitha puplat dhe sulmet.

  Mos u druaj;
  zhvishu edhe një herë;
  më lejo të kërkoj brenda syve të tu
  fluturimin që gjendet brenda meje
  atë fluturim që ti ende nuk e njeh.

  Do të të jap bisqet dhe frutin,
  dhe puthje të panumërta
  në sytë e tu; ishull;
  shumë thjesht si njeri
  si këto buzë që sapo të krijuan.


  KOPSHT I AKULLT

  Harrimi zvarritet, i palëvizur.

  Një grua në rrugë
  dhe të gjitha manjolat vdesin në gjunjët e saj.
  Engjëlli këmbëzbathur në sytë e saj
  dhe një tkurrje e menjëhershme
  murosje në skajet e mungesës.

  I hapa sytë e saj në liqenet e kripës;
  e prerë në pyetje;
  e pandreqshme.

  Fjalët
  brazda të një kohe të ndërprerë.
  Dhe unë u zhyta në tollivinë e kockave të saj
  të ashpra.

  Vetmitare e menjëhershme
  e mbushur plot me mister.

  Ajo endet në duart e mia duke kërkuar tokën
  dhe unë rrëzohem përsëri 
  në thatësirën e orvatjes sime të fundit.


  DHE ATJE ISHTE LUFTE

  Në homazh të ushtarëve në Luftën Malvine (Folklands), Argjenitë 1982

  Pse zvetënim dhe grahma?
  Pse kripësirë?
  Zgripe të ngrira të etjes dhe pyetjeve.

  Pse nënat janë duke qepur kryqe në uniforma;
  pse këmbë dhe jo hapa,
  duar në tokë,
  gojë e hapur, xhepa bosh?
  Letra të mallëngjyera dhe zhurma e fluturimit.

  Pse grushti i përgjakur në zemër të rinisë?
  Zgavra në lutje. Fjalë të gjunjëzuara.

  Pse të gjithë emrat në sytë e shuar të fajit?
  Duke fshirë lotët;
  shpërthim i nxituar mbi pafajësinë.

  Kush i nxiti trillimet e urrejtjes?

  Kush i ngjalli sytë dhe qepallat e frikës?

  Diku e qeshura u ndal.

  Dikush mbylli dyert e dashurisë
  dhe pati luftë.

  Përktheu Dashamir Malo

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË