More
  KreuLetërsiBibliotekë“Çdo ditë muzikë magjepsëse”, poezi nga Mark Strand

  “Çdo ditë muzikë magjepsëse”, poezi nga Mark Strand

  Përktheu nga orgjinali Roland Gjoza

  Poeti që i fitoi të gjithë çmimet e mëdha. Një nga emrat më të njohur në Amerikë.  Krejt i ndryshëm në larushinë ndryshe të poezisë amerikane. I thellësisë abstrakte dhe i qartësisë konkrete, i imazhit të errët dhe i dritës më ngashnjyese, profesori i universiteteve më të njohur, që e kthehu poezinë nga diëka eterne, thellësisht ndjesore në intolerancë të mendimit të thellë.

  KOPSHTI 

  Ky shkëlqim në kopsht
  në lulen e bardhë të gështenjës
  në strehën e kapeles së babait
  që ecën mbi guralecë
   
  Në kopshtin që rri pezull në kohë
  nëna ulet në karrigen prej druri të kuq;
  drita mbush qiellin
  fustani i saj me pala
  hedh pala mbi trëndafilat që ka aty pranë
   
  Dhe kur babai përkulet
  t’i thotë diçka në vesh
  dhe ngrihen të dy për të ikur
  dhe kur dallëndyshet hedhin shigjeta në qiell
  dhe hëna dhe yjet
  largohen së bashku, ky shkëlqim
   
  Dhe mbi këtë fletë kur ti përkulesh
  natën vonë dhe fillikat, ky shkëlqim
  dhe në këtë çast përpara se të zhduket


  FRYMA

  Kur t’i shohësh ata
  thuaju se jam këtu, te ky vend
  qëndroj në njërën këmbë, ndërsa tjetra ëndërron
  kjo është mënyra ime e vetme.
   
  Se gënjeshtrat që iu them janë të ndryshme
  nga ato që ia shqiptoj vetes
  duke qenë ketu dhe atje dhe kudo unë ndryshoj
  bëhem horizont
   
  Ndërsa dielli lind dhe perëndon unë filloj që gjërat t’i njoh
  se ajo frymë është thelbi që më shpëton
  se rrokjet që detyrohen me forcë të mos thuhen, janë frymë
  se trupi është frymë, dhe në qoftë i shtrirë në arkëmort
   
  Se fryma është pasqyrë e veshur nga avulli i fjalëve
  se fryma është gjithçka që i mbijeton thirrjes për ndihmë
  teksa hyn në veshin e të panjohurit
  dhe qëndron aty gjersa toka të mos jetë në galaksi
   
  Ajo frymë duhet, që t’ia fillosh përsëri, prej saj
  te gjitha pengesat shëmben, siç shëmbet e keqja
  nga jeta, si terri që zhduket prej dritës


  LINJAT DIMËRORE

  Thuaji vetes
  ndërsa bën ftohtë dhe ajri gri pikon
  që do të vazhdosh
  të ecësh, duke dëgjuar
  të njëjtin motiv, pa e vrarë mendjen
  se si do ta gjesh veten-
  brenda katedrales së heshtjes
  apo nën thërrmimin e bardhë
  të dritën së hënës në një lirishtë me dëborë.
  Sonte, në terr të ftohtë
  thuaji vetes
  atë që di e cila nuk është asgjë
  por është motivi që kockat luajnë,
  ndersa ti vazhdon të ecësh. Dhe je gati
  të shtrihesh nën zjarrin e vogël
  të yjeve dimërorë.
  Dhe nëse nuk mundesh
  vazhdo ose kthehu mbrapsht
  dhe kur ta gjesh veten
  teksa mbërrin në fund,
  thuaj
  në atë vërshimin e acarit në gjymtyrët e tua
  që ti do të mbetesh ai që je.


  DHOMA 

  Është një histori e vjetër, që mund ta dëgjojmë
  në dimër, ose asnjëherë, ose dikur.
  Ai që e dëgjoi ra të flejë
  dyert e pakënaqësisë së tij kanë mbetur të hapura
   
  Dhe vijnë brenda në dhomë fatkeqësitë-
  vdekje në agim, vdekje në ndajnatë
  Mavi e bëjnë ajrin krahët e tyre prej druri
  dhe hijet e tyre si qumësht derdhen mbi botën që qan
   
  Është i nevojshëm një fund me surprizë;
  fusha e gjelbër ku lopët digjen si gazeta
  ku fermeri ulet dhe shikon me vëmendje
  asgjënë që ndodh dhe nuk është aq e tmerrshme.


  ÇDO DITË MUZIKË MAGJEPSËSE

  Një tingull i ashpër u lëmua gjersa u bë
  një tingull më i butë, pastaj u lëmua sërish
  gjersa u bë muzikë.
  Pastaj muzika u lëmua gjersa u bë
  kujtimi i një nate në Venecia
  ku lotët e detit pikuan nga Ura e Psherëtimave,
  e cila gjithashtu u lëmua gjersa nuk kishte më muzikë
  dhe nuk ishte më ajo shtëpia e zbrazët e një zemre të trishtë.
  Pastaj papritur doli dielli dhe muzika u kthye sërish
  dhe trafiku gjëmonte e humbte në largësi
  në skaj të qytetit u shfaq një varg pa fund me re
  dhe u dëgjuan bubullimat, megjithëse të frikshme
  sërish do të kishte muzikë dhe ajo natë në Venecia
  do të kujtohej dhe çfarë kishte ngjarë
  në shtëpinë e zbrazët ku një zemër e trishtë ishte ndarë më dysh
  sërish do të kishte muzikë


  NGA NJË PRITJE E MËRZITSHME
  QË ZGJATI SHUMË

  Dikush po thoshte diçka
  për hijet që mbulojnë fushën, diçka
  për gjërat që s’janë më, për gjumin në mëngjes
  ndërsa mëngjesi ka ikur me kohë
   
  Dikush po thoshte diçka
  për erën që ikën dhe vjen përsëri, diçka
  për guaskat që janë arkëmorte të erës,
  ndërsa moti bënte punën e vet
   
  Ishte një natë e gjatë
  dhe dikush tha diçka për hënën që po dedhte ngjyrën e saj të bardhë
  në fushën e ftohtë, asgjë s’kishte tjetër
  veç gjërave që ishin thënë
   
  Dikush përmendi
  një qytet ku kishte qenë para luftës, kujtoi një dhomë
  dy qirinj përballë një muri, dikush kërcente, dikush shikonte
  dhe ne e besuam.
   
  Nata s’kishte fund
  dikush po thoshte se muzika kishte mbaruar me kohë
  dhe askush nuk e kishte kuptuar
  pastaj një tjetër tha diçka për planetet, yjet
  që dukeshin aq të vegjël dhe ishin larg që aty


  T’I MBASH GJËRAT TË PLOTA

  Në një fushë
  unë jam mungesa
  e fushës.
  Rasti është ky
  gjithmonë.
  Kudo që të jem
  unë jam ajo që mungon
   
  Kur eci
  ndaj ajrin
  dhe gjithmonë
  ajri lëviz
  për të mbushur hapësirat
  ku ka qenë trupi im
   
  Të gjithë kemi arsye
  për të lëvizur.
  Unë leviz
  që t’i mbaj gjërat të plota


  ARDHJA E DRITËS

  Edhe pse kaq vonë, ndodh
  ardhja e dashurisë, ardhja e dritës,
  ti zgjohesh dhe qirinjtë ndizen vetiu
  yjet të rrethojnë, ëndrrat të hapen në nënkresë
  dhe të sjellin buqeta të ngrohta ajri
  edhe pse kaq vonë, eshtrat e trupit të shkëlqejnë
  dhe pluhuri i të nesërmes të shkrepëtin në frymë


  NJË IMTË STUHIE

  Nga hija e katedraleve në qytetin e katedraleve
  Një pllaz dëbore, një imtë stuhie, pa fare peshë, hyri në dhomën tënde
  Dhe u drejtua kah njëri krah i karriges, ku ti ngrite sytë
  Nga libri dhe e ndoqe ndërsa binte.
  Kjo ishte gjithçka e asaj që ndodhi. Jo më shumë se një zgjim solemn
  Për atë grimë kohe, për shkëputjen e vëmendjes, për befasinë e shpejtë
  Për atë kohë midis kohëve, një funeral pa lule. Jo më tepër se kaq,
  Përveç ndjesisë se kjo imtë e stuhisë,
  U kthye në asgjë para syve të tu dhe kur të shfaqet sërish
  Dikush në vitet që do vijnë, si ju tani që rrini ulur, do të thotë;
  “Erdhi koha. Ajri është gati të më presë. Qielli po hapet për mua.”


  JAM

  Zbraz veten nga emrat e të tjerëve, zbraz xhepat
  Zbraz këpucët dhe i le në anë të rrugës
  I kthej orët e natës pas
  Hap albumin e familjes dhe shikoj veten djalë.
   
  Ç›fitoj prej kësaj? Orët bëjnë punën e tyre
  Unë shqiptoj emrin tim dhe them mirupafshim
  Fjalët ndjekin njëra- tjetrën në drejtim të erës
  E dua gruan, por e mbaj larg meje
   
  Prindërit e mi ngrihen nga kolltukët
  Në dhomat prej qumështi të reve. Si mund të këndoj?
  Koha më tregon se çfarë jam. Unë ndryshoj dhe jam i njëjti.
  Zbraz veten nga jeta ime dhe jeta ime mbetet.


  HA POEZI

  Boja rrjedh nga cepat e buzëve të mia
  nuk ka lumturi më të madhe se kjo
  unë ha poezi
   
  Zonja e bibliotekës nuk iu beson syve të saj
  më sheh e trishtuar
  dhe ecën e hutuar me duart që i ngjesh në fustan
   
  Poezitë janë zhdukur ndërkaq
  drita është e zbehtë
  qentë ngjiten shkallëve të bodrumit dhe vijnë lart
   
  Kokërdhokët e syve sa nuk iu dalin jashtë
  këmbët e verdha iu digjen si furçë
  zonja e gjorë përplas këmbët dhe qan
   
  Ajo nuk e kupton
  kur unë bie në gjunjë dhe i lëpij dorën
  po thërret sikur e kafshoj
   
  Unë jam një burrë i ri
  hungëroj dhe i leh në fytyrë
  pastaj kërcej me gëzim në errësirën e librit…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË