More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi amerikane përkthyer nga Roland Gjoza

  Poezi amerikane përkthyer nga Roland Gjoza

  Walt Whitman

  NJË MERIMANGË TINZARE DHE PA ZHURMË

  Në merimangë tinzare dhe pa zhurmë
  Ngul sytë në një cep ku ajo qëndron e izoluar
  Ngulmoj të shoh si kërkon rreth e rrotull në një rreth bosh e mjaft të gjerë
  Si lëshon fije- fije fije pafund nga trupi i saj
  Duke i bëre më të dukshme duke shpejtuar gjithnjë e më shumë

  Dhe ti, o shpirti im, atje ku qëndron
  I shkëputur, i trishtë ne oqeanin e hapësirës
  Parreshtur përpiqesh përmes pështjellimesh e rreziqesh, gjersa të Bashkosh sferat me njëra -tjetrën
  Gjersa të formosh urën, gjersa të kapësh spirancën
  Gjersa fijet e merimangës të flakësh, o shpirti im!


  Charles Bukowski

  KUJTOJ NJË BUZËQESHJE

  ne kishim peshq të artë dhe ata silleshin përqark
  në një kupë mbi tryezë pranë perdeve të rënda
  që mbulonin pamjen nga dritarja
  nëna ime gjithmonë buzëqeshte dhe duke dashur që të gjithë ne
  të ishim të lumtur, më thoshte; “Ji i lumtur, Henri!”
  dhe ajo kishte të drejtë; është më mirë të jesh i lumtur
  në qoftë se mundesh
  por babai vazhdoi ta rrihte atë dhe mua disa herë në javë
  i tërbuar brenda kornizës së tij 6 këmbëshe, sepse ai nuk e kuptonte
  ç’e shtynte nga brenda
  nëna ime, peshk i gjorë,
  priste te ishte e lumtur, dhe, ndërsa babai e rrihte dy ose tre herë
  në jave, më thoshte të isha i lumtur; “Henri, buzëqesh!
  pse nuk buzëqesh kurrë?”
  pastaj ajo do të buzëqeshte përsëri për të më treguar buzeqëshjen më të trishtuar
  që kam parë ndonjëherë
  një dite peshqit e artë ngordhën, të pestë
  pluskonin përqark
  me sytë e hapur
  dhe kur babai u kthye në shtëpi ai ia hodhi ata maces
  atje në dyshemenë e kuzhinës dhe ne shikonim nënën
  që buzëqeshte


  Emily Dickinson

  SHPRESA ËSHTË DIÇKA ME PUPLA

  Shpresa është diçka me pupla
  Që në shpirt rri strukur
  Këndon një këngë pa fjalë
  Dhe nuk pushon kurrë

  Dhe në Gale dëgjohet ëmbël
  Mund të zemërojë stuhinë
  Mund të trembet zogu i vogël
  I strukur ngrohtë në shpirt

  E kam dëgjuar në tokën me acar
  Dhe në detin e çuditshëm
  Kurrë në çastet më të vështirë
  Nuk i kërkova një thërrime


  Kim Addonizio

  ÇFARË DO NJË GRUA

  Dua një fustan të kuq
  Dua të jetë i butë dhe i fare i lirë
  E dua shumë të ngushtë sa, kur ta vesh
  të më dalin lotë dhe dikush të më shohë
  E dua pa mëngë dhe shumë te hapur në shpinë
  Po askush s’duhet ta marrë me mend
  se ç’ka nën të. Pastaj dua të shkoj poshtë rrugës
  të kaloj tregtizën me rroba të përdorura, më pas atë te pajisjeve shtëpiake
  me gjithë ata çelësa që shkëlqejnë në dritare
  të kaloj zonjën dhe zotin Wong që shesin ëmbëlsira të mbetura
  në kafen e tyre, të kaloj vëllezërit Guerra
  që tërheqin derrat nga kamioni dhe mbajnë kukullat Dolly
  që lëshojnë zëra dremitës, ledhatarë, mbi supet e tyre
  Unë dua të eci
  sikur te jem e vetmja grua në botë që kam bëre këtë zgjedhje
  E dua per vdekje
  këtë fustan të kuq
  Dhe dua të them me zë të lartë
  se frika jote është më e keqja për mua
  të tregoj gjithashtu se sa pak më intereson kujdesi yt
  ose asgjë fare, përvec asaj
  se çfarë une dua. Kur ta gjej, do ta tërheq atë veshje
  nga varësja, sikur të kem zgjedhur një trup
  që do të më fusë brenda, përmes
  qarjeve të lindjes dhe klithmave të dashurisë
  dhe unë do të vishem me kocka, me lekurë
  me një fustan fantazmagorik do të vishem
  dhe brenda tij do të varrosem


  Sara Teasdale

  YJET E DIMRIT

  Dal fillikate kur vjen nata
  Matanë detit derdhet gjaku i ri
  Shpirtit atje i ngecën flatrat
  Prej dhimbjes së rëndë që nxin

  Por kur e ngrita kokën lart
  Nga hijet mbi dëborën e bardhë
  Unë pashë Orionin në lindje
  Që digjej si shumë vite më parë

  Nga dritarja e shtëpise së babait
  Ëndërroja në netët e dimrit
  E pashë Orionin si një vajzë
  Mbi dritat e një qyteti tjetër

  Shkuan vitet, ëndrrat, rinia
  Zemra u thye në luftrat botërore
  Gjërat ndryshuan, përveçse në lindje
  Drita e Orionit ishte madhështore


  Charles Wright

  RIBASHKIM

  Kjo ditë u shkëput nga të gjitha ditët e dikurshme
  Ato janë në një fotografi brenda xhepit tim të butë
  Fryma e atyre kohëve ngarkohet si një thes në shpinë te erës dhe shkon në të kaluarën

  Une shkruaj poezi për bashkimin e vetvetes, me pendesë për atë që u zhduk
  Nëpërmjet gishtërinjve të dorës së djathtë, në një cep, bëj një lutje.


  Carl Sandburg

  BRODUEJ

  Nuk do të harroj kurrë, Broduej
  Arin tënd dhe dritat ulëritëse

  Do të kujtoj shumë gjatë
  lumin e mureve të lartë të nxitimit dhe lojës

  Zemrat që të njohën dhe të urryen
  Dhe buzët që të dhanë të qeshurën
  Janë bërë hi i jetës dhe trëndafila të saj
  Ëndrrat e mallkuara që humbën
  janë shkelur në gurët e tu të ashpër.


  e.e. cummings

  DIKU KU NUK KAM UDHËTUAR ASNJËHERË

  diku ku nuk kam udhëtuar asnjëherë, gëzueshëm dhe përtej
  çdo përvoje, sytë e tu ruajnë heshtjen e kësaj të panjohure,
  në gjestin tënd më të imtë janë gjërat që më kanë robëruar
  të cilat nuk mund t’i prek sepse i kam fare pranë

  vështrimi yt më i pavëmendshëm do të më mbyllë brenda
  megjithëse unë e kam mbyllur veten si gishtërinjtë
  ti përherë më hap petale pas petalesh ndërsa pranvera shfaqet
  ( duke prekur vrullshëm dhe misteriozisht ) trëndafilin e saj të parë.

  në qoftë se ti dëshiron të më mbyllësh, jeta ime
  do të shuhet në mënyrën më të bukur dhe krejt papritur
  si zemra e këtij trëndafili teksa imagjinon dëborën
  kur bie prej lartësisë me heshtjen e fantomës

  asgjë që ne shohim në këtë botë nuk është e njëllojtë
  pushteti i fuqisë tende është kaq i brishtë; sa kjo
  më detyron me gjithë ngjyrat e vendeve që i përkasin kësaj bote
  të jap vdekjen time për ty në çdo frymëmarrje

  ( unë nuk e di çfarë të pëlqen që më mbyll dhe
  më hap; vetëm diçka sigurisht unë e kuptoj
  zëri i syve të tu është më i thellë se të gjithë trëndafilat )
  dhe askush, madje as shiu, nuk ka duar kaq të vogla.

  *Portreti nga Ina Lajthia

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË