More
  KreuLetërsiBibliotekë"Nuk e di se çka presim", poezi nga Stefan Çapaliku

  “Nuk e di se çka presim”, poezi nga Stefan Çapaliku

  Nata 17 Maj 2020 

  Teatri vdiq si i kishte hije,
  Në skenë, jo diku tjetër…
  Edhe pse ishte natë.
  Nuk është luejtë kurrë një tragjedi a komedi
  me ma shumë aktorë në të.
  Qemë rrumbullak 800 policë ia vunë shqelmin në fyt,
  Thua të kishin parë të gjithë në teatër sesi vritet një hero,
  Njërin prej policëve e njoh.
  Ai më tha se kishin qenë më pak.
  I besova se e kisha pasë spektator,
  natën që pata vue në skenë “Hamletmakinën”.
  Dukej zotni atë natë
  me të fejuemen në të djathtë.
  Më pyeti të nësermën nëse do jepej prapë
  Por i thashë se e nesërmja qe anullue.
  Ka vetëm të sotme.
  Prandaj polici me numër devize 2314
  Mbeti i pakënaqun atë natë,
  Sepse Teatri nuk kishte pasë diçka të përgatitun për “biz”.
  Nuk pati kohë për një solo të fundit.
  Jo se i mungonte teksti
  Porse ca tipa dashamirës, kllounë revolucionesh,
  Kishin humbur maskat në nxitim e sipër.
  Megjithëatë mizanskena gjithsesi u respektua.
  Nga sytë e teatrit doli gjak në formë shtyllash të kuqe
  projektorësh mjeranë.
  Konferencieri i kapur për krahësh arriti të shqiptojë vetëm:  
  Shplajeni vrasjen nga fytyra Princat e mi
  dhe bëni një fytyrë të qeshur për Danimarkën e Re.
   
  Tiranë, 18 Maj 2020


  Milloshit

  Sonte ishte ftohtë,
  s’ishte e lehtë të përgjoje.
  Por ama ishte e njajta skenë:
  Ti atje mbas dritares së dhomës tande,
  ngjitë me një tjetër dhomë,
  ku vazhdon të festohet diçka…

  Unë edhe sonte u mahnita me indiferencen tande.
  Si nuk ngrihesh të mësosh se kush dhe për çfarë
  festohet te dhoma,
  ngjitë me tanden?!

  Nuk kuptoj asgja.
  Nuk e di sepse të duhet të vishesh shik
  që të shkosh në takim atje,
  si të jeshë duke shkue në takim me kohën,
  Në krah të kujt asht koha?

  Kësisoj ndalem aty poshtë për të kuptue diçka.
  Edhe pse sonte asht ftohtë,
  dhe s’asht e lehtë të përgjosh:

  Drita u fik, u ndez, u fik si të ishte një blic gjigand
  që të ndihte të fotografoje gjallesat përreth.
  Mandej m’u duk se ti u çmende
  U çmende në formë zogu
  me sqep të gjatë,
  të zi
  prej të cilit doli një gjuhë
  e hollë,
  e kuqe,
  të cilën ia drejtove një e nga një,
  të gjithëve,
  që po festonin në dhomën përbri.

  Shkodër, 05 mars 2022


  Prishtina e pame prej synit magjik

  Asht një derë që na ndan,
  një derë me sy magjik në ballë.
  Një portret ciklopik,
  i rrafshët
  si derë,
  si derë që hapet
  si derë që s’hapet
  si derë.

  Një sy magjik
  lypë synin tem t’i rraset.
  Më lypë beben e synit,
  Irisin,
  ma lypë.

  Jemi sy që bajnë dashni
  tanë natën.

  Shoh matanë derës
  Prishtinën
  Prishtinën e mysët
  Prishtinën e lugët
  Konkave e konvekse

  E kështu e luejmë lojën,
  me rradhë.

  Mandej asht Prishtina që më shikon
  Kushedi si i dukem
  Më vjen marre
  prej vetes,
  për veten,

  Gjithcka ndërkohë rritet,
  plaket.
  Veç syni rri ashtu i vogël,
  i pafajshëm,
  i parritshëm,
  i paplakshëm,
  si një sy magjik,
  i bamë për ne
  për me pa njëni tjetrin
  deri në imtësi,
  deri në bardhësi
  të lakuriqsisë tonë
  të pamarre.

  Prishtinë, 8 Mars 2022


  Shishe në det

  Edhe ti ike…
  Unë mbeta i fundit në anijen
  që era e sillte si të ishte prej letre,
  sepse ishte prej letre.

  E ç’mund të të ofroja unë veç fjalëve,
  të shkruara në një letër fletoreje me vija,
  me të cilën prodhova anijen prej letre?

  Fjalë my Lady,
  You look truly charming, my Lady.

  Mandej unë zgjata dorën te radiotransmetuesja
  dhe nisa në ajër mesazhe të koduara
  në alfabetin mors:
  Ju flet Shkodra!
  Po transmetojmë disa mesazhe speciale.

  Fjalë my Lady,
  You look truly charming, my Lady.

  Lumturia nuk ndjehet mirë
  Durimi po nxitohet
  Besniku tradhëtoi
  Kujtimin e çmendi harresa
  Mendimi po rri trishtueshëm
  Fitimtari humbi pjesën e parë
  Shpresa vdiq e fundit
  Mos kujto se të harrova (Pikë)

  Mbas këtyre mesazheve të verteta,
  por aspak miqësore,
  pashë anije të mëdha që u afruan të shpëtonin
  tonën, që po mbytej.

  Por, kur ata vërejten se ti po dilje shëndosh,
  ashtu e gjatë, e bukur e pacen…
  Kthyen nga kishin ardhë.

  Ndoshta kujtuen se po tallem…
  Prandaj unë vazhdoja të emetoja fjalë…

  Fjalë my Lady
  In the meantime
  you look truly charming,
  my Lady.

  Çelikut i vrasin këpucët
  Soses i erdhën ato (Pikë)

  Dhe kaq
  anija u mbyt,
  unë bashkë me të.

  Natën e mirë dhe
  flesh rehat, my Lady.

  Pije shishen me mesazhe,
  E gjen diku ndër valë…

  Clever, young and charming,
  My Lady

  Tiranë, 14.03.2022


  O Zot, sa naiv jam kur shkruej poezi…

  Poezinë time të fundit e kisha ruejtë në portofol
  Në portofolin që ma vodhën sot,
  në autobuzin urban.
  Ishte një poemë me shumë fletë,
  aq sa për t’iu dukë dikuj
  një portofol i mbushun plot.

  Ishin fjalë të mira, të buta, të ngrata
  Shpesh të paqëllimta.
  Përmendeshe ti herë mbas here
  Nuk e di pse.

  Nuk e di sepse qe e nevojshme
  që të permendeshe ti
  në atë poezi fatkeqe
  Ndërkohë që unë e dija krejt mirë
  se atë portofol do ma vidhnin

  O Zot
  Sa naiv jam kur shkruej poezi.

  Prandaj dhe jam në hall
  Se mos ai budallai që më vodhi portofolin do e lexojë
  Ndoshta do e lexojë me shokë
  Me za të naltë
  Sonte
  Kur të jenë duke pi
  te klubi i mëhallës
  dhe do më shajnë me fjalë të ndyta
  sidomos kur të lexojnë vargjet e fundit,
  Aty ku shkruhet se të desha fort…

  Tiranë, 14.03.2022


  Në vdekjen e dajës tim,
  dr. Thoma Dardelit

  Ashtu i shtrimë dukesh i bardhë,
  si një ushtar i bardhë,
  i thirrun ndën armë,
  si një ushtar i bardhë shahu.
  Pedinë e bardhë,
  e vetme,
  fillikat i bardhë,
  prej atyre që befas ia dalin
  të kthehen në mbretneshë,
  të bardhë.
  Sonte je një shahist fitimtar,
  i sapo dalë nga një simultanë,
  në të cilën humbjet nuk qenë gjithaq të rëndësishme…
  Fundja vetëm dy herë humbe thellë
  në jetën tande,
  të bardhë.
  Dy herë që të munden ushtarët e tjerë,
  të kuq…
  Ti rri sonte shtri,
  ma elegant se kurrë.
  Lirue prej borxhesh të pagueme shtrenjtë,
  me burg…
  Ti sonte po fle me shijet e fitoreve,
  si atëhere student, më 1956,
  dhe me të gjitha kujtimet si këmishë e zbërthyeme,
  me flokë dhe dëshira në erë,
  diku mbi ndonjë urë të bardhë,
  në Danub…

  Tiranë, 27 mars 2022


  Kujtim fëminije

  Ne pamë sesi ajo zbriti nga bicikleta.
  Pamë sesi ai e mbylli bicikleten me zinxhir.
  Ne gjendeshim në anën tjetër të trotuarit,
  ishim të gjithë adoleshentë.
  Ne sapo kishim nisë të masturbonim,
  (ngandonjëherë edhe në kolektiv)
  Ne pamë sesi ai e mori atë prej dore.
  Ajo ishte krejtësisht e bardhë,
  ajo kishte një lëkurë prej qumështi.
  Ne thamë me vete se,
  nëse ai do ta shtërngonte,
  asaj do t’i nxihej lëkura…
  Ajo qe krejtësisht me flokë të verdhë,
  të gjatë, me këmbë të zbuluara poshtë
  një fustani blu, me pika.
  Askush s’e vuri re atë.
  Asnjeni nuk e di sesi ishte veshë ai
  Ne dimë vetëm se ai e mori për dore
  Ata u ngjitën lart për shkallash,
  si në qiell, në katin e dytë.
  Në katin e dytë ne pamë se ai
  nxorri krahët e vet jashtë
  dhe mbylli dritaret.
  Ai mbylli dritaret me grrila të randa.
  Kurse ne mbetëm aty poshtë.
  Heshtëm.
  Dhe mbyllëm sytë…

  Tiranë, 30.03.2022


  Ujk në Ulqin

  Në Ulqin bie shi.
  Asht ende dimën.

  E unë jam kaq vetëm, sa duket sikur
  kam dalë të zbuloj të vertetën:
  Që Ulqini dikur qe vend ujqish?
  Apo se prej këndej vjen
  d’Ulqinja e Tobozëz?
  E dashtuna e Servantes,
  ajo që e pati grabitë kur kaloi këndej?
  Nuk e di.

  Asht ftohtë.
  Deti te plazhi i vogël bërtet me të madhe,
  si me qenë ndër tortura.
  Unë sillem vetëm.
  Asnjë d’Ulqinjë nuk duket.
  Servantes ka ikë prej shekujsh.

  Kam ftohtë,
  dridhem,
  një dallgë përplaset për bordurat e betonit
  më lagë, hungroj.
  Një tjetër më ban qullë,
  nis e skërmitem,
  shpejt trupi im shndërrohet mbi trotuar,
  filloi të ndjehem ndryshe,
  ndoshta si ujk,
  Ujk në Ulqin.

  Ulqin, 31. 03. 2022


  Në gjithë atë shtëpi

  Në gjithë atë shtëpi,
  dikur të zhurshme,
  kanë mbetë vec katër-pesë pleq.
  Në përgjithësi ata nuk flasin me njeni-tjetrin.
  Kanë folë boll,
  një jetë.
  E cka mund të thonë ma shumë?!
  Takohen vec ndër shkallë,
  kur hypin e zdrypin mundimshëm
  për me krye
  punët e veta,
  sende të vogla,
  me gjasë pa randsi,
  si jeta e tyne.
  E shkuemja e tyne kishte qenë e rrëmujshme:
  Kthime të zhurmshme prej pune,
  Të qeshuna me za të naltë.
  Muzikë.
  E mandej edhe ndonjë lojë me të ftuemit e javës.
  Dikur qenë shumë.
  Ma shumë se karrige në sallonin e madh
  dhe ma shumë se gota vene, që
  herë mbas here thyheshin me zhurmë,
  për me i ba të gjithë me kthye kryet e,
  me thanë në kor “Për hajër na qoftë!”
  Tani dhomat janë ma të mëdha se kujtimet,
  Në to mund të luejn teatër po deshën.
  Teatër kamertal, teatër pauze,
  ku mungesa e ngjarjes,
  asht vetë ajo:
  Ngjarja.

  Tiranë, 04 Prill 2022


  Pezullime

  Pezullojnë mbi krye yje,
  diej të vegjël, që nuk më ndriçojnë…
  E nuk kuptoj a janë ata që vrapojnë
  të ikin larg prej meje,
  apo jam unë që fugoj
  t’ia mbathi prej tyne?!
  Kjo asht një pyetje që më mundon,
  derisa prishet koha.
  Kur moti ndërron e mbi kryet tem
  pezullon një re e madhe,
  shpirti meskin qetësohet
  e ndihet mirë ashtu në gjysëmerrësinë,
  me tanë të tjerët…

  Shkodër, e diel paradite, 13 shkurt 2022


  Nuk e di se çka presim

  Nuk e di se çka presim,
  e nuk ia hamë kryet këtij vendi?!
  Me kryet e tij kishte me dalë
  një paçe e mrekullueshme
  kambësh…

  Tiranë, 21. 02. 22

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË