More
  KreuLetërsiBibliotekë"Lumturia e të tjerëve", poezi nga Olimbi Velaj

  “Lumturia e të tjerëve”, poezi nga Olimbi Velaj

  Vëllimi më i mirë poetik i vitit, “Botimet “Aleph”, Çmimet Kombëtare të Letërsisë 2022

  Lumturia e të tjerëve

  Rrethanat hapen
  si gropa, pa interpretime të mëparshme
  këtu njerëzit sulmohen thjesht
  duke treguar historitë e tyre të lumtura
  mes veti
  Ai tjetri përballë buzëqesh
  duke qarë përbrenda
  për rrethanat e veta munguese
  Këtu nis hamendja rreth të vërtetave
  sepse rrëfyesit e historive të lumtura
  sajojnë e përsërisin
  për t’u vetëbindur
  në prani të të tjerëve
  Lavdia e tyre ngrihet
  në anën tjetër
  nëpër imagjinatën e atij tjetrit
  si pirg i madh dheu
  gjersa ai bie në një nga gropat
  duke rrëshqitur vazhdimisht
  për në botën e shpikur
  ku s’është më
  as lumturia e të tjerëve.


  Ra edhe kjo natë

  Ra edhe kjo natë
  në fundin e legjendave
  si një tingull uji
  në terr u fundos bota
  kësaj ane të heshtur
  Vetëm zëra shpendësh sunduan ajrin
  teksa lindi tek unë
  ngjarja e shkuar
  nën të njëjtët yje
  me po atë rrëfim dhe etje
  të një të marri në paqe
  Dhe ashtu shkova
  fushave, shpirtit tim
  që s’qe i rrafshët
  në këtë terr ngrehinash të lashta


  Iluzioni

  Si një ushtar i gjymtuar
  po kthehem, në këto vise të heshtura
  ku fluturimthi qeshë nisur
  Skeleti im tani fundoset
  i paqartë, nëpër delire heronjsh
  që kurrë s’patën rrojtur
  Dhe e di
  shumë vise kanë humbur
  nëpër trokun e flashkët të kandrrave
  ndërsa njerëzit binin
  duke mos dyshuar për ngjitjen
  E tmerrshme ish
  stuhia e verbër e fatit
  Si një dorë e lodhur ata ranë
  në rërën e verdhë të hiçit
  dhe u prehën
  pa pranuar asgjë nga rrethanat
  Në këtë stinë qeshë zgjuar
  mes mizërisë së tyre
  kur s’kishte më kohë
  për paqen e mbrame


  Gjendje

  Edhe më ti do të kridhesh
  në fundin e etjes dhe moskuptimit
  përtej të gjitha pasditeve dhe gjendjeve
  që sytë i humbën në delire të fshehta
  e përsëri do të flasësh për nënën
  me sekrete që çahen
  përtej qumështit të saj
  E flashkët është endja jote
  përbri meje dhe tingujve
  nëpër ajër bie
  trupi yt
  me kockat e brishta
  ngulur në ëndërr
  edhe më ti humb
  si kuptimi i lodhjes
  mbi një vend
  ku kurmet pafajshëm përvidhen
  e digjen pa kohën
  që mat
  sosjen tonë të pakthyeshme


  Koha e kambanave

  Shpresojmë, por
  vjen koha e kambanave
  me të vdekurit që psherëtijnë
  nën kostmet e zeza
  dhe lulet e thata
  Ajri tendoset nën peshën e heshtur
  të ankthit, në oborrin e kishës
  qarkuar me aromë parafine
  Engjëj baresin nëpër mure
  sipas besimit dhe dëshirës
  tjetër trajtë ka koha
  nën fytyra të lodhura shenjtorësh
  dhe psalmesh buçitës
  Do të doja të vdisja
  në ndonjërën nga këto ditë
  pa ateizmin tim
  dhe erotikën e largët
  që mbërrin qiellin
  përpara lutjeve dhe qirinjve


  Kushtim

  Për ty gjithmonë do të qaj
  përbrenda
  me togfjalësha të gjymtë vajtojcash
  që endin në ajër thirrje fëmijësh
  që kurrë s’do të jenë bashkë
  ashtu si ti dhe vetvetja
  kurrë s’ishit
  dhe katastrofat
  s’kanë për të qenë më klithma
  por çati të brejtura
  ku mjegulla kullon
  për në sytë e tu pendestarë
  Ditët do të shurdhohen
  në atë prag të vjetëruar
  nga një palë hapa të vdekshëm
  Kurrë më s’do të të shohim
  dhe funerali yt
  do të jetë vetëm një lajm
  si kjo histori
  nisur befas
  mes mungesës dhe hijes së fajit


  Gjyshes

  Varri i saj është nën një mimozë të vjetër
  në anën veriore të varrezave
  Mbi pllakë ka një foto të hershme me gjyshin
  ditën kur morën letërnjoftimet
  Dilte rrallë nga shtëpia
  një herë në muaj, për të tërhequr pensionin në bankë
  Koha tjetër shkonte midis dhomave tona gjysmë të ndriçuara
  dhe igrasisë që na shoqëroi me vite
  Gjithmonë e pat pengun e shtëpisë në kodër
  korijen, përroin e kishës, lopën…
  Patëm jetuar gjatë bashkë
  por jo mjaftueshëm për të ndier dhimbjen e saj
  që mbartej nëpër apartamente
  Kur ndjeu sa pak i kish mbetur, na e kujtoi ikjen:
  “Atë ditë shtëpinë lyejeni me gëlqere
  e më varrosni vetëm, pa plakun.
  Janë të ngushtë varret në qytet
  të merret fryma vet’ i dytë…”
  Qemë çuditur e patëm qeshur me frikën e saj…..
  Tani prehet nën mimozën e vjetër
  me gjyshin përkrah
  njëlloj si atë ditë kur u nisën për të dalë në fotografi
  e unë i vështroja deri në fund të rrugës
  gjersa u shndërruan në dy pika, atje larg…


  Rendi i përjashtimit

  Nuk e di si mbeta në të shkuarën
  kohët u prenë në tehun e një çasti
  rendi u prish, e tashmja mbërrin përbri
  si trami i fundit i drejtimit të kundërt
  me shijen e pashpjegueshme të humbjes
  vulosur në sytë e udhëtarit
  që befas mëson se s’ ka mundësi tjetër.
  Tani endem si shpirti i një ushtari që bredh nëpër fushë
  dhe nuk e kupton se i përket një të vdekuri
  Lufta ka mbaruar, shokët po shkojnë
  me një gëzim të zymtë në zemër
  Ai nuk e di se është veç zë që vazhdon nëpër ajër
  Ata keqardhen pa ia ndier praninë
  Shkojnë të harrohen, të festojnë jetën
  I shohin edhe një herë fotografitë e të dashurave
  dhe kërkojnë deri në dëshpërim shfrimin.
  I vdekuri nuk di më të trishtohet
  Ai mbërrin në shkronjat e telegramit, ku për të fundit herë
  ia kanë përmendur zyrtarisht emrin
  Pavetëdijshëm fillon të mësojë rendin e përjashtimit
  që nis me zhvendosje si shtjellat e ajrit buzë tokës
  ato ngjiten sipër e humbasin në heshtje me të ftohtin.

  2 KOMENTE

  1. Çcfarë mund të thyhet veç se ,,Lbër i rrall- përmall” Një pjekuri autoriale qe bindë vlere në rijimtarinë letrare, Jo gjithëkush se mund të zbres tek lexuesi kët, i njëmendet ,, VLERË” , prandej gjuha Shqipe dita e ditës ka dhe do të kët autor -krijues-ese të njëedës nga familja e vet. O. V. është , zë vend ndër të parat në vlera krijuese të këtij zhanri kulturor. Presim edhe tutje shkrime të ‘çmuara nga dora- koka saj.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË