More
  KreuLetërsiBibliotekë"Excelsior", poezi nga Jolanda Kodra

  “Excelsior”, poezi nga Jolanda Kodra

  SHPIRTI

  Ka një kopsht të mistershëm
  Që për të pamaturin vështrim
  Rrugën e ka të mbyllur.
  Ka një kopsht të mistershëm
  Që ia ruan të fshehtën
  Porta e jashtme e hyrjes.

  Po, ashtu si na thotë përralla
  Që me fjalën “Sezam” u çel
  Shpella e magjepsur e thesaret
  Dritëplotë zbuloi, mendojmë
  Se me një fjalë magjike
  Dyert e mbyllura do të hapë
  Lulet e veta dhe do të shfaqet
  Së fundi kopshti enigmë.

  Zemrës po t’ia lypim fjalën
  Që të hapë gardhin magjik
  Do të pëshpërisë ajo: “Dashuria
  shpesh e ka këtë fuqi”.
  Fjalë e ëmbël kjo
  Që shpesh e ka zgjidhur enigmën.

  Veç jo gjithmonë. Ka raste
  Që hyrja e ruan të fshehtën
  (kështu i fshihet vjollca vështrimit)
  Gati me një të pamposhtur
  Mur rrethues ai na shfaqet.

  Ka një kopsht të mistershëm
  Që quhet “shpirt njerëzor”.
  Gjithkush e ka në vetvete.

  Ka një kopsht të mistershëm
  Që shpesh edhe ai që na do
  S’arrin dot t’ia çelë dyert.

  ***
  Endet
  në ajrin e vjeshtës
  floriri
  i gjetheve të dridhshme
  që era
  larg i shpërndan,
  si ëndrra
  të paarritshme,
  megjithatë ndonjëra
  ulet pranë nesh
  me një t’ëmbël
  pëshpërimë
  si një i vogël gëzim
  që vjeshta na dërgon
  që të na japë ngushëllim
  për verën që iku, fluturuese.

  ***
  S’je më, s’je më në zemër tani,
  Ëndërr e largët që në rini m’u ndez,
  Po mendimi im ende me dhëmshuri
  Po të thërret, kujtim që kurrë s’vdes.

  Dhe në të kaltrën e shpëlarë të gjërave
  Dikur të shtrenjta që nuk janë më,
  Ti vjen, e ëmbël dhe ende s’më lë,
  Më ngushëllon në orët më të errta*

  FATAMORGANA

  Ku je, ku je ti vallë, fatamorganë,
  Ti nga artistë e poetë e ëndërruar,
  Vegim ajror bukurie të paanë,
  Që i bën të lumtur shpirtrat e munduar?

  Nga shkëlqimi i diellit e rrethuar
  Apo nga mjegulla dhe melankoli,
  Ti je mbretëria e Muzës së amshuar,
  Atdheu i atij që do t’ëmblën poezi.

  Na tregon tisin e bruztë që mbështjell
  Auxhelikën e bukur tek po rend
  Mes pyjesh të errta dhe të qartit qiell
  Majë kalit, drejt fatit që e pret.

  Ti e bën xhindin e ajrit, Arielin
  Të shkëlqejë me të pastrën bukuri,
  Ti bën çdo gjë, të vërtetë a legjendë
  Të marrë jetë e t’perhershme rini.

  Ti ia shton gëzimin atij që është
  i lumtur
  dhe atij që vjen tek ti i pangushëllim
  vegimi yt i thotë aq shumë
  sa shpirti i tij larg ngrihet fluturim.

  Dhe unë në të largtat vite që s’janë
  Ndiqja ëndërrën e ëmbël që je ti
  Të shihja e të doja ty, fatamorganë.
  Tash të kërkoj e s’të gjej kurrsesi.

  ANKTH

  Në të natës heshtjen aq të thellë
  Shpirti ndjen një shtrëngim që e ndan
  në mes.
  Bien iluzionet që dita të sjell,
  Dynden mendimet si kuaj të zes.

  E ardhmja ngjan e pasigurt dhe e zbetë.
  E tashmja porsi gur në gjoks rëndon,
  “sot” e “nesër” të vështrosh s’guxon
  Që dhimbja mos të bëhet më e mprehtë.

  E atëherë strehë gjen në një të
  kaluar,
  Në kohën e ikur që s’e kthen asgjë
  Dhe që larg ngjan më e gëzuar.

  Të ngushëllon atëherë ai vegim
  Gjërash të bukura që s’të qeshin
  më,
  Fantazmash që thërret plot përgjërim.

  EXCELSIOR

  Në të errtën kupë të jetës
  Ndrin fshehtësia mijëvjeçare e yjeve
  Ashtu si ka ndritur përherë
  Nga thellësia e kohërave.

  Po tash që njerëzit njohën
  Të papërfytyrueshmen heshtje të kozmosit
  Dhe panë poshtë të vërtitet
  Planetin tonë të shtrenjtë.

  Vështrimin sërish ngulin lart,
  Ëndërrojnë përralla të reja
  të mrekullueshme
  Dhe shohin tek yjet
  Atdheun e ri të njerëzimit
  tëardhshëm.

  Dhe koha atëherë s’do të jetë
  më tirane
  dhe njerëzit mbase do të mund
  të realizojnë
  të lashtën ëndërr të rinisë
  së përjetshme.

  1963

  MELANKOLI

  Aromë gjërash të largëta,
  Të tretura në kohë
  E që mandej,
  Nga koha zbutur, zbukuruar,
  Si hije fluide i rikthehen
  Kujtesës.

  Vajtim për çka nuk qe,
  Për çka për ne s’do t’jetë më,
  Për çka shkëlqen më kot,
  Përtej rrethit që i ve cak
  horizontit tonë.

  Hi akoma i nxehtë
  Dëshirash që u dogjën
  Në zemrën tonë rinore
  Dhe, pa lëshuar dritë flake,
  Dalëngadalë u shuan,
  Të panjohura, të pakuptuara.

  Hije të vagëlluarash, jetëshkurtërash
  Shpresa që më s’i besojmë,
  Po që zemra jonë u ngjitet,
  Të rrojë, të mos vuajë.

  Ëmbëlsi si qeni i trishtuar
  Dhe në shpirt ta ndjesh
  Një frikë të pakuptuar
  Nga njëmendësia e padashuruar.

  Muzg i ngadalshëm drite
  Që tretet me butësi
  Duke lënë në hijen që zbret
  Një të ndritshëm refleks.
  1963

  LIQENI

  Pasqyrë e kthjellët e qiellit dritëplotë,
  Liqen, janë ujërat e tua plot qetësi
  Dhe blerimi që pasqyron, një joshje
  Të veçantë merr brenda në atë gji.

  Mes dantellave të lëngëta të blerta
  Mos fshihet vallë një floçkëzë bionde
  Që, e hijshme, magjiplotë dhe e sertë,
  Këdo që afrohet do që ta pushtojë?

  S’e di të fshehtën e ujërave të tua,
  Veç di që rrezaton një të tillë qetësi
  Që si magnet në çast më tërheq mua
  më bën të tretem në këtë kthjelltësi.

  Sa do të desha të ishte ajo qetësi
  Në shpirtin tim përherë të trazuar
  Dhe të prehesha e qetë porsi ti
  Nën atë dritë hëne të praruar.


  JOLANDA KODRA (1910-1963)

  Kritike, përkthyese, poete, me origjinë italiane, ka qenë një nga autoret e njohura të viteve 30-40-të. Pas lufte iu kushtua kryesisht përkthimit. Shkroi edhe një komedi me një akt, të pabotuar, “Tabloja”.
  Në fund të jetës (gusht 1963) shkroi dy lirika që qenë si “Kënga e mjellmës” së saj, “Excelsior” dhe “Melankoli”. Si poete lëvroi lirikën meditative me një ngjyrim romantik. Temat e saj të parapëlqyera qenë natyra dhe enigmat e jetës.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË