More
  KreuLetërsiBibliotekë"Një gotë verë me të dielën brenda", cikël poetik nga Aleksandër Bardhi

  “Një gotë verë me të dielën brenda”, cikël poetik nga Aleksandër Bardhi

  telajo

  ç’janë këto erëra
  ky pështjellim,
  nga ç’vise vijnë
  nga ç’arenë marrëzie;

  ky i kuq
  kaq i bukur dheu
  me pakëz hënë
  të zezë dashurie ?!..


  yll

  me punët, luftrat
  që bën në jetë
  e paska një dëshirë
  të fundit njeriu;

  me gjithcka fitova
  lëshova nëpër qiell
  një yll të vogël
  si gardelinë shiu.

  tani i qetë
  në buzë të natës
  kujtoj  ngjarje, miq
  emër për emër;

  ai ylli i vogël
  si gardeline shiu
  vërtitet nëpër qiell
  e më fle
  në zemër.


  Do kaloj dikush

  njeri i mirë ti nuk do të vdesësh
  nga udhëtimet, etja, rrëzimet, lodhja;

  do kaloj dikush dhe një hënë shiu
  si një gotë uji
  do ta verë te koka.

  njeri i mirë ti nuk duhet të vdesësh
  nga e ftohta e gjakut, vetmia, brenga;

  do kaloj unë dhe zemrën do ta le
  si një gotë verë
  me të djelën brënda.


  rishtar në qytetin e madh

  poshtë pallatit vjen rrotull
  një kaproll i sharguar
  mëngjeseve më vijnë
  ca lule fushe te dera

  shëtitjet i bëj
  nëpër kopështet e kujtesës
  kafenë e pi
  te bulevardi i sorkadheve.

  se paskam ditur
  vetmia qënka dhe
  një baladë e bukur mungese

  keq e kam vetëm me ca dragonj malli
  që më vijnë cdo natë
  e duan t’më marin me vete.


  vramëndje

  nuk di kush e hëngri
  jeta apo vdekja,
  mjaltin e kotësisë
  të zgjoi me gënjeshtra

  pyes gjithë botën
  po përgjigje su gjet
  të gjithë qeshin fshehurazi
  me gënjeshtrën e vet!…


  smerald

  smerald i vogël
  ndricim i errët
  lavdi natyre.


  e ngrëna

  ishte natë dhjetori
  vdiq – tha vëllai
  vdiq – thashë dhe unë

  qeveritë nuk vdesin – tha nëna
  vjen një ditë
  dhe i ha e ngrëna.

  në duar mbante
  një kupë të vjetër
  alumini
  me dy grushta yjesh
  si xinxife brënda.


  mëhallë e vjetër

  në mëhallën time
  mund të gdhiheshe i pagjumë
  për një kind fustani
  djegur me cigare

  mund të zinin dhe ethet
  duke pritur buzë lumit
  ku lahej lakuriq
  netëve një cigane;

  në mëhallën time
  mund të vrisje dhe veten

  siç mund të thinjeshe
  dhe brënda një nate.


  në vënd të homazhit

             gj. b.
               
  ti nuk ishe
  një gurë mali
  rrëzuar kuturu
  nga shirat e parë,

  ti ishe një grusht
  dhe i shënjtë
  mbrujtur me djersë
  bekim dhe gjak.

  ti ishe ai
  që jetën se deshe
  si një arë  të shkretë
  me grurë të djegur

  dhe more frymë
  nga një e çarë dheu

  aq o aq
  sa për mos të vdekur.


  është një kodër

  është një kodër e vogël
  me fytyrë nga deti
  ku shkoj shpesh e ndez një qiri

  ku dikush më pret atje mbi mermer
  gozhdët që marr udhëve
  të mi heq nji e nga nji

  atje, te një kodër e vogël
  me pëllumba të egër
  dhe një hënë me shi.


  s’di kush mund ta thotë

  komshia në ballkon
  numëron medaljet dhe qan
  unë grindem me veten
  dhe rri i pagjumë,
  nuk di se kush
  mund ta thotë krejt saktë
  pse jeta sa vjen
  e dhëmb kaq shumë.

  komshisë fati 
  ja ka dhënë të gjitha
  po seç ka një lot …
  që pikon te të tjerët!…
  unë tani mund të isha
  në një gjumë të mëndafshtë
  po smë la ëndrra
  e një miku të vjetër.

  dhe kjo ndoshta
  është një arsye
  pse jeta sa vjen
  e dhëmb kaq shumë
  komshia në ballkon
  numëron medaljet dhe qan
  unë të kujtoj ty
  dhe rri  i pagjumë.


  satanikja

  më erdhi një mesazh
  mu’ në pikë të gjumit:
  kam pirë njëqind zemra
  e jotja është e fundit!

  Ishte Neti, satanikja Neti
  që netëve të gjithëve na ç’faqej në gjumë
  që cdo natë e hante nga një zemër prej nesh
  dhe asnjëherë se kuptuam
  pse e donim aq shumë.


  zona me nishane

  stolitë e qiellit
  u hapën me një puthje

  uuuaaauuu
  një behar me naze
  një ciklon me huqe

  dhe nata rridhte
  herë si uji nëpër gishta
  herë si flutur e zezë që mbyllet
  brënda një lulëkuqeje.

  pastaj unë të pyeta
  ishte kuçkë apo magji

  ti qeshje dhe thoshje
  se zonat me nishane
  janë parajsa dashurie

  dhe Zot
  është Nji!


  unë jam një romantik i thinjur

  mbrëmë pashë
  veten time në ëndërr

  kthyer si gjithmonë
  me fytyrë nga malet
  me një hënë të kuqe
  si ujkonjë te këmbët.

  (ndoshta kthehesha
  nga ato fluturimet e gjata
  nga ylli në yll
  nga zemra në zemër).

  po nuk i fola, më erdhi keq
  tani unë isha një romantik i thinjur
  në tregun e ëndrrave të vjetra;

  u ktheva përsëri me fytyrë nga malet
  ku lindin bukuritë
  dhe plaket vdekja.


  populli tjetër

  thonë se do zbres një popull tjetër
  po unë jam i dënuar të mos e shoh dot,
  ndoshta nga që një sy e kam krejt të verbër
  dhe tjetri më rri gjithmonë me lot

  thonë se ka lindur “homo sapiensi” i  ri,
  që dritat e tresin, errësirat e rritin!…
  njërëzit e mi me perënditë e veta
  ka kohë që presin mbi kullë të vrojtimit.

  thonë… e ç’nuk thonë në këto kohët e mia
  po unë asgjë s’po mundem të shoh dot
  ndoshta nga që një sy e kam krejt të verbër
  dhe tjetri më rri gjithmonë me lot !


  zemëratë

  ushtarët e sulmit
  mi zë gjumi në portë

  dinamitin nën jastëk
  e gjej të lagur me lot.


  u plakëm armiku im

  u plakëm armiku im,
  o, sa jemi plakur!…

  unë me tre plumba
  të vdekur nën brinjë
  ti me një plagë
  që të rrjedh në shpatull!..

  u plakëm armiku im
  o, sa jemi plakur

  ditët
  hapen e mbyllen si porta
  netët bien
  erë dheu të freskët,
  të lagur.


  puthja

  ishte…
  s’u besova syve!

  bri meje një nënë 
  fshehtas bëri kryq
  dhe mori pakëz dhe
  nga gjurma e tyre..

  heshtja shkon drejt e në gjak

  Botuar në nr 260 të ExLibris

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË