More
  KreuLetërsiBibliotekë“Lutje mëngjesore”, nga Agim Vinca

  “Lutje mëngjesore”, nga Agim Vinca

  (Për tim nip dhe veten time)
  Tërë ditën gugat si pëllumb. Qesh e loz
  Thërret mamin, babin, gjyshërit, dajat, hallën Elonë
  Borën e Lean, Rinin e Lirin rend,
  ani se larg, në tjetër kontinent…
  Sa çel e mëshel sytë i bën bashkë Tiranën dhe Prishtinën,
  Komunën e Parisit dhe Ulpianën,
  Hasan Prishtinën e Selam Salarinë
  Nol kapedani.
  Nga të gjithë librat më së shumti e do atë me portretin e Heroit në ballë
  Shtypur më Një Mijë e Nëntëqind e Gjashtëdhjetë e Tetë.
  Vit historik për ne të harruarit e historisë.
  Njëzet muaj i ka, njëzet e pak, ky picirruk.
  Nuk i njeh ditët, muajt, vitet, shalon shekujt,
  Thërret Skënderbeun të vijë në Krujë të shpëtojë Mëmëdhenë.
  Në mbrëmje, para gjumit, hyn në dhomën e gjyshit
  dhe saluton si trim: “Baj, Gjyshi!; Baj, Kënderbeu!”.
  Rituali vazhdon për çdo natë, baj-baj, i bekuar, u rritsh!
  Teksa fle si qengj në dhomën pranë, në atë ngjitur nuk ka gjumë.
  Librat rrinë zgjuar në raft. Gjyshi punon me e pa laps.
  Tërë ditën gugat si pëllumb e kërcen si ketër
  s’lë vend e send pa trazuar e prekur.
  Dy pëllëmbë shtat e s’e zë shtëpia,
  Kërkon të dalë jashtë, te lodrat në park
  Të luajë me qen e mace, me zogj e flutura, thnegla e bletë.
  E do qengjin e vogël që bën “be-be” trishtueshëm (në ekran)
  Dhe përrallat fantastike me gjyshe e ujqër, me Kësulkuqe e Piter Pan…
  Kërkon librin e humbur e s’e gjen dot…
  (Ku humbi, vallë, ku treti ai portret që është fytyra jonë?!)
  Njëzet muaj i ka, njëzet e pak. Dy pëllëmbë shtat…
  Ecën, vrapon, rrëzohet, ngrihet, qesh e qan
  Thotë emrin e vet Nol dhe përplas duart si gaztor.
  Çka s’bën, çka s’bën, ky vogëlush pitilush!
  Me një gisht e përmbys universin
  Dhe e ribën sërish në lojën e tij pa kufij.
  Zgjat duart nga ballkoni sipër Dritares së tetës Rudinë
  Dhe ia fal Hënën Mamit.
  Babin e ka Yll!
  Dhe fluturon sakaq në Prishtinë te Lili, që e do shumë
  dhe e bën të qeshë edhe në gjumë…
  Rrokaqiejt qëndrojnë pip në këmbë si roja
  E lodrat flenë dhe presin ditën e nesërme…
  Është mëngjes. Ditë feste.
  Edhe pak do të zgjohet dhe do ta zgjojë tërë lagjen
  Me zërin e tij… Me gugatjet e tij… rrugët, sheshet, qytetet, planetët.. .
  Zgjohu, shpirti i gjyshit dhe jepi pak shpirt ditës së re,
  Jepi dritë nga sytë e tu plot dritë!…
  Mirëmëngjes, shpirt! Trokit, trokit!…
  Zgjoje të lashtën botë, që po lëkundet si somnambul
  Në rrugën drejt së ardhmes… Jepi pak gaz e shpresë! Pak zemër…
  Dhe mua, Gjyshit tënd poet, me dy shtatëshe në shpinë
  Më fal pakëz forcë e durim
  Ta sfidoj shtrigën plakë pleqërinë
  Sëmundjen dhimbjen mallin vetminë…
  Ta kaloj Thirrën e lumin Drin
  Edhe ndoj mot edhe ndoj stinë
  Amin, o Zot, Amin!

  (Prishtinë, 1 maj 2024)

  NJË KOMENT

  1. Një poezi e mbushur plot me jetë ku shpresa, dëshirat, përditshmëria, besimi, brezi më i ri dhe mosha e tretë ballafaqohen në distanca kontinentale me gjithçka bota sot përjeton si një qytet/fshat apo një familje e madhe. Një familje si një metaforë globale me probleme jetësore, gëzime dhe halle. Të gjitha këto në një lutje mëngjesore për ditë më të mira, për besim e optimizëm rinor ndaj sfidave të jetës dhe kohëve që përjetojmë. Të lumtë penda mik i shtrenjtë poet Agim Vinca për këtë stil e ripërtëritje krijuese jetësore e tingëllore!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË