More
  KreuLetërsiBibliotekë"Britma e fantazmave", poezi nga Jaroslav Seifert

  “Britma e fantazmave”, poezi nga Jaroslav Seifert

  Përktheu Anton Papleka

  TË JESH POET

  Gjithë këto vite që rrojta, më mësuan
  se dhurata më e bukur
  që jeta mund të të japë,
  janë muzika dhe poezia,
  përveç dashurisë, sigurisht.

  Në një krestomaci të vjetër
  që e botonte ende libraria perndorake
  atë vit që vdiq Vrchlicky,
  gjeta një traktat për prozodinë
  dhe për zbukurimet poetike.

  Pastaj vura një trëndafil në gotë,
  ndeza një qiri
  dhe zura të shkruaja vargje.

  Le të shpërthejë flaka zhuritëse
  nga fjalët,
  s’ke ç’i bën në t’i djegtë gishtat !

  Një metaforë e çuditshme vlen më shumë
  sesa një unazë në gisht.
  Mirëpo mua nuk më hyn fare në punë
  Diksioneri i rimave Puchmajer.

  Më kot e vrava mendjen,
  i mbylla sytë me nervozizëm,
  për të dëgjuar një varg të mrekullueshëm.
  Në errësirë, në vend të fjalëve pashë
  një buzagaz gruaje dhe në erë
  pashë flokë që valëviteshin.

  Dhe ky qe vetë fati im,
  ta ndiqja pas duke gulçuar,
  tërë jetën eca në një pikë.


  VALLJA E KËMISHËVE TË BARDHA

  Dymbëdhjetë këmishë vajzash
  po thahen në litar,
  te kraharori kanë qëndisma lulesh
  si rozetat në dritaret e katedraleve.
  O zot,
  më ruaj nga gjithë të këqijat!

  Dymbëdhjetë këmishët e vajzave
  janë dashuria, loja e vajzave të pafajme
  në livadhin me diell,
  këmisha e trembëdhjetë, e burrit,
  është martesa
  që mbaron me kurorëshkelje dhe me të shtëna pistolete.

  Era që fryn përmes këmishëve
  është dashuria,
  puhia e ëmbël që përqafon tokën,
  këta të dymbëdhjetë trupa që mbufaten nga era.

  Këto të dymbëdhjetë vajza që rrinë pezull në ajër,
  mbi livadhin e gjelbër,
  era i modelon me butësi këta trupa,
  gjinjtë, ijet, baqthet :
  hapuni shpejt, o sytë e mi !

  Për të mos ua prishur vallen,
  ulem ngadalë poshtë këmishëve
  dhe kur bie nga litari ndonjëra prej tyre,
  gjithë lakmi e kap me dhëmbë,
  e kafshoj te vendi i gjinjve.

  O dashuri, ti je për ne
  si ajri që thithim, si buka që hamë.
  Edhe kur zhgënjehemi,
  ti mbetesh gjëja më e bukur
  që na dhuruan ëndrrat.
  O dashuri,
  ashtu si ngjitja jonë në qiell dhe rënia e pashmangshme,
  njëherazi ti je
  asgjë dhe gjithçka.
  Në këtë shekull të elektricitetit,
  njerëzit marrosen pas klubeve të natës.
  Sot dashuria pompohet në goma.
  Mos qaj, mëkatarja ime, Mari-Magdalenë :
  Flakët e dashurisë romantike janë shuar.
  Besimi, motoçikleta, shpresa.


  VAJZËS QË BANON PRANË VARREZAVE

  Jam xheloz për tërë engjëjt dhe për kryqet e heshtura:
  kur ti ulesh në piano, ata të mbajnë vesh;
  jam xheloz për engjëjt që sillen rreth dritares së çelur,
  kur ti fle në mbrëmje a ngrihesh në mëngjes.

  I kam zili edhe të vdekurit në varre:
  ti i sheh qirinjtë që te kryet e tyre fiken në heshtje,
  i kam zili që ata janë aq afër banesës sate
  dhe që ata mund të flenë aq afër teje.


  KUSHTIM

  A.M. Pisas

  Po të shkruaj një letër, mik i shtrenjtë,
  do të jetë e shkurtër.
  Po a ka mundësi të dërgosh një letër atje
  ku asgjë nuk mbahet mbi asgjë
  dhe ku heshtja mbulon heshtjen?

  Unë shkruaj me bojë simpatike,
  por mjafton një hukamë
  që nga fleta e bardhë
  të fshihet ky shkrim i padukshëm.

  Atje tutje bie briri i postës.

  Shumë gjëra më mbetën pa bërë në jetë,
  ti e di këtë,
  dhe ja përse sot po ngutem,
  po ngutem të mbërrij para se t’i marrin letrat
  nga kutia postare ngjyrë portokalli.

  Kutia e parë tashmë ishte zbrazur,
  për shkak të errësirës nuk e pashë të dytën,
  dhe tek e treta kishte një lajmërim:
  letrat do të merren nga kjo kuti
  vetëm ditën e gjyqit të fundit.

  Nuk mund të pres kaq gjatë
  dhe po më pëlqen më shumë
  që këtë letër t’ia besoj lumit,
  i cili do ta rrëmbejë menjëherë.
  E hodha letrën në valët pranë bregut
  ku kemi shëtitur së bashku vitin e shkuar,
  kur mushti i plepave kishte kundërmimimin e hidhur
  të flokëve të grave.


  NË NJË DHOMË TË ZBRAZËT

  Madje edhe korbi i përket racës së këngëtarëve.
  Ky mendim më jep zemër,
  kur trishtimi si një mjegull që të zë frymën,
  bie mbi jetën time.
  Kur je i moshuar,
  ç‘i do këngët e melodishme.
  Madje as bardhësinë e borës nuk e sheh dot me sy.

  Megjithatë do të doja të të sillja
  një pëllumb borë të bardhë.
  Ti do të mbaje në duar,
  ai do ta çukiste lehtë gishtin tënd.
  Shpeshherë e shoh te çatia përballë
  dhe do ta kisha ftuar të vinte te ne.
  Fluturimi i tij na vjen nga larg,
  nga këngët e dashurisë të mbretit Salomon.
  Shtrëngoje me butësi pas gjirit,
  është strehë e mirë për të.
  Kur fluturon bashkë me pëllumbat e tjerë,
  nganjëherë ai shkëlqen i tëri
  si një pasqyrë në diell.

  Nëse të pëlqen qetësia, ti mund të heshtësh,
  buzëqesh fare thjesht
  dhe para se të ikësh,
  më lër një puthje në faqe
  dhe pastaj një tjetër në buzë.
  Sa i bezdisshëm që jam !

  Më kujtohet ajo kohë kur në kinema
  salla ishte më e errët sesa sot.
  Filmat kishin më pak dritë dhe, veç kësaj,
  dukej sikur në ekran binte shi vazhdimisht.
  Kuqëlonin vetëm poçet elektrike në dyer
  për ato raste kur njerëzit do t’i zinte paniku.

  Në ato kohëra, të rinjtë përqafoheshin
  në fund të llozhave pa dritë,
  por edhe në radhën e parë të platesë.
  Në buzët e vajzave shijoja
  pështymën që më dehte
  si lëngu i betelit të mbllaçitur
  që është flakë i kuq
  dhe të përvëlon gjuhën.


  DRITARJA MBI FLATRAT E ZOGJVE

  Atëherë kur bëhet i helmët uji,
  me të cilin ujitet luleshëngjergji,
  pikërisht atëherë shpërthen pranvera !
  Duke depërtuar te tërë pejzat e gjalla
  si një bombë me neutron,
  ajo bëhet zot mbi gjithçka që gjëllin.
  Vetëm guri nuk tundet nga vendi.
  Mezi e ndërron paksa
  Ngjyrën e tij të zymtë.

  Jashtë, unë u shmangesha shpejt
  pllakave që mbanin emra rrugësh,
  të mbërthyera veç tek era pranverore.
  Sulesha me vrap drejt një dritareje të vetme :
  ajo ishte e kaltër.
  Duke ardhur të më takonin,
  zogjtë ma afronin mbi flatrat e tyre.
  Përditë e kisha pak më pranë.
  Pastaj dritarja ime u mbyll sërish.
  Megjithatë unë e shoh atë herë pas here,
  por vetëm kur i mbyll sytë.
  Dje ia behu vjeshta.

  Bistakët e rrushit janë si xhufka të praruara,
  të pikturuara në perden e një trupe amatorësh
  dhe qetësia që shoqëron vjeshtën,
  flet me gjuhën e dhembshur të varrezave,
  drejt të cilave rrjedhin ngadalë
  përrenjtë e vegjël të jetës sonë.

  Dhimbjen e njoh mirë,
  ajo është një motër shpirtligë e kryeneçe.
  Vdekja është një e fshehtë që paguhet me llahtarë.
  Ka kohë që dritarja është shkatërruar
  dhe zogjtë kanë fluturuar vreshtave.

  Edhe një çast ta mbash vesh qetësinë,
  kur syve u duket
  se rrushi që ravijëzohet në degë,
  dëshiron ta këpusë dikush.
  Burri zgjat dorën drejt të dashurës së tij
  dhe gruaja rënkon nga kënaqësia.

  Nën vreshta rrjedh një lumë i lashtë.
  Teksa era luan
  me gjethen zëngjirur,
  lumi merr me vete tërë burimet e këtij vendi
  dhe i shpie deri në Hamburg,
  te një det i njelmët.


  VETËM NJË HERË

  Vetëm një herë
  vetëm një herë e pashë diellin kaq të përgjakur
  dhe qysh prej asaj kohe
  kurrë më nuk e pashë të tillë.
  I kobshëm, ai rrokullisej në horizont
  thua se dikush i kishte shqyer me shkelma
  dyert e skëterrës.
  Pyeta për këtë gjë në observator
  dhe tashti e di përse.
  Skëterrën ne e njohim, ajo është kudo midis nesh
  Dhe ecën me dy këmbë.
  Po parajsa?
  Ndoshta parajsa është veç një buzëqeshje
  që e prisnim qysh prej shumë kohësh
  dhe një gojë që pëshpërit emrin tënd
  dhe pastaj vjen ai çast magjepsës
  kur ne harrojmë
  atë tjetrën, skëterrën.


  BRITMA E FANTAZMAVE

  Më kot, ne kapemi pas fijeve të merimangës
  dhe pas telave me gjemba.
  Më kot, ne i ngulim thembrat në tokë,
  për të mos na hequr rrëshqanë
  në një errësirë më të thellë
  sesa nata më e zezë e të gjitha netëve,
  që as kurorë yjesh nuk ka.
  Çdo ditë, ne takojmë dikë,
  që madje pa e hapur gojën fare,
  pa e ditur përse, ai na pyet :
  Kur ? Si ? Çfarë do të ndodhë më pas ?
  Edhe një çast të hedhësh hapin, të jesh në valle,
  të thithësh ajrin erëmirë
  edhe me litar në grykë!
  KËNGË

  Shaminë e tij të bardhë e tund
  ai që dikujt i lë lamtumirën,
  çdo ditë diçka merr fund,
  merr fund diçka e madhërishme.

  Pëllumbi postier rrah flatrat në erë
  duke u kthyer në qymezin e tij,
  të dëshpëruar ose plot shpresë,
  gjithnjë ne kthehemi në shtëpi.

  Pa fshiji lotët dhe mos qaj
  dhe buzëqesh me sytë plot lot,
  çdo ditë fillon diçka,
  diçka e madhërishme fillon.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË