More
  KreuLetërsiBibliotekë"Dritare e verbër", poezi nga Varvara Hristia

  “Dritare e verbër”, poezi nga Varvara Hristia

  Përktheu Dashamir Malo

  Varvara Hristia lindi në 1968 në Nafpaktia të Greqisë. Mbaroi studimet për inxhinieri mekanike në Shkollën Politeknike, në Univeristetin e Patrës. Punon në Degën  e Shërbimit Teknik të Bankës Kombëtare dhe banon në Rio, Patër. Është nënë e dy vajzave. Poezitë e saj janë vlerësuar me shumë çmime në Greqi,  janë përfshirë në shumë antologji poetike, revista letrare dhe elektronike. Deri tani kanë qarkulluar dy libra të saj me poezi. Pjesëmarrëse në shumë manifestime dhe festivale poetike në Greqi dhe jashtë saj. Varvara ka qënë gjithashtu pjesëmarrëse, në Festivalin Poetik Ndërkombëtar, “Takohemi në Jug”, organizuar nga Grupimi i Poetëve të Jugut,  Sarandë (2023).


  BUKA

  Me tytën e armës
  gërvishi mykun
  nga gjetja e tij e çmuar.
  E ledhatoi me dhembshuri.
  Vuri dorën në zemër.
  Mbylli sytë.
  Hoqi helmetën e tij 
  e mbësteti në tokë gjysmështizë.
   
  Nëpërdhëmbi fjalë të çuditshme
  në gjuhë të panjohur.
  E ngriti lart si në një ritual.
  E puthi në tre vende.
  E mbështeti në tokën e përgjakur.
  U bë buka e tij ngjyrë alle
  si e pagëzuar në purpur guackash.
  Rrotulloi sytë
  duke përthyer dy gishtat e sëmurë
  numëroi kokat e të vdekurve.
   
  Preu dhjetë feta buke të përgjakura.
  I mbështeti një e nga një me nderim
  në gojët e ngrira gjysmë të hapura
  të ushtarëve kundërshtarë.
  Ngriti duart në qiell
  dhe nxorri një klithmë që të këpuste shpirtin:
  Bukë, vëllezërit e mi, bukë!
   
  Dhe qëndroi krah tyre.
  Atje,
  në një darkë vëllazërore
  me vëllezërit e tij të vdekur.
  Në darkën e fshehtë
  të bukës që i ndan,
  të bukës që i bashkon.


  RRETH ERËRAVE

  Sa të trishta qëndrojnë 
  përballë 
  pemët e dashuruara.
  Preken thembrat e tyre 
  thellë në tokë,
  por në kurmet e tyre
  pasioni
  mbetet gjithmonë i paplotësuar.
   
  Duke fëshfëritur ashtu dobët
  fjalët e dashurisë,
  si të burgosurit e tjerë presin
  për një prekje
  për një përqafim, 
  gjithmonë duke shpresur të fryjë erë.
  Por si mund ta ngopësh dashurinë
  duke pritur erën? 


  AH, DASHURIA

  Ah, dashuria!
  Ku shkon dhe ngren folenë.
  Poshtë syzeve miope
  të një nëpunësi gjykate,
  në një trup të ligur në karrigen me rrota,
  në shtyllën kurrizore të harkuar të një të moshuari,
  në fyellin e bariut në malin Psilorit,
  tek amvisa e shtëpisë
  që bën japrakë.
   
  Ah, dashuria!
  Të gjitha i pushton, i rrënon,
  arrin mbi to fitore dërrmuese.
  Unaza, kurora, premtime.
  Uniforma, simbole dhe veladonë.
  Për sa kohë gjaku i zemrës pulson në trup,
  dashuria gjen strehë dhe ngrohtësi.
   
  Ah, dashuria!
  E pamposhtur, e guximshme dhe e pashmangshme.


  POLITEHNIO 

  Doli nga shtëpia i parruar.
  Me një penë në xhep
  dhe një libër poshtë sqerullës.
  Ku shkon kështu? – e qortoi 
  nëna. 
   
  Mëngjesin tjetër ia sollën të rruar.
  Me një dorë.
  Dhe një karafil të mbirë
  në gojën e tij.
   
  Si do t’ia kryqëzoj tani duart?-
  klithi.
  I palosi dorën e tij të vetme
  mbi zemër.
  E puthi në faqen e rruar.
  Brezi i të vdekurve
  një herë e një kohë rritej,
  tha duke ngushëlluar veten.
   
  Dhe vajtoi birin e saj
  me lotë të karafiltë.


  MAHU (ΜΆΧΟΥ)
  Kushtuar Athanasisë

  Kur të vijë koha e betejës
  –  sepse sido të jetë do vijë ai çast
  në jetën tënde –
  në cilëndo llogore dhe nëse të bie fati,
  të mbash mirë në mendje vetëm një gjë:
  Menjëherë 
  të jepesh në betejë
  me gjithë qenien tënde forcën dhe guximin.
  Edhe nëse marrin krahë shanjat që parandjejnë
  se do të bjerë më në fund Qyteti yt.
   
  Mos iu refero Zotave me bekime.
  Bëhu Zot dhe shpëto nderin tënd.
  Si Urdhëresa të Delfit të kesh
  –   në mendjen tënde të ngulitur – si udhërrëfyes,
  se guximtar nuk quhet ai  
  që nuk trembet të rrezikojë jetën e tij,
  por ai,
  që, edhe nëse friket, ecën përpara.
   
  Nëse përfundon dezertore prej frikës, 
  turpi do të jetë përgjithmonë miku yt.
  Plaga e fshehtë thellë brenda teje do përgjaket.
  Plaga nga beteja 
  që ti u trembe ta bësh.
   
  Historia do të quajë fitues
  jo atë që u thye në betejë
  por atë që vendosi ta bëjë betejën.
   
  Dhe mos harro se në Termopile
  firuesit asnjë nuk i mban mend
  të mundurit në shekuj i lëvdojnë.


  DRITARE E VERBËR

  Ndërsa shtriu dorën
  të tërhiqte perden
  ku mbante fshehur bizhuteritë e tij,
  vetëm atëherë vuri re
  rrjetën e merimangës.
   
  Në atë moment të papritur
  ku më tej
  merimanga  dha shpirt e sfilitur
  menteshat shqyen nyjet e ndryshkuara.
   
  Të gjitha vitet e jetës së tij
  u shkëmoqën në një cast.


  TRADHËTI

  Ti që admiron poetin
  që na nxiti
  “si gozhda të mbërthejmë fjalët tona
  të mos i marrë era”,
  tani përse nuk flet më?
  Tani pse tradhëton edhe poetin vetë?
   
  Ah, disa njerëz,
  Sa përciptas e lexojnë poezinë.
  Sa prirje kanë
  kah tradhëtisë.


  POEZI E BARDHË

  Do të doja sonte të lexoje
  atë poezine time të bardhë
  që është e shkruar
  me penën e mendjes
  dhe që nuk e njollosi asnjë fjalë.
   
  Cila fjalë vallë do të mundte
  të prmblidhte një klithmë shpirti të tillë?
  Vetëm mendimi veshi me rimë
  dhe e pikoi zemra
  pikë të nxehtë.
   
  Por heshtja jote një kornizë e zezë
  që ndjesitë e mia të padukshme burgos.
  Poezia ime e bardhë, klithma ime e pashkruar.
  Poezia ime e bardhë,
  heshtja ime e padurueshme.


  NËNA

  E nënës sime
  dora e majtë
  më tregoi demonët
  t’i vështroja në sy.
  Mposhti frikën time.
  Me dorën e djathtë
  më mësoi
  si të mbaj në sytë e mi diellin.
   
  Të nënës sime
  të dy duart,
  sa më shumë rritesha, zvogëloheshin
  dhe më shtynë të bëja tutje.
  Më hidhnin lëmshin
  fundin e tij të gjeja.
  Duartrokitën
  kur preva fillin.
   
  I nëns sime
  nuk shteroi gjoksi
  qumështi i saj i dashur
  të shuaj etjen.
  Në barkun e saj
  ende akoma gjallë
  pothuaj gjysmë shekulli
  në placentë.
   
  I nënës sime
  u çiftëzua urimi:
  Nëse bëhsh nënë
  vetëm atëherë do të më ndjesh.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË