Kreu In memoriam

In memoriam

Lamtumirë, maestro Camilleri! Fenomeni gjuhësor edhe në sfidën e përkthimit shqip

Nga Diana Kastrati Andrea Camilleri, të mërkurën, dha frymën e fundit si një patriark, i rrethuar si rrallëkush...

Kur dheu i Arbnit humbi Frang Bardhin, hartuesin e të parit Dikcionar Latinisht-Shqip

Nga Ledi Shamku KORRIK 1643 - Dheu i Arbnit humbet në moshë fare të re (vetëm 37 vjeç) një nga...

Kujtime për Mehmet bej Alltunin

Nga Ton Koka M’u dukte nji mungesë detyre e do të kishe pasë bremje ndërgjegjejet mos me u lanë pasardhësave episode...

“Përpara Fundit” në përgjigjen e fundit

Recension intim për librin e Ernesto Sabatos Nga Zija Çela I dashtun Ernesto!...

Në betejë me harresën, dramaturgu dhe aktori i papërsëritshëm

Në 30-vjetorin e shuarjes së Hekuran Zhitit, kur bijtë kujtojnë etërit Nga Visar Zhiti  Tridhjetë...

Shkrimtari antikomunist që duhet ta nxjerrim nga “burgu”

Homazh për Astrit Delvinën Nga Ndriçim Kulla  Mes shumë njerëzve që kanë pasur fatin të...

Gabriel García Márquez takon Ernest Hemingway-n

Nga G. G. Márquez E njoha menjëherë, ndërsa kalonte me gruan e tij, Mary Welsh, në Bulevardin St. Michel...

Sadije Agolli, “besnike si hija”, jeta me poetin

Nga Violeta Murati E dashur Sadije, të dua si jetën time, madje më shumë. Unë dëshiroj sinqerisht të...

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË