More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Pier Paolo Pasolini

  Poezi nga Pier Paolo Pasolini

  Nga “Profeci”

  Aliu me Sy Kaltëroshë
  një nga të shumtët bij të bijëve
  do të zbresë prej Algjeri, nga anije
  me vela e lopata. Me të
  do jenë mijëra njerëz
  me trupa vocërrakë e sy
  të zagarëve të shkretë të etërve
  mbi barka të nxjerra në Mbretërinë e Urisë. Do marrin me vete fëmijë,
  bukë e djathë, në letrat e zverdhura të së Hënës së Pashkës.
  Do sjellin gjyshet e gomerët, mbi triremëshet vjedhur në limane koloniale.
  Do të zbresin në Krotone a në Palmi,
  me miliona, veshur me rrecka
  aziatike, e me këmisha amerikane.
  Menjëherë kalabrezët do thonë,
  si batakçinjtë kur i drejtohen batakçinjve:
  «Ja vëllezërit e qëmotit,
  me bijtë, bukën e djathin!»
  Nga Krotone apo Palmi do të ngjiten
  në Napoli, dhe nga aty në Barcelonë,
  në Selanik e Marsejë,
  në Qytetin e Kusarisë.
  Shpirtra dhe engjëj, minj dhe morra,
  me farën e Historisë së Moçme
  do fluturojnë përpara vilajeteve.
  Ata përherë të përulur
  ata përherë të dobët
  ata përherë të ndrojtur
  ata përherë të ulët
  ata përherë të fajshëm
  ata përherë të nënshtruar
  ata përherë të vegjël,
  ata që s’deshën kurrë të dinin, ata që patën sy veç për t’u përgjëruar,
  ata që rrojtën si vrasës nën dhé, ata që rrojtën si keqbërës
  thellë detit, ata që jetuan si të marrë në mes të qiellit,
  ata që ngritën
  ligje jashtë ligjit
  ata që iu përshtatën
  një bote poshtë botës
  ata që besuan te
  një Zot shërbëtor i Zotit,
  ata që i kënduan
  kërdisë së mbretërve,
  ata që vallëzuan
  për luftërat borgjeze,
  ata që u lutën
  për betejat punëtoredes.

  Madrigal madhështor

  Ti, flutur shpirtërore
  lehtësi bezdisëse prej rrjedhe
  pranverore mes kthjelltësisë dhe flashkësisë
  së plepave të dashur dhe shkurresh idhnake,
  flutur, myshk i gjallë, era e të cilit
  ka dy flatra të marra që pasqyrojnë
  Prizmin me fytyrën e vet portokall dhe jeshil,
  ti e vdekur s’ke asgjë që të të humbasë,
  asgjë në të cilën të marrë flakë a t’i kallë datën
  myshkut tënd vetjak, kjo re
  e një jete shtazore njomëzaku.

  Lumturi që gjakoset, gërthet,
  mendje që digjet, nerv i shkalluar,
  i Burgosuri qesh teksa të jepet
  pa pikë mëshire për të ardhmen e tij të pabesë.
  Përkundrazi, do të vdesë butësisht,
  të shqyejë me një të fundmë ledhatim
  prej gjoksit zemrën aq të dehur.
  Di që dashurinë e vet tërë gaz riosh
  nesër do ta presë një fund i errët,
  di se do t’jetë agimi që do të shembë
  natën e këndshme të së dielës.
  O Parajsë ku njëmijë barka
  shpalosin vela të kristalta!
  ku detari i nxehtë dhe i zbehtë
  prej dëshirës, shtrirë mbi bash,
  këndon mbi kitarë udhëtimet që bëri,
  Korrikë magjikë dhe Maje tërë afsh…
  Në ty gjendet kujtimi ledhatar.
  Dridhma dashurie zënë velën e mbështjellë.
  Deti puth shkëmbinjtë e përgjumur.
  Asnjë barkë s’niset, ani velat
  erës i shpalosen butësisht.

  A s’mendon dheun tënd të braktisur,
  atje ku, margaritar bardhëllor në peshtaf,
  vallëzon nusja shndërruar në mjellmë,
  teksa flautet e një përmalljeje të kulluar
  s’e krisin qetinë e detit!
  Brenda zemrës sate me dëshirë trandet
  një çast i vetëm, oh ju vite mrekulli,
  i një vdekjeje që jeton Kohën për ty:
  veten tënde mund ta sakatosh butësisht,
  të tjetërsosh arratitë dhe shpresat,
  qelia jote është një pushim i përjetshëm.
  Po e ardhmja? Jo! Hesht zë i urryer!
  Së ardhmes ai s’di tjetër veçse
  t’i ikë, lumturia e tij
  s’ka të ardhme, ka orekset e fëlliqura
  të djaloshit mes çarçafësh të vakët,
  të fluturës që rrëshqet në fluturim
  për të vuajtur, të piratit të dehur
  që dridhet teksa ledhaton perla dhe gjak,
  s’di më të llogarisë kohën dhe fishket
  në tmerrin e përulur të nuses
  që i trembet njeriut dhe të rendë s’guxon.

  I Burgosuri ka zemrën e një dallëndysheje
  që ballë oqeanit ledhaton
  udhëtimi i njohur është në dorë të dehjes.
  Pas pak do t’zhduket, larg do të jetë!
  Pret mbase të perëndojë dielli…
  por dielli s’perëndon; mbase do t’i
  japë një soditje të fundit dheut të dashur
  ku meridiani shënon orët
  e lumturisë dhe ngrohtësisë…
  Ani, mbi meridian s’lëviz
  hija përgjatë shifrave të ngecura nën diell.

  Përkthyer nga Edon Qesari

  Vaji i dhegërmueses

  I

  Veç të dashurosh, veç të njohësh
  ka rëndësi, jo t’kesh pas dashuruar,
  t’kesh pas njohur. Ankth ngjall

  përjetimi i një dashurie
  të konsumuar. Shpirti mbetet në vend.
  Dhe ja në ngrohtësinë e magjepsur

  të natës, që e plotë ka rënë
  mes gjarpërimesh të lumit dhe vegimesh
  të përgjumura të qytetit mbjellë dritash,

  jehon ende me mijëra jetë,
  tëhuajtja, misteri, dhe mjerimi
  i shqisave, m’i kthejnë në armike

  trajtat e botës, që deri dje
  ishin arsyeja ime e gjallimit.
  I mërzitur, i lodhur, kthehem në shtëpi,

  nëpër të zezat sheshe tregjesh, rrugësh
  të trishta përreth porteve lumore,
  mes barakave dhe magazeve përzier
  me lëndinat e fundit. Atje, vdekatare
  është heshtja: por tej, në rrugën Marconi,
  në stacionin e Trasteveres, e butë

  ende duket mbrëmja. Në mëhalla,
  në lagjet e periferisë kaluar mbi motorë
  të lehtë – me tuta apo pantallona

  pune, por plot afsh djaloshar –
  kthehen rioshët, me shokët mbi shalë,
  buzagaz e të palarë. Myshterinjtë e fundit

  më këmbë, me zë të lartë llafosin
  nëpër natë, tek tuk, nëpër tryezat
  e bareve të pastra e gjysmë të zbrazura.

  I mjeri e i mrekullueshmi qytet,
  që më mësove atë çka me gazmend të egër
  burrat e nxënë qysh fëmijë,

  gjërat e vogla ku madhështia
  e jetës së paqtë shfaqet, si
  të bëhesh i fortë dhe i gatshëm në rrëmujën

  e rrugëve, t’i drejtohen një tjetri
  sypatrembur, të mos turpërohen
  tek shohin paratë që numëron
  faturinoja me gishtërinj dembelë
  që djersin përkundruall fasadave që rendin
  me një bojë të përjetshme behari;

  që të mbrohem, të shaj, ta kem
  botën përpara sysh e jo
  vetëm në zemër, që të kuptoj

  se pakkush i ka njohur pasionet
  që kam përjetuar:
  se ata dashamirës s’më janë, megjithatë

  vëllezër më janë bash në pasionet
  njerëzorë që kemi,
  që të hareshëm, të pavetëdijshëm, të plotë

  përjetojnë përvoja
  të panjohura për mua. I mjeri e i mrekullueshmi
  qytet që më shtyve drejt

  përvojash të asaj jete
  të panjohur: gjersa më zbulove
  se, te secili, një botë e tërë ish.

  Një hënë duke dhënë shpirt në heshtjen,
  që me atë jeton, zbardh mes afshesh
  të nxehta që mjerueshëm mbi tokë
  ndërron faqe, me udhët e bukura,
  rrugicat e vjetra, pa u dhënë dritë lëbyrin
  dhe, në gjithë botën, i pasqyron

  atje lart, në të dendurat re.
  Është nata m’e bukur e verës.
  Trastevere, me një erë kashte

  prej stallash të vjetra, pijetoresh
  të boshatisur, ende nuk fle.
  Qoshet e errëta, muret e bindura

  jehojnë nga zhurmat e magjishme.
  Burra e fëmijë kthehen në shtëpi
  – nën vargje dritash tashmë vetmitare –

  drejt rrugicave të tyre pllakosur
  nga terri dhe plehërishtja, me atë çap të lehtë
  që dikur shpirtin kisha plot

  kur me t’vërtetë dashuroja, kur
  me t’vërtetë doja të kuptoja.
  Dhe, si atëherë, zhduken duke kënduar.

  III

  Tash kthehem në shtëpi, i pasur me ato vite
  fort të reja sa s’do të mendoja
  t’i shihja të vjetra në një shpirt

  të largët prej tyre, si për çdo të shkuar.
  U ngjitem udhëve të Xhanikolos, ndalem
  mes vilave liberty, te një shesh plot pemë,

  te rrënojat e mureve – tashmë atje në fund
  të qytetit mbi ultësirën e valëzuar
  shpaloset deti. E më ringjallet

  në shpirt – e plogët dhe e errët
  si nata lëshuar në krahët e kundërmimit –
  një farë tashmë tepër e arrirë

  për të dhënë ende fryt, në turrën
  e një jete sërish të lodhur dhe të hidhur…
  Ja dhe Vila Pamphili, nën dritën

  e butë që derdhet
  mbi mure t’reja, rruga ku banoj.
  Ndanë shtëpisë sime, mbi barin

  e katandisur si jargë të ndyra,
  një gjurmë mbi honet e gërmuara
  sapo, në shtuf – tashmë ka humbur çdo tërbim
  shkatërrimi – ngrihet arithi përballë pallatesh
  të rralla e copëzash qielli, pa jetë,
  një dhegërmuese…

  ç’brengë më pushton, përpara këtyre mjeteve
  që dergjen, shpërndarë aty-këtu në baltë,
  përpara kësaj kanavace të kuqe

  që varet në një kavalet, në qoshen
  ku nata duket m’e trishtë?
  Pse, kësaj nuance të shuar gjaku

  ndërgjegjja ime i bën ballë kaq verbërisht,
  fshihet, thuajse si një peng
  i angshtë që gjithçka, fundja, e hidhëron?

  Pse brenda meje ndiej të njëjtin kuptim
  ditësh përgjithmonë të papërmbushur,
  që gjendet në kupën e vdekur qiellore

  ku spikat kjo dhegërmuese?

  Zhvishem në një prej mijërave dhomave
  ku flihet në rrugën Fonteiana.
  Gjithçka mund ta rrëmihësh, o kohë: shpresën,

  pasionet. Por jo këto trajta
  të kulluara të jetës… Te to
  katandiset njeriu, kur të nginjura

  të jenë përvoja dhe besimi
  te bota… Ah, ditët e Rebibias,
  që të humbura i pandehja në një dritë

  nevoje, dhe tani e di që të lira ishin!

  Tok me zemrën, atëherë, në të vështirat
  peripeci që patën humbur
  rrjedhën drejt një fati njerëzor,

  në zell duke fituar kthjelltësinë
  e mohuar, dhe në çiltërsi
  ekuilibrin e mohuar – kthjelltësisë

  ekuilibrit, i shtohej, ato
  ditë, edhe mendja. Dhe pengu
  i verbër, gjurmë e çdo simes

  luftë me botën, zbrapste, pra,
  ca ide të pjekura, ndonëse të pasprovuara…
  Kështu bëhej, bota, subjekt
  jo më i misterit por i historisë.
  Mijëra herë shumëfishohej hareja
  e njohjes së saj – siç

  çdo njeri, përunjësisht, e njeh.
  Marksi a Gobeti, Gramshi apo Croçe
  gjallë e ndienë veten në sprovat e gjalla.

  Faqe ndërroi lënda e një dekade me t’errëta
  prirje, se u treta dritë për të hedhur mbi çka
  më dukej figura ideale

  për një brez ideal;
  në çdo faqe, në çdo rresht
  që shkruaja, në mërgimin e Rebibias,

  ndihej ajo drithërimë, ajo krenari,
  ajo mirënjohje. I ripërtërirë
  në këtë gjendje të re

  të punës së vjetër dhe mjerimit të vjetër,
  ata të paktë miq që më
  vinin, mëngjeseve a mbrëmjeve

  të harruara atje ndanë Burgut,
  brenda një drite të gjallë më panë:
  i ndrojtur, revolucionar i fortë

  në zemër e në gjuhë. Një njeri po rilind.

  Përkthyer nga Aida Baro

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË