More
  KreuLetërsiBibliotekëLirika nga Roland Gjoza

  Lirika nga Roland Gjoza

  IA ÇMONTOVA TRUPIN

  ia çmontova tupin
  të shikoja ç’kishte ndryshe prej meje
  ajo rrinte dhe më kqyrte e habitur
  me dy sy kafe të errët në duart e mia
  zemra aty i rrihte
  e kuqe
  si imja
  të gjitha të tjerat
  si të miat
  ku ishte magjia?
  ia montova përsëri trupin
  duhet t’i çmontoja shpirtin
  m’u desh të mësoja gjuhën e hijeve
  çmontova hijet
  njëlloj si të mijat
  ku ishte magjia?
  çmontim dhe montim
  arrita te dashuria.

  E KUSH E MBAJTI FJALËN?

  do dal për gjah
  të vras mesnatat
  bashkë me hënën e plotë të majit
  bashkë me detet në zbaticë
  që kanë hyrë në një trivargësh haiku
  bashkë me vilarët blu të jargavanëve
  mbi portat me iniciale
  bashkë me urat
  plot me dryna të kyçur të dashuruarish
  që çelësat i hodhën në lumë
  e kush e mbajti fjalën?
  do dal për gjah
  me një pushkë të gjatë në krah
  të vras mesnatat
  ëndrrat me porta të hapura
  se vjen ajo sërish
  pas infarktit të tretë
  më bën me infarkt të katërt
  do vras mesnatat
  më parë do shkoj nga urat
  të hap drynat
  me një çelës kopil
  të dashuruarit të dashurojnë përsëri

  KAM MBETUR VETËM FILLIKAT

  kam mbetur vetëm fillikat
  më vetëm se vetëm
  as mish, as skelet
  shpirtin e harxhova në letër
  s’jam as erë, as ajër, as pemë
  ndoshta fjalë e humbur në hapësirë
  po sytë i kam, vetëm sytë
  dhe shoh një kometë që zbret
  bishtin e gjatë e mbaj unë
  është një kometë veshur nuse
  zbret prej blusë të shkojë në blunë e deteve
  dhe unë jam një shoqërues
  zbresim e zbresim, tani s’jam vetëm
  dhe kam një ndjesi prej dashnori hajdut
  zë dhe i bëj korte si një parvenu
  ende pa ia parë fytyrën dhe hiret pa ia parë
  urra! s’jam vetëm, paçka se fjalë kam mbetur
  as mish, as skelet, po as shpirt, vetëm sy
  por ndiej sikur të isha trup
  të dua, të dua, i them, të dua, kometë
  dhe si një hajdut e vjedh
  me kometën jam martuar,
  fjala e humbur në hapësirë
  lind kometa të tjera blu

  S’E KAM FAJIN UNË

  ti më ndjen kur të vijë tinëz
  dhe të shtyp në brinjë
  s’e kam fajin unë
  dy oqeane na ndajnë
  dhe po ai qiell është për të dy
  prandaj ndodh kjo mrekulli
  jo prej largësisë
  po prej shpirtit
  asgjë s’do të ndodhë sigurisht
  edhe në qoftë se t’i prek gjinjtë
  dhe nga gjumi të zgjoj
  s’e kam fajin unë
  janë ndjenjat që luajnë
  edhe në qoftë se ti drithëron
  dhe pëshpërit; mos, mos..
  gishtërinjtë e mi të gjatë të shkasin nëpër kofshë
  pastaj atje
  atje
  afrohen e të ngacmojnë
  me ngulm prej të çmenduri
  s’e kam fajin unë
  edhe në qoftë se ti trallisesh në një orgazmë pa fund
  një lëng veshtullor
  ngjitës
  të kullon poshtë dhe të tërbon
  më ndjen me llahtarë si të depërtoj
  s’e kam fajin unë
  mos më mallko
  për netët pa gjumë
  për mëkatin pa gjurmë
  më kap po munde
  thirr policinë
  po edhe ti e di
  s’e kam fajin unë

  PUTHJA

  elektrike është puthja, prej saj
  me dritë u mbush trupi
  s’ndodh nga vërshimi i lumenjve
  mbi diga
  mjaftojnë dy buzë që bashkohen

  e kopjoi edisoni!

  s’është llamba e tij që ndriçon netve
  s’vjen prej hidrocentraleve, centraleve atomikë
  drita
  po prej puthjeve

  mos e shuani!

  DHE UNË BIE NË DASHURI

  31 tetor 2014, halluin
  dhe unë bie në dashuri
  me të gjithë të vdekurit që kanë mbushur Nju Jorkun
  të gjallët kanë ikur
  të vdekurit varret braktisin
  një herë në vit kjo ndodh
  në tetor
  kur ata ringjallen
  dhe unë dal me një maskë të Edgar Allan Po
  jo për festën
  po për Euridikën time që e kërkoj nëpër avenjutë dhe stritet
  sonte të gjitha femrat janë euridike
  dhe të gjithë meshkujt orfe
  vetem unë edgar allan po-e
  jo, s’më kishte vajtur ndërmend se në broduej
  do të shihja një vajzë me flokë të verdhë ku binte dëborë me pllaze të mëdhenj
  me sy blu ku dyndej errësira me njëmijë hëna
  që mbante në duar detet e veriut në kohen e agimit boreal
  ajo vinte drejt meje e hareshme dhe thërriste; jam annabel lee
  eja me mua në rrafshnaltën me dëborë
  poshtë është oqeani blu dhe kasollja jonë me rrota
  eja ta shtyjme dhe të shkojmë përgjithmonë
  kërkoja euridikën e deteve të mesdheut dhe gjeta annabel lee
  në detet e veriut ku dashuria kishte rrota
  dhe nata kishte rrota
  me rrota dhe kasollja
  shkuam përgjithmonë dhe ishte 31 tetor
  2014

  Ç’JANË KËTO FLAKË NË DËBORË

  ç’janë këto flakë në dëborë
  që e djegin
  e bëjnë shkrumb
  flakë që pështillen si lianë në mishin tënd të bardhë si kristal
  e bëjnë më të ri
  e bëjnë më të bukur
  në mishin tim flakërojnë me njëmijë brirë djajsh
  bën diell me flakë
  bën vjeshtë me brinjë të shqyera
  nga një dorë barbare
  nga një dorë ledhatare
  nga një dorë sensuale
  me zemrat përjashta që pikojnë gjak
  jo vetëm një brinjë
  po të gjitha brinjët u bënë eva
  se kështu vjen pranvera
  me femra prej poleni në ajër
  që i bëjnë meshkujt të lulëzojnë
  me aroma që ende s’ekzistojnë
  me ngjyra që ende s’i njohim
  dhe kaq fort kundërmojnë
  sa të gjithë parfumet
  e l’acoste dhe kristian dor
  dhe i këputin me dhëmbë
  dhe iu marrin erë me zemër
  dhe iu copëtojnë shpirtin me përkëdhelje
  dhe mishin ua shqyejnë si hijena
  femrat
  të gjitha janë eva
  s’ka më adamë
  do të shkruhet bibla e re
  zoti s’do të thotë të bëhet dritë
  po të bëhet femër!

  PO DAL, THASHË

  po dal, thashë
  jashtë vetëm zogj kishte
  dhe drurë
  pastaj dolën ketrat në lirishtë
  dhe xixëllonjat kandileve iu këputën flakët e akullta
  dhe i tundën për të verbërit në errësirë
  sa kohë kishte shkuar pa menduar për ty
  ku e paskam patur mendjen?
  një flutur e madhe tund brirthët e gjatë dhe lëviz krahët sikur fërkon yjet
  dhe kalamendet
  si e dehur me verë
  e ndjek si një parandjenjë
  si një flirt qe shkoi
  të kisha harruar për një kohë kur u mora me shkrime
  po ja, prap m’u kujtove
  sa herë jam vetëm
  dhe xixëllonjat flakë akulli këpusin prej kandileve
  dhe ketrat vrapojnë me shpejtësinë e hijeve
  kur i ndriçojnë dritat e makinave
  pse m’u kujtove sonte?
  diçka ka ndodhur se dhe era vjen prej larg si soprano
  suvalë e oqeanit brigje të largët mbulon me sajnë dhe shkumë
  dhe retë dynden prej pafundesisë me një aromë shiu që ende ështe frut
  ndoshta dhe ti mendon për mua
  po s’të dhemb as kujtimi
  jam mashkull
  një brinjë ma kanë shkulur
  dhimbje ndiej më shumë
  kush u dashurua dhe nuk u trishtua në fund?
  rri dhe mendoj për ty
  sikur kjo është kinemaja
  sikur kjo është opera
  edhe po të mos vish
  edhe po të mos shoh më kurrë
  rri dhe mendoj për ty

  KRIPËN S’E KANË DETET

  kripën s’e kanë detet
  kripën e ka gruaja
  pse i këndoi euridikës orfeu
  dhe petrarka laurës
  dante beates?
  kripën e ka gruaja
  ajo është deti i lakmuar
  pse nuk i këndoi euridika orfeut
  laura petrarkës
  beate dantes?
  burrat janë barka
  shkojnë nga deti në det të shijojnë kripën e bekuar
  shkojnë larg
  detet rrinë në vend
  e ka kot verdi me dona mobile
  dhe kur brigjet braktisen varg e vistër
  fajin e kanë barkat
  që lakmojnë kripën
  pse nuk i këndoi euridika orfeut
  laura petrarkës
  beate dantes?
  sepse s’ishin barka, po dete
  a ka ndodhur ndonjëherë që të këndojë deti për poetin?
  kripën e ka gruaja
  kjo është çështje e ndërlikuar
  kështu thotë dhe shekspiri

  ASGJË NUK NDODHI ME NE

  asgjë nuk ndodhi me ne
  asgjë e rëndësishme
  veç trëndafila këputëm
  dhe iu morëm erë
  u lagëm në shi
  dhe me topa bore luajtëm
  pastaj unë te kushtova një poezi të vogël
  që ti e mbajte në kutinë e bizhuve
  ku kishe vetëm një gjerdan me gurë te rremtë
  dhe asgjë më
  ç’të kujtoj tjetër?
  prandaj e pritëm të qetë humbjen e rinisë
  dhe kthimin e fletës së fundit të biblës sonë
  apokalipsin e moshës që mori hijen e ciklonit
  ah, harrova
  dhe një tjetër poezi të vogël të kushtova
  për bukurinë që s’të humbi pothuajse
  ndonëse mori rrudha
  dhe flokun e thinjur ta leu me platin
  dhe buzët me të kuq
  bashkë
  gati gjashtëdhjetë vjet pa u penduar
  pa bërë faje të rënda
  tani rrimë përballë njëri-tjetrit si dy perëndime të shuar
  se fjalët na kanë shkuar si shtergë madhështorë
  në vendet e ngrohta të kujtimeve
  ç’ka mbetur tjetër?
  sa herë ke ditëlindjen unë harroj të dhuroj një buqetë me margarita
  ti nuk harron kurrë
  të më japësh një të puthur
  prej ndjenjës prap lot të nxjerr syri
  dhe një sekret të fundit
  ju lutem, mos ia thoni
  unë jam si një zjarr në rrafshinën me dëborë të vjetër
  ajo ende më thotë të dua

  MOS I HIQ TË GJITHA

  mos i hiq të gjitha
  të gjitha mos i hiq, lëre mbrëmjen përjashta të bjerë
  dhe hënën të kalojë midis kofshëve të gjata
  dhe mos e hiq oqeanin që largohet
  as manhattanin që duket si një kupë me lapsa
  eja me gjithë reklama
  se ty të shkon shkëlqimi
  të gjitha mos i hiq
  eja dhe bjer mbi mua
  me gjithë botën përjashta
  të bëjmë dashuri universale
  në një shtrat kozmik

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË