More
  KreuLetërsiBibliotekë"Katërdhetë e pak", poezi nga Vlora Ademi

  “Katërdhetë e pak”, poezi nga Vlora Ademi

  Te vëllimi i Vlora Ademit që keni në dorë, jo veç temat, por edhe qasjet janë të larmishme: thellime dhe përvoja jetësore, mbresëlanëse e bindëse, që karakterizojnë nji ardhje të qëllimshme në poezi, si formë sintetike mendimi e shestimi letrar. Vlora Ademi ka prirjen dhe shënjestrat e sigurta kah poezia spirituale, kah përvojat e thella dhe intimiteti. Ajo ban kërkime poetike në drejtim të përcaktimit të nji identiteti të thellë të grues universalisht. I intereson së tepërmi me e rrokë qenien e vet dhe homogjeninë e saj, me ditë kush asht, kah vjen e ku shkon, cili asht misioni i saj personal në harkun e ekzistencës dhe cilat janë rrugët e realizimit optimal e maksimal të vetvetes në paqe me shoqninë e me vetveten. Pra, temën e preferueme e ka individualizmin dhe shtigjet produktive të tij.

  Primo Shllaku
  Pjesë nga parathënia


  KATËRDHETË E PAK

  Tash që jam katërdhetë e pak,
  sa po i tutem patyhes.


  K’SHTU T’DUE

  Sa herë
  të ndiej prej larg,
  ninulla djepi
  m’përkundin
  andrrave t’kahmotshme
  për me t’pa
  t’praruem
  me u magjepsë mbas teje
  si mbas fluturave,
  n’hap t’parë
  me shkelë fije bari t’njomë,
  me e pasë ma t’bukurin
  e ma t’bardhin zambak
  njomë me stërpikat
  e po t’bardhit lum.

  Po,
  k’shtu t’due,
  t’bardhë
  t’hirshëm
  me tana rrudhat e ballit
  e kalldrëm t’shkelun
  cep m’cep
  për me t’i njohtë
  t’ligat
  t’largëtat
  t’moçmet
  mshefë rrugicash t’ngushta
  e trenëve
  randue vitesh
  që i mbartin mbi supe
  si tjegullat e daluna boje.

  Po,
  k’shtu t’due,
  pështetë
  n’gurë t’kalasë
  ku e kam
  n’pëllambë dore
  gjithë madhështinë tande,
  me minare e kupola
  si kurtizanë mesjete
  n’megjë tundimi
  n’mes
  t’ezanit
  e tingujsh kumbonash
  që t’lypin për vete
  në t’njajtin dakik
  për me i kalue
  lirshëm
  tana urat e gurta
  e me ju ngjitë shtegut t’thanave
  tue t’i numrue thinjat
  nji kah nji.

  Po,
  k’shtu t’due
  me tana hiret
  e vrragët
  e shekujve
  lanë
  mbi Ty
  gjurmë lavdesh
  që nurit t’ia shtojnë hijeshinë
  sa me m’pasë zili
  secila majë mali
  që t’rrethon
  pse shputë e imja
  shejon
  aq prajshëm mbi Ty.

  Po,
  k’shtu t’due,
  se shpirti pezull m’rrin
  sa herë largohem prej Teje,
  dhe ditën që do t’i ngjitem
  qiellit përpjetë,
  ruhin ma mbaj shpatullave
  e kryet n’dërrasë pështetë
  se sikur n’shpatullën tande
  n’asnji tjetër shehër bote
  t’ngrohtit e diellit nuk e kam gjetë.


  DIMNAT E FËMINISË

  Kam me t’ecë kalldrëmit t’rrugicave,
  zdathë,
  me i mbledhë do dimna t’fëminisë
  nëpër ty, që pa dashje m’bekove me ngjyrën e tyne.

  Qysh atëherë e bardha më grishi për andrra ngjyrë bore.

  Ia prisja errin ditës
  me i pa t’kapuna për dore hijet e akujve
  vjerrë trinës.
  M’bahej se (t’kureshtuna) edhe ato neve na i përgjonin hijet
  dhe gjithmonë të dielave i braktisnin çatitë.
  U fiksova mbas simetrisë së fjollave
  dhe hanimit përmbi të bardhën e borës.

  Nisa me i dashtë pulëbardhat,
  zambakët,
  retë,
  kokrrat e fasules
  dhe arijtë polarë.
  Mbyllja sytë me ftyrën kah qielli
  me ua ndie t’ngrohtit kallnorëve;
  veç atyne ua besoja dëshirat (e lutjet)

  Mbaj mend, shallin shpesh e hiqja qafe
  borën me të me mbulue.

  Kujtoja, edhe dimnat mërdhasin.

  Dikur zunë me u shkurtue,
  vinin ma vonë,
  iknin ma herët.
  Mendoja, i trishtonte rrita ime.

  Tre dimna rresht pata veshë pallton e kuqe,
  veç që ende t’u dukesha e vogël.
  Kur nisi me m’pëlqye e kuqja,
  kuptova se e vogël kish mbetë veç palltoja.

  Andrrat zunë me u ngjyrue ndryshe
  e unë nisa me i dashtë krahët e shqiponjës,
  drandofilat e verdhë,
  lisat në vjeshtë
  dhe brinat e kaprojve.

  Mbasandej,
  (nuk m’kujtohet mirë kur)
  nisa mos me pa andrra ma.
  Nisa me e dashtë veç ngjyrën e flokëve të tu
  Tash veç ata m’ngjajnë me dimnat e fëminisë.


  KTHIMI

  Dikur
  dimnit e vishja pallton 
  me fjollat e borës vallzoja nëpër natë
  ndigjoja “I’m sailing…” kur udhëtoja larg
  dhe dëshirën m’e pushtue lirinë
  ia kallxoja veç arushit jeshil.
  Sot
  e kuqja m’ngjan në pafajësinë e lojnave t’fëminisë
  dhe frikën e qortimit

  Dhe prap kthehem për pak atje

  Kthehem
  sa me u matë me besnikinë e arushit
  të bardhën e borës
  dhe ngjyrën e lirisë.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË