More
  KreuLetërsiBibliotekëKA NJË PJERRËSI TË ÇUDITSHME DRITA - cikël me poezi nga poetesha...

  KA NJË PJERRËSI TË ÇUDITSHME DRITA – cikël me poezi nga poetesha të mëdha

  Përktheu Roland Gjoza

  Gwendolyn Brooks

  NËNA

  Nuk mund t’i harroj dështimet
  Kujtoj foshnjat që erdhën në jetë, po në të vërtetë nuk erdhën
  Ato mishra imcak, të qullur, tullac ose me pak flokë
  Kengetarë apo punëtorë që nuk provuan kurrë të thithnin ajër
  Nuk mund t’i le rrugëve, apo t’i rrah
  Ose të hesht, ose t’iu blej një ëmbëlsirë
  Nuk mund të ul gishtin e madh para tyre
  Ose të zhduk fantazmat kur iu shfaqen
  S’kam si t’i le të përgjojnë psherëtimat e mia të mëdha
  Ose të ha diçka me ta me syrin e nënës llupëse

  Kam dëgjuar në zërat e erës zerat e fëmijëve të mi të vrarë
  Kam folur me ta. Dhe jam lehtësuar.
  Kolopuçët e mi të zbehtë nuk mund të pinin më gji,
  Iu kam thënë; shpirtrat e mi, nëse kam mëkatuar, nëse kam penguar fatin tuaj
  Nëse kam vjedhur lindjet, emrat tuaj
  Lotët aq të dëlirë të foshnjës, lojërat tuaja
  Pasionet e zjarrta, dashuritë romantike, tërbimet e papritura, dhembjet,
  vdekjet tuaja,
  Nëse kam helmuar frymëmarrjen tuaj
  Besomëni, edhe në qëllimin tim kam qenë e paqëllimshme.
  Edhe pse duhet të ankohem, të akuzoj
  Kuptojeni këtë, se krimi ishte i tjetërkujt, jo imi
  Megjithatë ju keni vdekur.
  Ose më qartë, mund të them, se ju nuk u bëtë,
  Kurrë, kurrë dhe për këtë kam shumë frikë.
  Është krim! Oh, ç›farë të them tjetër, si duhet thënë e vërteta?
  Ju keni lindur, keni patur trup, keni vdekur.
  Thjeshtë nuk keni qeshur, nuk keni bëlbëzuar, nuk keni qarë.

  Më besoni, të gjithëve ju kam dashur
  Më besoni, edhe pse ju kam njohur fare pak, ju kam dashur, ju kam dashur
  Të gjithëve


  Emily Dickinson

  KA NJË PJERRËSI TË ÇUDITSHME DRITA

  Ka një pjerrësi të çuditshme drita
  Pasditeve dimërore
  Të shtypin në shpirt katedralet
  Tingujt në kumbanore

  Dhembje qiellore sjellin për ne
  Por ato s’lënë shenja askund
  Dallimi është i brendshëm, i thellë
  Aty ku rrinë kuptimet, në fund

  Askush s’mund ta thotë aq qartë
  Se si e zë trishtimi, vaji
  Se si kjo vuajtje perandorake
  Vjen nga lart, nga ajri

  Dhe kur vjen, natyra mban vesh
  Shtang, s’merr frymë as hija
  Kur ikën, si vdekja e zbehtë
  Ka pamjen largësia


  Mary Oliver

  SINGAPOR

  Në Singapor, në aeroport
  Një skenë të trishte panë sytë e mi
  Në banjën e grave, një derë wc-je ishte e hapur
  Një grua e përkulur po lante diçka në gropën prej porcelani të bardhë

  M’u përzje në stomak
  Ndieva në xhep biletën e udhëtimit.

  Në një poezi duhet të ketë gjithmonë zogj
  Fajkoj, bie fjala, me sy të guximshëm dhe krahë të fuqishëm.
  Lumenj magjepsës dhe pemë gjithashtu
  Një ujëvarë, dhe nëse kjo s’është e mundur, një shatërvan me ujin që ngrihet lart dhe bie me fiskajë
  Sepse gjithmonë dikush dëshiron të qëndrojë në një vend të lumtur, në një poezi.

  Kur gruaja u kthye nga unë, nuk mund t’i përgjigjesha shprehjes së fytyrës së saj
  Bukuria dhe turpi ishin përzierë bashkë në një mimikë të ngrirë
  Dhe të dyja binin shumë në sy, pa bërë dallim.
  Ajo buzëqeshi dhe unë buzëqesha. S’kishte gjë më absurde!
  Natyrisht të gjithë përpiqen të gjejnë një punë.

  Ndërsa dikush dëshiron të qëndrojë gjithmonë në një vend të lumtur, në një poezi
  Kjo grua i kushtohet me mish e me shpirt një pune të rëndomtë, që është tejet e mërzitshme
  Tani po pastron hirnoret e cigareve, tavllat e mëdha si disqe makinash
  Me një leckë blu
  Duart e saj të vogla kthejnë kapakët përmbys, i lajnë dhe i fshijnë
  Ajo nuk punon ngadalë, po as shpejt, si një lumë
  Flokët e saj të zinj janë si krahë zogu

  Nuk dyshoj për asnjë çast nëse ajo e do jetën e saj
  Unë dëshiroj që ajo të ngrihet mbi zhulin dhe llumin dhe të fluturojë tutje mbi lumë
  Kjo s’mund të ndodhë
  Por edhe mund!
  Nëse bota do të ishte vetëm dhembje dhe arsyetim, kush do ta donte atë kaq shumë?

  Sigurisht s’ka si të jetë kështu
  Jo, as që dua të besoj te mrekullitë, por mund të them se
  Dhe nga një jetë mund të shkrepëtijë drita. Dhe këtë e shikoj
  Te ato dy duar, te mënyra se si e shpalosin dhe e palosin atë leckë blu,
  Te mënyra se si buzëqeshja e saj ndriçoi për shkakun tim
  Te mënyra se si kjo poezi u mbush me pemë dhe zogj


  Edna St. Vincent Millay

  MË KUJTOHET

  Ishim shumë të lodhur, ishim shumë të gëzuar
  Kishim lundruar gjithë natën me traget
  Ai ishte i zbrazët dhe plot dritë, por mbante erë stallë
  Pamë një zjarr diku, u mbështetëm në një tryezë
  U shtrimë në majë të një kodre nën dritën e hënës
  Dhe bilbilat këndonin dhe agsholi erdhi shpejt

  Ishim shumë të lodhur, ishim shumë të gëzuar
  Kishim lundruar gjithë natën me traget
  Dhe ti hëngre një mollë dhe unë hëngra një dardhë
  Nga një dyzinë që kishim blerë të dy
  Dhe qielli u zbeh dhe era u bë e ftohtë
  Dhe dielli u ngrit duke derdhur një kovë flori

  Ishim shumë të lodhur, ishim shumë të gëzuar
  Kishim lundruar gjithë natën me traget
  I thamë; “Mirëmëngjes, nënë!”një koke të mbuluar me shall të zi
  Dhe i bleva gazetën e mëngjesit, po nuk e lexuam as unë, as ti
  Dhe ajo qau; “Zoti ju bekoftë!” për dardhat dhe mollët
  Dhe për gjithe paratë që i dhamë, madje dhe qindarkat e fundit
  Që i ruanim për biletat e metrosë


  Nelly Suchs

  VDEKJE, UNË JAM E BARDHË NGA MALLI PËR TY

  Vdekje, unë jam e bardhë nga malli për ty
  përtej dritës tënde të fundit që vdes
  duke derdhur çdo pikë gjaku në çastin e hiçit tënd
  këtej e tutje zbulimi i mungesës së jetës tek ty-
  Ringjallja


  Elizabeth Bishop

  ARTI I HUMBJES

  Arti i humbjes nuk ështe i vështirë per t’u mësuar
  shumë gjëra të menduara me një qëllim të caktuar
  mund të humbasin dhe humbja e tyre nuk është një fatkeqësi

  Humb diçka çdo ditë. Tronditshëm prano
  humbjen e çelësave të deres, orën e harxhuar për dreq
  Arti i humbjes nuk është i vështirë për t’u mësuar

  Pastaj praktiko humbjen që do vijë, humbjen më të shpejtë
  vendet dhe emrat, atje ku ke ndërmend
  për të udhëtuar. Arti i humbjes nuk është i vështirë për t’u mësuar

  Kam humbur orën e nënës. Dhe ç›ndodhi? Veç kësaj
  dhe disa humbje pas saj;  tri shtëpitë e dashura që shkuan
  Arti i humbjes nuk është i vështirë për t’u mësuar.

  Kam humbur dy qytete, o, ç›dashuri që shkoi! Po dhe të tjera,
  disa perandori që unë i zotëroja, dy lumenj, një kontinent
  kam humbur, por kjo nuk është një fatkeqësi.

  Edhe duke të humbur ty, ( shakatë, gjestet e tua,
  Të dua! ) kurrë s’të kam gënjyer. Është e qartë gjithsesi
  Arti i humbjes nuk është i vështirë për t’u mësuar
  Megjithëse duket ( mos e harro këtë! ) si një fatkeqësi


  Amy Lowell

  DHURATË

  E ndjen? Jam jotja përgjithmonë, i dashur!
  Fjalët e mia janë si poçe të vogla
  Që ti mund t’i marrësh dhe t’i vendosësh nëpër rafte.
  Format e tyre janë të çuditshme dhe te bukura
  Me shume ngjyra te kendshme dhe reflekse magjike
  Je i lutur që me kujdes t’i ruash.
  Aroma e tyre do ta mbushë dhomën
  Me ëmbëlsinë e luleve dhe të barishteve të shtypura.
  Kur unë do të jap poçen e fundit
  Ti do të më kesh mua të plotë e të pacënuar
  Por unë ndërkaq do të kem vdekur


  Alda Merini

  FLUTURA TË LIRA

  Oh, gra të varfëra dhe të vetmuara
  të dhunuara nga ata
  që nuk ju njohën.
  gra me duar
  në foshnjëri.
  Sekrete të ëmbla
  dashurish mbani mend
  me të cilat
  babëzia juaj natyrale
  nuk do të ngopej kurrë.
  Do të hani dhe pluhur
  do të përpiqeni të çmendeni
  por nuk do t’ia arrini,
  do ruani fillin e arsyes
  që do t’ju ndajë
  më dysh.
  Nga këto thellësi
  plagësh
  do të çliroheni
  flutura të lira.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË