More
  KreuLetërsiBibliotekë"Grataçiela të Nju Jorkut", poezi nga Roland Gjoza

  “Grataçiela të Nju Jorkut”, poezi nga Roland Gjoza

  GRATAÇIELA TË NJU JORKUT

  grataçiela të nju jorkut
  poshtë jush lëvrijnë si mizat e dheut njerëzit e kasolleve dhe barakave
  që vijnë nga e gjithë bota
  vij dhe unë nga një shtëpi përdhese prej qerpiçi
  që e fuste shiun brenda
  dhe e mblidhte nëna
  në legenë e tenxhere që i vinte mbi shtretër e dysheme
  vijnë gjysh stergjyshërit tuaj, grataçiela
  se në themelet tuaja tendat e indianëve lekurëkuq u ngritën
  vigvamet, kasollet prej balte e kallami
  prandaj erdha dhe unë, që nëna t’i thoshte plaç varfërisë!
  po s’ma shpëtove dot, ajo kishte shpresë se do ta shëronin mjekët amerikanë, 
  vdiq pa ju parë
  i merreshin mendtë kur ngrinte sytë lart dhe s’i çonte dot gjer në majë
  se i vinte për të vjellë
  do dalim, nënë, të shohim manhattanin?
  jo, bir, s’kam sy
  s’jam fajkua apo skifter që t’i arrij ato kulla të larta
  nëna i do, po zemrën e ka te ajo shtëpi përdhese prej qerpiçi ku ju linda
  te ai varr i babait tuaj që mezi pres ta përqafoj
  dhe të kërcejmë tango si dikur
  në lulishtet e verës!
   
  grataçiela të nju jorkut!
  kapelen e saj të rinisë me pendë zogjsh
  po ua vë mbi kokë!
  të mos i merren mendtë
  të mos i vijë për të vjellë
  të më duket nëna madhështore.


  NATA AMERIKANE

  dhe nata e futi qytetin në një thes të zi dhe më la vetëm fillikat
  ato vende ku linim takimet s’i kam
  as makinën që e lashë nën drurët e parkut s’e kam
  vetveten shoh se kam sy të brendshëm
  dua t’i bëj sy të jashtëm por diçka s’funksionon
  dhe pylli i vogël pas dritares s’është më
  sytë e mi të papërsosur s’shohin në terr
  amerika e teknologjisë duhet të bëjë diçka patjetër
  primitiv jam nga sytë
  amerikë, ktheji sytë nga nata që e futi qytetin në një thes të zi
  e hodhi mbi shpinë dhe
  iku
  s’është plehrë nju jorku, amerikë
  bëj diçka
  krijo sy teknologjikë
  po amerika s’është zoti
  dhe ajo në zot
  beson!
   
  nata kthehet në agim dhe dorëzon nju jorkun


  KËRMILLI DHE AMERIKA

  i erdhi keq një kërmilli
  për amerikën
  që s’merrte frymë nga vrapimi
  e mori me vete
  në pyllin e budës
  te lutej
  amerika
  qesh 
   
  fillon festa!


  AEROPORT

  një aeroport gjigant dua të jem
  të shoh pritjet
  dhe lamtumirat
  ndarjet dhe bashkimet e syve
  se zemrat fshihen
  një aeroport gjigant
  të pres avionët e linjave 
  t’i shoh të gjitha ngjyrat e racave
  fustanin dhe flokët me rica të afrikanit
  sytë me bisht të kinezkave të holla
  gajden e irlandezit dhe fustanellën e tij
  pelerinën e kuqe të tibetianit me flokë të lidhur bisht
  dhe dai lamën të shoqëruar nga rojat e sigurisë
  dua të shoh vajzat e bukura dhe gratë më të bukura se vajzat
  kushedi shoh dhe veten time kur isha i ri dhe ëndërroja të shkoja në amerikë
  në vendin e drajzerit dhe uitmanit, emily dickinsonit dhe bukowskit
  një aeroport gjigant dua të jem
  avionët kane diçka prej dashurisë së madhe që bashkon tokën me qiellin
  kushedi shoh nënën që zbret prej andej dhe ma bën me dorë
  ketu ndalem
  s’jam më aeroport
  po thjesht një roland i mbytur në lotë


  FUQIA E DASHURISË

  edhe dita më e keqe e ka një diell të vogël
  nën qepallat e një gruaje të re që fle
  edhe një udhëtim me tren manhattan forest hills
  kur mërzia të është bërë perandori
  e ka një mundësi të vogël shprese
  vetëm kaq të mendosh se në të gjithë kopshtet
  ka lulëzuar manushaqja e zezë midis barishteve të egra
  dhe kur një vajzë e bukur seksi futet në vagon me një tufë lule
  tingujt e shopenit të kujtohen dhe harron melankolinë
  edhe kur s’ke gjë për të ngrënë
  dhe në shtëpi të presin lugët dhe pirunët në sirtar
  dhe pjatat e zbrazëta mbi njëra tjetrën
  ke librat e tu që ende kanë zjarrin që s’fiket
  për ty
   
  2
   
  të kam dashur më shumë se veten
  në rininë e fortë si rrufeja
  që i dogji ditët tona
  me bukuri
  të kam dashur, por më shumë të dua tani
  që s’i shqiptojmë mirë fjalët se kemi vënë proteza
  dhe puthjet ngjiten në gropat e faqeve
  s’ka më netë të zjarrta
  po zemra ende nxjerr flakë
  të dua nuk shqiptohet
  po ndjehet më e fuqishme në prekjet e vogla
  pa mish
  po me kocka
  në sëmundjet
  ilaçet që harrohen
  në shëmtinë që këmbehet me bukurinë
  në kujtime
  të dua
  çmendurisht të dua
  sepse e di që shpejt do të ndahemi
  dhe lutem të shkoj i pari
  dhe ti të mbetesh edhe për shumë vjet
  harromë
  aq shumë të dua
  sa zotit i lutem
  sa më shpejt
  të më harrosh mua
    
  3
   
  jemi dy qenie të çuditshme prej libri
  që u censurua
  i fshehëm mëkatet
  gëzimet
  dhe urrejtjet
  askush nuk i mori vesh çastet tona intime
  një jetë plot gabime
  një jetë që e shamë
  një jetë që e dashuruam
  një jetë që e mallkuam
  dhe tani erdhi fundi
  më tepër se kurrë
  jemi të bashkuar
  dy qenie të shëmtuara
  që çuditërisht u afruam
  kapemi për dore
  shtrëngohemi
  frika na ka dashuruar
  s’puthemi
  s’bëjmë seks
  s’themi të dua
  po flemë të përqafuar
  frika na ka dashuruar


  NË NJU JORK NDODHI KJO

  hapat e saj
  apo hapat e hënës në times square
  bethoveni po kalonte, ende s’e kishte ngritur kapakun e pianos
  në krah mbante gruan time nuse të re
  maestro, i them, ç’po ndodh?
  erdha të bëj dhe një herë dhëndër
  po unë jam plak tani dhe ajo grua nuse është shumë e re
  si atëhere kur ktheheshim nga parisi
  pas muajit të mjaltit
  tani je në nju jork ku ndodh gjithçka
  tha ai
  ngriti kapakun e pianos, sikur ngriti apokalipsin dhe zbuloi krijimin
  gruaja ime e re dhe unë i ri
  nuk vinim kurorë në tiranë po në katedralen e shen patrikut në avenjunë e gjashtë
  ngjitur me rockefeller center
  natyrisht ishte një ëndërr
  u ngrita dhe lexova letrën që gruaja më kishte ngjitur te frigoriferi
  2 kg qepë, rrepka, sallatë
  mos harro të marrësh vajzën nga shkolla
  dhe një zemër e kuqe e  bërë me buzë
  në fund të letrës
  më buzëqeshte.
    
   
  SHOH SI IKËN DITA
  NGA FYTYRA JOTE
   
   shoh si ikën dita nga fytyra jote
  ngjyrat, shndritjet, nuancat e holla
  një rrudhëz aty, një rrudhëz këtu
  në vendet ku të kam puthur
  ndërroi dhe fjalori i ëmbël i emocioneve
  me një fjalor të arsyeshem
  zemra u shkëput nga zona e mesdheut
  dhe po shkon drejt polit të veriut
  aventura dikur aq e bukur
  po quhet e ndaluar
  eja, e dashur, të hamë një darkë te Belavy
  ajo bën jo me gisht
  eja, e dashur, të pijmë kafe jashtë
  te kafenetë e lagjes metropolitan, te italiani
  ajo s’flet
  më vështron e menduar
  shoh si po vjen muzgu ngadalë
  muzgu blu
  dhe na mbulon të dyve
   
   
   
  PËRSËRIS GJESTE RINIE
    
  përsëris gjeste rinie dhe s’e mbledh mendjen
  kur ti më thua; je i lojtur?
  kurmi yt s’është më i freskët, po i përjetshëm ka mbetur
  për këtë budalla që të do akoma
  për elizën e bethovenit ka plakje? i them me përkëdhelje
  ti je eliza
  dhe nëse u shpik atomi
  dhe bomba atomike u shpik, këtë e ndihmoi dashuria
  ti përsërit; ke lojtur?
  po unë kaq dua
  që ti të qeshësh me budallallëqet e mia
  përsëris gjeste rinie
   
   
  PLATONI
   
  nga platoni erdhëm te frojdi
  dy kundërshtarë të fortë
  po më i fortë se ata ishte marksi
  që e mundi platonin me kapitalin
  dhe frojdi mundi platonin me seksin
  platon, më ndje
  ndonëse dashurova në kohën tënde
  si një naiv i pandreqshëm
  frojdin doja
  po s’më linte marksi me kapitalin
  tani ngjis shkallët në muzg, për te shkuar në shtrat
  të rinjtë dalin të bëjnë seks në klubet e natës
  më ndjek nëpër shkallë platoni plak
  marksi më pret te biblioteka e vjetër
  s’i doli profecia e revolucionit proletar
  pret të më hapë një debat për mbivlerën
  teorinë e punës  së papaguar
  ai të drejtë ka
  po më të drejtë ka frojdi
  platoni hap dritaren dhe hidhet nga kati i tetëdhjetë e shtatë
  unë pi një mini aspirinë
  dhe bie të fle
  me një keqardhje të thellë per platonin plak
   
   
  KJO E DIELË S’DUHET
  TË VINTE PA TY
   
   kjo e dielë s’duhet të vinte pa ty
  kjo e dielë kaq blu
  nju jorku nuk është përgatitur për ndjenja të mëdha
  miliarderët
  s’kujtohen për lule
   
  mund të vinte e hëna kur shkoje në shkollë e para
  mund të vinte e marta kur blije bukën dhe një shishe qumësht
  unë t’i ndiqja lëvizjet e ti më ndieje me hundë
  po ishe kaq e statujtë
  sa statujat e vërteta më dukeshin të gjalla
  e mërkura të shkëpuste prej buzëve
  refrenin e një kënge të xhani morandit
  occhi di ragazza
  dhe bëheshe më e bukur
  sa herë shikoja koncertet e verës italiane
  në netët blu mediterrane
  në romë, venecia, bari
  i kisha zili këngëtarët
  televizorëve tanë u vinin zhurmues
  që asgjë të mos shikonim nga bota perëndimore
  po kishim një kanoçe që e fshihnim
  llamba magjike e aladinit
  natën lëviznim antenën të shikonim telenorbën
  që shfaqte filma me skena seksuale
  e enjtja ishte braktisja e orës se mësimit
  për të parë martesë italiane
  me sofia loren dhe marcelo mastrojanin
  të mos ishte italia ç’do të bënim?
  padyshim që do të çmendeshim
  kudo daci bao dhe aksione revolucionare!
  e premtja ishte me shi, kështu më kujtohet
  e premtja e zezë, thoshte nëna ime fetare
  e shtuna e rrëmbyer, se e nesërmja do të ishte pushim
  e diela vinte për të dy
  në gjashtë te sahati i madh
  ajo tundëte kokën
  as jo as po
  s’vinte
  nisej po s’mbërrinte
  s’e linin nëna dhe babai
  u desh
  e diela e trembëdhjetë
  ky numër ters
  që ajo të më thoshte duke qarë
  mos më lërë shenjë
  dhe ne të dy te qeshnim
   
   
  kjo e dielë duhet të vinte me ty
  prej kohës së xhani morandit
  me të famshmen occhi di ragazza
  që dhe nju jorku të qeshte i lumtur
  dhe miliarderët të dhuronin lule!
   
   
  SA TË BUKURA ISHIT
   
  sa të bukura ishit! ato të gjimnazit më të bukura,
  po edhe të fakultetit, veçse prej provimeve, jetës në konvikte
  ndonjë rrudhë e imtë, paralajmëronte prishjen, me dhembje shenjtërie
  kishit emra të bukur, po dhe të shëmtuarit, prej puthjeve, u bënë të bukur
  ishit të drojtura në fillim, se vinit nga provinca të largëta
  dhe ende në vesh kishit zërin e ëmbël të nënës; kujdes, shpirt!
  zërin e babit që ju shponte timpanin; ruani nderin, mos na turpëroni!
  po veshët nga dylli u mbyllën prej puthjeve, fjalëve; të dua, në errësirë
  më i shtrenjtë se nëna dhe babai u bë i dashuri i ri
  dhe kjo në fillim ishte e tmerrshme, aq sa e ndjetë si një krim
  pastaj u mësuat me mëkatin, gënjyet ashtu si pafajësisht
  ikën vitet si trena ekspres dhe tani pothuajse e keni harruar rininë
  veçse çaste të shkëputura kujtoni se jeni bërë vetë nëna me vajza të rritura
  dhe përseritni fjalët e ëmbla të nënës tuaj ; kujdes, shpirt!
  hapni albumet kur mbeteni vetëm dhe shikoni fotografitë
  dhe lotët që ju shkasin janë lotët e nënave, që s’i ndjetë atëherë
  dhe psherëtimat e dhimbshme janë psherëtimat e tyre, që nuk ua vutë veshin

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË