More
  KreuLetërsiBibliotekë"Mbledhësit e Boronicave", poezi nga Shqiponja Axhami

  “Mbledhësit e Boronicave”, poezi nga Shqiponja Axhami

  I

  Ju duhet ta pranoni
  Imagjinatën tonë të zhdërvjelltë.
  Ne ishim ai brez që kur na dhimbte koka,
  nënat na jepnin një lugë kos me aspirinë.

  Sa bënim më mirë,
  Lidhnim për mesi telin e aluminit.
  Në të varnim kotruvën e kauçukut.
  U ngjiteshim kodrinave,
  Mblidhnim boronica.

  Rreshti i mbledhësve shtrihej gjatë
  Në shtatë kodrinat, duke qenë të qartë,
  Secili kishte shpatin e vet dhe një udhnajë.

  Gjashtë të tjerët e nënës time,
  Lidhin me fytyrën drejt majës së kodrinës,
  Ndërsa unë më e vogla, i ktheja shpinën majës.

  Kjo ishte e çuditshme,
  Megjithëse im atë
  Disa herë ma bënte vërejtje.

  Momenti më i trishtë ishte momenti i dështimit.
  Kotruvja ime nuk mbushej plot kurrë
  Më të mëdhenjtë më hidhnin në të,
  Nga një grusht me boronica, që të mos mërzitesha,
  Por unë prapseprapë përlotesha.

  II

  Flinim në një çadër të madhe ushtrie,
  Ishte mahnitës ai kampim dhe pse lodhje.

  Por një natë qielli lëshoi një shi të rrëmbyer,
  Përronjtë përreth u vursulën drejt çadrës,
  Vetëtimat dogjën disa lisa përreth.
  U tmerruam…

  Të mëdhenjtë më strukën në gji
  Poshtë këmbëve tona vërshonin ujë dhe gurë
  Kështu për disa orë;
  Strukur mbi thasët me boronica,
  duke u lutur me shenja..

  Të nesërmen, dielli lëmonte
  Gjithë atë gërmadhë.
  Ne pamë njeri-tjerin në sy
  Duhej t’i sistemonim të gjitha
  Dhe të ngjiteshim prapë në kodrina
  Të mblidhnim boronica.

  Atë ditë unë ngjesha
  Kotruvën e kauçukut
  Bindshëm rreth belit
  Dhe mblodha fruta
  Me fytyrë nga maja
  Duke imagjinuar pa makthe
  fashat e stuhive…

  NJË KOMENT

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË