Kreu In memoriam

In memoriam

Ylljet Aliçka: Filmi “Parullat”, bashkëpunimi i paharrueshëm me Gjergj Xhuvanin

Ndarja nga jeta e regjisorit Gjergj Xhuvani është një humbje e madhe për kinemanë e re shqiptare. Ai ishte përfaqësuesi më i mirë...

Lamtumirë, maestro Camilleri! Fenomeni gjuhësor edhe në sfidën e përkthimit shqip

Nga Diana Kastrati Andrea Camilleri, të mërkurën, dha frymën e fundit si një patriark, i rrethuar si rrallëkush...

Kur dheu i Arbnit humbi Frang Bardhin, hartuesin e të parit Dikcionar Latinisht-Shqip

Nga Ledi Shamku KORRIK 1643 - Dheu i Arbnit humbet në moshë fare të re (vetëm 37 vjeç) një nga...

Kujtime për Mehmet bej Alltunin

Nga Ton Koka M’u dukte nji mungesë detyre e do të kishe pasë bremje ndërgjegjejet mos me u lanë pasardhësave episode...

“Përpara Fundit” në përgjigjen e fundit

Recension intim për librin e Ernesto Sabatos Nga Zija Çela I dashtun Ernesto!...

Në betejë me harresën, dramaturgu dhe aktori i papërsëritshëm

Në 30-vjetorin e shuarjes së Hekuran Zhitit, kur bijtë kujtojnë etërit Nga Visar Zhiti  Tridhjetë...

Shkrimtari antikomunist që duhet ta nxjerrim nga “burgu”

Homazh për Astrit Delvinën Nga Ndriçim Kulla  Mes shumë njerëzve që kanë pasur fatin të...

Gabriel García Márquez takon Ernest Hemingway-n

Nga G. G. Márquez E njoha menjëherë, ndërsa kalonte me gruan e tij, Mary Welsh, në Bulevardin St. Michel...

Artikujt më të fundit

Henri Matisse, “Shënimet e një piktori”, 1908

Një piktor i cili i drejtohet publikut jo vetëm që t’i paraqesë veprat e tij, por për t’i shfaqur edhe ca nga...

Anisa Markarian: Disa pikla dëshmi në oqeanin e kujtesës së përbashkët

Bisedoi Andreas Dushi A.D: Tuj rrëmue n’do gjana t’vjetra / gjeta nji fotografi. Këto dy vargje nga një...

Anisa Markarian: Trupat e rinj

fragment nga romani «15 ditë prilli» – Botime Çabej Tavolina e laboratorit të anatomisë, e gjatë dhe e...

Sevdai Kastrati: Romanet që janë konsideruar gabimisht (pjesa 5)

Më bën përshtypje se si Fotaq Andrea nuk ngurron para hipotezave dhe ec përpara pa fakte. Pajtohem pjesërisht se Konica nuk...

KATEGORITË