More
  KreuLetërsiBibliotekë"Dashakeqësia e parkave", poezi nga Anton Papleka

  “Dashakeqësia e parkave”, poezi nga Anton Papleka

  Kam ardhur në jetë një natë dimri

  Të mërdhira nga moti i acartë
  Të lodhura nga rravgimet nëpër errësirë
  Duke shkuar te kryet e të sapolindurve të asaj nate
  Për t’u caktuar se sa vite do të rronin
  Dhe për t’u blatuar atë fat që do të kishin
  Parkat po nxitonin për t’u kthyer në banesën e vet

  Në udhë e sipër ato morën vesh lajmin e lindjes sime
  Dhe u detyruan të ktheheshin prapa
  Për të mbërritur te djepi ku më kishin lidhur

  Kur u përkulën mbi mua që bëja gjumin e parë
  Parkat vunë re se duart e tyre të mërdhira
  Ishin të zbrazëta
  Të zbrazëta ishin edhe trastat që kishin në shpinë

  Ato më hodhën një vështrim të akullt
  Më caktuan se sa vite do të rroja
  Pastaj u bënë firë nëpër natë

  Ngaqë kisha ardhur në jetë midis maleve me borë
  Atë natë dimri
  Unë do të isha një nga viktimat e pafajshme
  Të Parkave të pezmatuara nga moti i acartë

  Unë fjeta pastaj u zgjova dhe qava
  Pa e ditur se ajo natë dimri
  Do të më ndiqte pas sa të isha gjallë…


  NË EKZIL

  Atë mbrëmje dimri me shi
  Unë i lashë para pragut të derës
  Malet e vendlindjes sime
  Të mbuluara me tallaganë prej bore
  Me kokën të mbështjellë me mjegull
  Me krongjij të gjatë akulli
  Që u vareshin nga vetullat e nga mjekrat

  Megjithëse e ndjeva veten keq
  Që e shkela ligjin e shenjtë të mikpritjes
  Dhe mund të damkosesha si mosmirënjohës
  Unë nuk i ftova dot të bujtnin
  Në dhomën time të vogël prej të ekziluari
  Nuk u vura dot përpara sipas ritit stërgjyshëror
  Bukë e kripë e zemër

  Atë mbrëmje dimri
  Unë i vura re siluetat e tyre të errëta
  Se si përkuleshin mbi xhamat e dritareve
  Dëgjova kollën e tyre të frikshme
  Si rropama e një peme të thyer nga shtrëngata
  Që shungullon në gryka shpella e gremina

  Ato male m’u bënë nakël gjithë natën
  Duke u çapitur me dëshpërim
  Nëpër rrafshinat me borë të ëndrrave të mia
  Derisa zbardhi drita

  Atëherë malet e vendlindjes sime
  U zhdukën në fund të horizontit
  Duke mbajtur në supe bohçet e reve të hirta…


  BORË PARIZIANE

  E preka butësisht shtresën e borës së re
  Si të qenë flokët e bardhë të një mikeje të hershme

  I fola për gëzimet që ajo më kishte falur në fëmijëri
  Kur kishim lozur bashkë në malet e vendlindjes sime
  Duke besuar se ishim miqtë më të mirë në botë

  Ajo nuk më njohu
  Ajo më tha se nuk kishte asnjë idé
  Se ku ndodhej vendlindja ime

  Për t’i ardhur në ndihmë kujtesës së saj
  I përmenda fjalët e një poeti
  I cili kishte thënë se në malet e vendlindjes sime
  Bora kishte një bukuri që vret

  Ajo m’u përgjigj se nuk kishte dëgjuar kurrë
  Të flitej për male
  Ku bora kishte një bukuri që vret

  Ajo iIshte një borë pariziane

  Bora që takova atë ditë dimri
  Qeshte si një vashë e veshur me fustan nusërie

  Diadema e saj e argjendtë
  Shkëlqente në floknajën e Parisit
  Që shpupurishej në qiell…


  MË VJEN KEQ PËR PANTERËN E BORËS

  Më vjen keq për panterën e borës
  Që ka një gëzof të bardhë në të hirtë
  Të laryshitur me pulla të zeza
  Një mrekulli e kamuflimit
  Që e ndihmon të jetojë në mjedisin jomikpritës
  Të pllajave të Himalajës
  Të mbuluara me shkëmbinj pluhur dhe borë
  Të fshikulluara nga erërat e akullta

  Më vjen keq për panterën e borës
  Që ka gjymtyrë me një zhdërvjelltësi të pashoqe
  Sy me një mprehtësi që sfidon edhe natën
  Një bisht tufshak e të fuqishëm
  Dhëmbë që e mbërthejnë si kanxha prenë : 
  Armë të domosdoshme mbijetese
  Të përosura përmes seleksionimit natyror
  Falë të cilit mbretëria e krijesave të gjalla
  Është shtirë deri në kufirin e të mundshmes

  Më vjen keq për panterën e borës
  Që banon në planetin me emrin Tokë
  Bashkë me vertebrorin e quajtur Njeri
  Në një kohë që ca individë të këtij lloji
  Të pushtuar nga marrëzia e idesë për të vrarë
  Mund të mbështetin bulën e gishtit
  Mbi butonin e bombës atomike

  Po të ndodhte kjo gjë me të vërtetë
  Siç na shtyjnë të mendojmë
  Kërcënimet e superfuqive të ndërkryera
  Gjithçka që rron në planetin tonë do të shfarosej
  Dhe mbeturinat e planetit vetë
  Do t’i ngjanin lëkurës së rjepur të panterës së borës
  Një masë e bardhë në të hirtë
  E laryshitur me njolla të mëdha e të zeza

  Pas një veprimi të tillë vetëvrasës e të pakthyeshëm
  Pantera e borës nuk do të ekzistonte askund
  Gjithashtu as lloji i Njeriut…


  REFREN SHEKSPIRIAN

  Kur e shtrëngova në kraharor
  Dhe e putha për herë të parë
  Buzët e saj të drithëruara murmuritën :
  -Sa kohë do të më duash ?
  Unë iu përgjigja me një frazë të huazuar nga Shekspiri :
  -Sa përjetësia dhe një ditë.

  Vitet që ikën
  Panë ciklone përmbytje tërmete shpërthime vullkanike
  Panë shkrirjen e akullnajave gërryerjen e shkëmbinjve bregdetarë
  zhdukjen e disa llojeve
  Panë shembjen e miteve të doktrinave të shtatoreve të shteteve
  Panë ëndrrra dhe iluzione të katandisura në gërmadha
  Panë ngjyrën e flokëve tanë të shndërruar në bardhësi bore
  Përballë kësaj mynxyre të kohës buzët e saj të drithëruara murmuritën :
  -Sa kohë do të më duash ?
  Unë iu përgjigja me frazën e huazuar nga Shekspiri :
  -Sa përjetësia dhe një ditë.

  Si të gjithë vdekatarët që marrin udhën për në Bujtinën e Fundit
  Unë sosa atje dhe u shtriva në një dyshek toke
  Mbështeta kokën te nënkresa e gurtë e balladave të vendlindjes
  Fjeta nën batanijen prej bari të blertë dhe prej luleshqerrash
  Pashë në ëndërr siluetën e saj të përkulur mbi gurin e varrit tim
  Dhe buzët e saj të drithëruara murmuritën :
  -Sa kohë do të më duash ?  
  Nga ëndrra ime unë iu përgjigja me frazën e huazuar nga Shekspiri :
  -Sa përjetësia dhe një ditë.

  Gjatë shtegtimit të tyre
  Shpirtrat tanë të etertë u endën në tokë
  Të dëshiruar për njëri-tjetrin në kërkim të njëri-tjetrit
  Ata u rimishëruan në lule në pemë në zogj dhe në krijesa të tjera
  Ata fluturuan drejt qiellit të paanë
  Ata udhëtuan përbri hënave kometave meteorëve
  Përbri yjve të sapovdekur a të sapolindur
  Ata u takuan dhe u përqafuan diku në gjithësi
  Ku buzët e drithëruara të shpirtit të saj të etertë murmuritën :
  -Sa kohë do të më duash ?
  Shpirti im i etertë iu përgjigj me frazën e huazuar nga Shekspiri :
  -Sa përjetësia dhe një ditë…


  TË NGIHESH ME JETË

  Unë nuk jam nginjur ende me jetë
  Ka shkruar në një poemë të tij Nazim Hikmeti

  Po kush është nginjur ndonjëherë me jetë
  Dhe ka qenë gati të ikë nga kjo botë me dëshirën e tij ?

  Besoj se edhe ata që kanë vrarë veten
  Nuk kanë vendosur të ikin nga kjo botë
  Ngaqë qenë nginjur plotësisht me jetë

  Më shumë jam i prirur të besoj
  Se ata e kanë marrë atë vendim të dëshpëruar
  Për t’i dhënë fund një torture të padurueshme
  Siç ishte katandisur ekzistenca e tyre :
  Të rronin pa mundur të ngiheshin me jetë

  Një argument shtesë
  Që tregon se askush nuk është nginjur me jetë
  Është besimi se disa të vdekur
  Kthehen në tokë në trajtë lugetërish
  Ose kthehen në ëndrrat që shohim natën
  Duke u orvatur ta zgjatin sadopak
  Jetën e tyre që u është dukur e shkurtër

  Unë jam i bindur se një zgjidhje
  Për t’u ngjinjur me jetë
  Është mësimi i filozofit Georges Poulet
  Për ta krijuar kohën e jetës sonë
  Me çastet që kemi në dorë…


  PËRSIATJE NË SHTRATIN E SPITALIT

  I shtrirë në shtratin e spitalit
  Fusha e orës sate i ngjan fushëbetejës rreth Trojës
  Në cep të së cilës rri gati për sulm
  Akili mizor
  Hipur në kalin azgan

  Ai vringëllon në duar armët vrastare

  Goditja e heshtës së tij mund të të rrëzojë nga kali
  Shpata e tij mund të të ngulet në kraharor
  Por ti nuk mund të ikësh tutje
  Për të shpëtuar kokën

  I pushtuar nga dyshimet
  Për fatin e dyluftimit me vdekjen
  Ti e di se as shqetësimi i Andromakës
  As dashuria birnore e Astianaksit
  As mburoja e farkuar nga hyjnori Hefest
  Nuk të shpëtojnë dot nga koha që rrjedh
  Drejt çastit fatal

  Në këto çaste ankthi dhe pritjeje
  Ti e kupton se fati i dyluftimit që të pret
  Nuk varet vetëm nga armët që përplasen
  Dhe nga duart e kundërshtarëve që ndeshen

  Ti mendon për atë forcë të mistershme
  Që vë në lëvizje gjithçka
  Pastaj përpiqesh ta harrosh atë
  Duke vazhduar t’ia ngulësh sytë horizontit
  Ku nuk duket ende
  Silueta e zezë e Akilit mizor
  Me vetëtimën verbuese së shpatës së tij të zhveshur…


  DERA E HEKURT E FATIT

  Dera e hekurt e fatit tim
  Është bërë gunga-gunga
  Nga goditjet e grushteve të mia

  Prapëseprapë ajo qëndron e mbyllur
  Para duarve të mia të gjakosura
  Para syve të mi të mbushur me zemërim

  Sipas orakullit të Delfit
  Dera e hekurt e fatit im
  Nuk do ta hapet ndonjëherë

  Duart e mia të dërmishura të gjymtuara
  Të mbuluara me vraja plagësh
  Do të katandisen në cungje

  Pavarësisht nga fjalët e orakullit
  Unë do të qëndroj para derës së hekurt të fatit tim
  Do ta godas me grushte derisa të jem gjallë
  Duke pritur të hapet…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË