More
  KreuLetërsiBibliotekë"Lisat e Apolonisë", poemë nga Anton Papleka

  “Lisat e Apolonisë”, poemë nga Anton Papleka

  (Verson i ripunuar)

  …dhe qytete të mëdha që rrojtën mijëra vjet
  dhe pastaj u katandisën në kullota për buajt,
  në ara të mbjella me panxhar e me misër.
  Jorgos Seferis, Poema, 137

  1

  Një ditë shtatori
  Kur në vreshta vileshin bistakë të praruar e të zinj
  Kur retë e hirta lajmëronin afrimin e vjeshtës
  Mbërrita në qytetin e lashtë të Apolonisë

  Unë u çudita dhe u pikëllova
  Ngaqë nuk e pashë gjëkundi perëndinë Apolon
  Të më priste në hyrje të qytetit të tij të lashtë
  Të më hapte derën
  Dhe të më uronte mirëseardhjen

  E kuptova se koha nuk kishte qenë përdëllimtare
  As ndaj perëndisë së dritës
  I detyruar të endej në qytetin e tij si hije
  I detyruar t’i nënshtrohej ligjit të pamëshirshëm të kohës
  Të mungonte në qytetin që mbante emrin e tij

  Në vend të një sportelisti a të një ciceroni
  Unë takova një polic me një uniformë të dalë boje
  Që më lejoi të hyja në këtë qendër arkeologjike
  Në shkëmbim të një kartëmonedhe pesëdhjetëlekëshe

  Ky polic gjysmë analfabet
  Nuk mund të merrte me mend sesa qesharak ishte
  Ai bakshish prej pesëdhjetëlekësh
  -Një kartëmonedhë e zhubrosur dhe e lerosur-
  Për të fituar të drejtën për të vizituar
  Perëndi dhe perandorë
  Për të kapërcyer pragun e një kohe
  Të humbur në labirintin e Përjetësisë

  Për t’i bërë ballë mërzisë
  Që e rrethonte si një sarkofag i gurtë
  Ose në shenjë mirënjohjeje ndaj blatimit tim
  Polici me uniformë emblematike
  Që ngjante sikur kishte zbritur nga një afresk i vjetër
  Mori përsipër rolin e ciceronit
  Në këtë magna urbs e gravis
  Me sheshe dhe rrugë
  Ku kishin shkelur sandale lëkure dhe ari
  Ku kishte kaluar studenti që do të bëhej Oktavian Augusti


  2

  Kudo që vështroja
  Kishte kolona të përmbysura të gjymtuara të cunguara
  Gurë ciklopikë të rrokullisur të shkulur nga ledhet
  Të thyer të thërmuar
  Nga dhëmballët mizore të Kohës
  Këto mokra diamanti që bluajnë edhe gurët

  I stepur para rrënojave të qytetit
  Unë mendova se gurët ishin gruri i Kohës
  I mullisit të pavdekshëm që bluan miell
  Për dasmën e kobshme të Hiçit…

  Pashë perëndi dhe perandorë kokëprerë 

  Kokat e tyre qenë shkëputur nga ikonoklastët
  Ose qenë përdorur si gjyle guri
  Nga topçinjtë osmanë
  Ose qenë djegur në furrat e gëlqeres
  Për të ndërtuar saraje
  Ose qenë shitur në tregje të huaja
  Nga trafikantët

  Statujat kokëprera të qytetit të Apolonisë
  Nuk kishin gojë për të nxjerrë klithma të llahtarshme

  Unë përfytyroja sikur nga qafat e prera të këtyre statujave
  Befas do të gulfonin currila gjaku !

  Statujat pa kokë të Apolonisë
  Të prera nga gijotina e shekujve
  Ishin një mijë herë më të lemerishme
  Sesa trupi pa kokë i Luigjit XVI
  Kokëprerja e të cilit nuk kishte zgjatur më shumë
  Sesa një rrahje qepallash

  Duke vështuar këto statuja kokëprera
  Instinktivisht e çova dorën
  Te qafa ime prej të gjalli
  Ku papritmas mund të binte tehu i padukshëm
  I Kostares shpritkazmë


  3

  Si ca pleq kujtesëhumbur
  Dhe memecë
  Që nuk e dinë në ç’vend
  Dhe në ç’epokë ndodhen
  Statujat e Apolonisë
  Rrinin të nemitura përballë kohës sonë

  Ato nuk e dinin
  Se dielli që përshkonte qiellin
  Dhe ua prekte konturet
  Me gishtat e ngrohtë të rrezeve të tij
  Ishte i njëjti yll i zjarrtë
  Që i kishte parë kur kishin lindur

  Vështrimi im i dhembshur
  Që i prekte ato statuja
  Të çmësuara prej kohësh
  Nga prania
  Dhe nga vëmendja e njerëzve
  Ndoshta i bezdiste
  U shkaktonte të ngjethura

  Më tepër sesa cepat e mprehtë
  Të trupave të tyre të gjymtuar
  E ndjeja veten të plagosur nga shtiza e padukshme
  E vështrimit të syve të gurtë
  Të statujave të paprishura
  Që ishin mbushur herë pas here
  Nga lot të rremë shirash


  4

  Në mes të asaj heshtjeje varri që rëndonte mbi qytet
  Para meje u shfaqën disa drurë oshënarë
  Të kurorëzuar me degë të mbushura me gjethe

  Ato ishin të vetmet krijesa të tij të gjalla

  Gjethnajat frushullitëse të atyre lisave
  Dridheshin si kordat e lirës së Apolonit
  Të prekur nga gishtat e një sitaredi të verbër
  Tingujt e tyre ngjallnin jehonat e brirëve e të boblave
  Që dikur kishin njoftuar afrimin e ushtrive armike
  Sulmet e piratëve të detit
  Përse murmuritnin me aq ankth
  Lisat e Apolonisë ?

  A mos ishin një kor pleqsh
  I dalë nga një tragjedi e Eskilit ?
  A mos ishin profetë pa ithtarë e pa besimtarë?
  A mos ishin poetë të vdekur apo poetë gjuhëprerë?
  A mos ishin vajtojca
  Të mbledhur në një cermoni funebre
  Të metamorfozuar në drurë nga ndonjë mallkim hyjnor
  Për të recituar elegjinë e këtij qyteti memec
  Të katandisur në rrënoja?

  Lisa të Apolonisë
  Duke dëgjuar frushullimat tuaja
  Më erdhi ndër mend
  Poema „Zhurma e drurëve „
  E poetit Robert Frost-i që ka shkruar:
  Ata flasin për nisje
  Dhe kurrë nuk nisen për udhë…

  Nëse një ditë prej ditësh
  Rrënjët tuaja do të shndërroheshin në këmbë
  Për të udhëtuar drejt tropikëve ose drejt poleve
  Ju do t’ju merrte malli për këto rrënoja të trishta
  Do t’ju mungonte
  Qyteti që mban emrin e të ndritshmit Apolon

  Lisa të Apolonisë
  Murmurima juaj drithëruese
  Më ngjallte dëshirën për të pasur rrënjë
  Për të parë degë të më rriteshin në trup
  Për të murmuritur bashkë me ju midis erërave !


  5

  Në afërsi të ledheve të qytetit
  Një bari plak i përkulur mbi kërrabën e tij
  Ruante një tufë dhensh
  Që nuk kishte asnjë lidhje me Kopenë e shenjtë të Diellit
  Të përmendur nga Herodoti
  Në librin IX të Anketës së tij…

  Çfarë i kishte ndodhur Kopesë së shenjtë të Diellit?

  A mos e kishte sulmuar ujkonja e Romës
  A mos e kishte plaçkitur ushtria e Kantakuzenit
  Apo më në fund e kishin shfarosur
  Ujqit mongolë që kishin kapëcyer Bosforin?

  Pyetjet e mia mbetën pa përgjigje
  Sepse shortari Deifon dhe babai i tij Even heshtën
  Heshti edhe Apoloni i ndritshëm

  Duke vështruar dhentë
  Të shpërndara në livadh
  Më dukej
  Sikur në vend të fijeve të barit të fishkur
  Ato kullotnin fragmente orakujsh

  Bariu plak
  Me vështrim të humbur në largësi
  I mbështetur në kërrabën e zbukuruar me motive mitike
  Më kujtoi Evenin fatzi
  Të verbuar me urdhër të pushtetarëve të qytetit

  Unë pata dëshirë ta takoja dhe t’i përgjërohesha Apolonit
  Duke u përkulur para tij :
  Apolon muzazhet, mbroji të pafajshmit e të pafuqishmit
  Mos i lërë të jenë përherë
  Viktima të pushtetarëve të padrejtë e mizorë!


  6

  Mbi ledhet e qytetit
  Kishte rënë një shtresë bloze dhe hiri :
  Ajo i shtrëngonte me një shirit të zi gurët e moçëm
  Si në kohën e Pal Emilit
  Dhe të pashallarëve që kishin ardhur me pishë në dorë

  Një pronar i sotëm
  I babëzitur të zgjeronte kullotat e kopeve të tij
  U kishte vënë zjarrin ferrave dhe shkurreve të thata
  Rreth qytetit që mbante emrin e Apolonit
  Pa menduar se mund të digjte lisat dhe ullinjtë
  Të vriste banorët e tij të vetëm të gjallë
  Hyjnitë e tij të gjelbra

  Gurët e ledheve i kishin shtrënguar nofullat
  Ishin ngjethur nga dhimbja e lemerishme
  Dhe buzët e tyre të përvëluara kishin pëshpëritur
  Emrin e konsullit Pal Emili


  7

  Në zgavrën e një ulliri
  Të nxirë nga bloza
  Një breshkë e vogël e shpëtuar nga zjarri
  Sfidonte pronarin që kishte imituar perandorin Neron

  Me rrashtën e saj të ashpër
  -Mburoja e parë e shfaqur në rruzull-
  Ajo u kishte bërë ballë
  Shigjetave të flakëve vdekjeprurëse

  Ajo ishte simbol i jetës së butë e të brishtë
  I jetës së paepur
  Që ka sajuar guaska ledhe strehime antiatomike
  Për t’u mbrojtur nga kërcënimet e vdekjes

  Luftëra dhe zjarre të panumërta
  Kanë lënë pas tyre shtresa bloze dhe hiri
  Por jeta e brishta e buta
  U ka bërë ballë të gjitha fatkeqësive

  Pas Trojës Kartagjenës Guernica-s
  Pas Auschwitz-it Hiroshimas Nagasakit
  Pas Çernobilit e Fukushimas
  Jeta e ka yshtur hirin me gjelbërim lastarësh

  Mbahu fort breshkë e vogël
  Nën zhguallin me të cilin të ka mbështjellë natyra
  Ti je shëmbëlltyra e planetit tonë
  Ku jeta është më ngulmuese sesa të gjitha mynxyrat


  8

  Manastiri i Shën Mërisë në këtë qytet
  I ngjante një tumori të stërmadh
  Që kishte gllabëruar gjymtyrë statujash
  Kolona dhe friza tempujsh të lashtë

  Me urdhër të priftërinjve ikonoklastë të fesë së re
  Ndërtuesit e kishës
  Kishin shkatërruar veprën e pakthyeshme të Kohës
  Por e përshpirtshmja Shën Mëri
  Nuk mund të kërkonte
  Zhdukjen e Afroditës së hirshme
  Sepse bota jonë
  Nuk do të ishte as më e dëlirë as më e bukur
  Pa hiret e perëndeshës së lindur nga shkuma…


  9

  Në këtë qytet
  Dikur njerëzit kishin shtyrë shoku-shokun
  Para tezgave me mallra
  Të ardhura nga Apolonia nga Bylisi nga Dimali nga Amantia
  Ng Korinti nga Korfuzi
  Para amforave të mbushura me verë Rodosi
  Kioje dhe Kampanie…

  Në këtë qytet kishin kaluar pranë e pranë ushtarë e detarë
  Artistë matrona konkubina skllevër
  Kishin jehuar pyetjet e blerësve
  Përgjigjet e tregtarëve
  Por mbi të gjitha këto jehona
  Kishte kumbuar zhurma metalike e monedhave
  Në të cilat ishin gdhendur figurat e Apolonit
  Të Dionisit të Augustit të Hadrianit të Mark Aurelit…

  Edhe në ditët tona është zhurma e monedhave
  Ajo që marros bursën e Nju-Jorkut
  Bursat e Frankfurtit të Londrës të Parisit
  Të Shangait të Tokios

  Nëse figurat e gdhendura në monedha kanë ndryshuar
  Nuk kanë ndryshuar metalet
  Me të cilat janë prerë monedhat
  Dhe sigurisht nuk është pakësuar asnjë grimë
  Roli i monedhave në fatet e njerëzve

  Bashkëkohës naivë
  Të dalldisur pas horoskopëve
  Që jua servirin në tabaka masmediat
  Jeta juaj nuk varet nga yjtë dhe nga yjësitë :
  Ai varet nga metali dhe nga figurat
  E gdhendura në të dy anët e monedhave


  10

  I ndalur para pjesëve të mbetura nga Odeoni
  Thashë me vete :
  Ku janë poetët e qëmotshëm ?
  Ku janë poemat e tye kozmogonike
  Heroike lirike jambike
  Të ruajtura vetëm në kujtesën e erës?
  Ku janë tragjeditë komeditë
  Dhe aktorët me kothurna druri?
  Ku janë korezhët
  Ku janë spektatorët e dhënë pas shfaqjeve
  Të ulur në shkallinat e gurta?

  Ai Odeon i rroposur
  Ku sundonin zbrazëtia dhe heshtja
  U ngjante korridoreve të Hadit
  Ku buçitnin lehjet shurdhuese
  Të Cerberit trikrerësh

  Nën qiellin e vrenjtur të asaj dite shtatori
  I shtangur para një shkretimi të tillë
  Pata dëshirë të lutesha:
  Febus Apolon shpëtoje botën tonë
  Mos lejo që ajo të mbulohet nga heshtja
  Si gërmadhat e këtij Odeoni!

  Atëherë një zë i brendshëm më tha
  Të mos e shqetësoja më kot të gjorin Apolon:
  Ai që nuk kishte mundur të shpëtonte qytetin e tij
  Si mund
  Të shpëtonte
  Botën tonë?


  11

  Apoloniatët e adhuronin si hyjni
  Lumin e tyre të shenjtë Aoos
  Ata i kishin kushtuar një statujë mermeri
  Me një mjekër prej ujërash që gurgullonin
  Ata e kishin zgjedhur kryekomandant të ushtrisë së tyre
  Në betejën kundër Thronionit

  Ata nuk dyshonin se pas një mijë vjetësh
  Qyteti i tyre i lindur nga porti
  Që ndodhej buzë lumit të thellë
  Do të kishte fatin e fëmijëve të Kronosit
  Të vrarë nga babai që i kishte sjellë në jetë

  I goditur nga një mallkim qiellor
  Ose viktimë e një zemërimi të dheut
  Lumi i shenjtë dhe i lundrueshëm Aoos
  E kishte braktisur portin e Apolonisë
  Duke prerë kështu
  Kërthizën e këtij Civitas libera e immunis
  Duke pushuar së qeni aorta
  Që e lidhte me detin jetëdhënës
  Dhe me ardhmërinë…


  12

  Të shkreta – rrugët
  Sheshet – të zbrazëta si zero të stërmëdha

  Në këtë qytet të gurtë
  Nuk banonte më populli i fjalëve

  Në vend të zërit të pritanit
  Në vend të zërit të kryepriftit
  Në vend të zhurmës së zërave të kalimtarëve
  Murmurima elegjiake e erës që përçikte rrenojat
  Jehonte nën kubenë e hirtë të asaj dite shtatori

  I pyeste lisat
  Pitia e lashtë e erës
  Dhe gjethet frushullitëse
  I përgjigjeshin në gjuhën e tyre të gjelbër

  Murmurima e lisave të Apolonisë
  E mbytur e trishtë monotone
  Ndoshta kishte në vetvete
  Diçka ngë ligjërimi orakullor
  I lisave mitikë të Dodonës

  Kjo murmurimë ngjethëse
  Më ndoqi pas si zëri i një fantazme
  I shoqëruar nga vajtimi i erës…


  13

  Në një cep të këtij qyteti
  Ku vazhdonin gërmimet
  Pashë një arkeolog dhe ndihmësit e tij
  Të përkulur mbi një statujë të sapozbuluar
  Sikur zhvarrosnin një njeri të sapovdekur
  Duke e nxjerrë nga dheu
  Për ta kthyer në jetë
  Duke e shkulur nga nofullat e hapura të Vdekjes

  Ata që gërmonin
  Të fundosur deri në brez në gropat e hapura
  Ngjanin nga larg
  Sikur po i përpinte të gjallë
  Goja e zezë e errësirës së nëndheshme
  E babëzitur të zhdukë gjithçka në angrrat e saj
  Ashtu si kufomën e gurtë
  Të këtij qyteti të lashtë…


  14

  Në mëkresat funerare të Apolonisë
  Vdekja simbolizohej
  Nga dy vetë që ndaheshin
  Dhe poshtë tyre kishin
  Fjalën Haire (lamtumirë)

  A mos vallë nga gjithçka që kemi dëgjuar
  Nga gjithçka që kemi thënë apo kemi shkruar në libra
  Do të mbetet fjalë Haire
  E gdhendur në mëkresat funerare të Apolonisë?

  Në fund të fundit jeta e çdo njeriu
  Çfarëdo që të ketë qenë dhe çfarëdo që të ketë bërë
  Do të ketë si epilog
  Fjalën e thjesht: Haire
  Me të cilën i lashë lamtumirën
  Këtij qyteti të vdekur

  Në çastin e ndarjes
  Edhe lisat e Aolonisë
  Që murmuritnin në erë
  Më përshëndetën me fjalën lapidare:
  Haire!…

  Apoloni, 2011

  NJË KOMENT

  1. Nje dite Anton Papleka do ta marre nje Cmim te madh. Por une e Dua Tani , per se gjalli.
   Respekte frymes dhe ajrit ku kullot gjindja juaj e pavdekshme , Profesor !!!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË