More
  KreuLetërsiBibliotekëTropik melankolik (shkruar në Karaibe) nga Roland Gjoza

  Tropik melankolik (shkruar në Karaibe) nga Roland Gjoza

  * * *

  këtu s’mund të thuash të dua

  më parë ajo ka degjeneruar

  të gjitha janë krijuar nga të dua

  dhe vendasit jane të zinj

  dashuria s’shfaqet, po ndjehet

  dhe këmbët nxjerrin pendëza

  në duar ndjen luspat e mprehta

  këtu heshtet

  s’ka protestë, trump harrohet

  dhe muri i madh me meksikën!

  pak rërë në duar

  dhe gjen unazën blu të livias

  humbur dy mijë vjet të shkuar

  octavio august kthehet nga lufta

  për dashurinë

  ejani në karaibe

  deti është puthje!

  * * *

  këtu vendasit janë të zinj

  s’di prej cilit shkak

  dhe gratë janë të mëdha e sensuale

  s’di prej cilit shkak

  këtu s’dashurohet se je i dashuruar

  s’puth se të kanë puthur

  dhe ka një paqe prej luleje të pakëputur

  këtu vendasit janë të zinj

  s’di prej cilit shkak

  janë djegur njëherë dhe digjen sërish

  nga një diell mishi

  s’lindin fëmijë, po ngjyra të mahnitshme

  salvator dali është ajri

  dashuria mish zjarri

  të zinj i bën ata që dinë të japin dashuri

  ata që s’dinë

  të bardhë

  si tebeshiri

  vijnë këtu të nxihen!

  * * *

  çdo gjysmë ore bie shi

  që s’të lag

  dhe shfaqen ylberë dy minutësh mbi kodrat e kaltra

  deti rrëqethet prej pritjes

  bien me kumb epshe

  dalin skena seksi ne ngjyrat e ylbereve qe i prek me dore

  më vjen t’i marr me vete

  nju jorkun me borë

  ta pranveroj!

  ç’lajthitje poeti!

  atje zoti ka çuar dollarin jeshil

  këtu skamjen e zezë

  ç’botë trillane dhe e padrejtë!

  * * *

  në këto brigje pelikanët s’fluturojnë

  janë të zinj, të përmotshëm

  dhe vigmat i kanë të shuara

  ky është ishulli i shën kryqit

  pelikanët nga kripa janë verbuar

  kur peshkun gjuanin në cektinë

  tani japin frymën e fundit

  trupat e gjatë drejt i kanë shtrirë

  dhe krahët e mëdhenj anash

  në ranishten e bardhë ndanë ujërave blu

  si shën kryqi

  vdesin

  nga kripa të verbuar

  * * *

  jam i pirë

  kokë e këmbë jam i pirë

  më duket vetja mushkonjë që gjak thith

  si grerëz më duket vetja që thumbin ngul në mish

  jam i pirë

  me alkoolin më të tmerrshëm

  bukurinë

  vdes në një palmë

  ngjallem në një bugonvile

  pi dhe pi

  bukuri

  miliona do të jepja

  për pak shëmti!

  * * *

  në lulet e kaktuseve, aloeve, kokonateve

  zogj fare të vegjël si pulse

  që iu thonë zuzukama

  me të gjitha ngjyrat e ndezura

  sa herë i shoh s’kam vertebra

  lakuriq zemra

  shylla kurrizore kolonadë e koloseut

  këndon për mua boçelli

  dhe fyte kristali në ajër plasin

  i mbush grushtet me to

  dhe mbush katedralet e zbrazëta

  më iku rinia me valse

  me bidëllsat vera në plazhe

  me vaçen

  dhe rej çarlsin

  tani po iu afrohem organove madhështore

  të kishave

  dhe korit divin

  që këndon salve

  pata orë të mëdha

  tani kam minuta të ankthshme

  pastaj do të kem sekonda

  atomike

  që do të më çojnë lart të lulëzoj si trëndafil i zi në planetin blu të poetëve

  do të më këpusë zoti

  dhe do të më vërë në hundë

  po si bombë do të plas

  zotin do ta hedh në erë

  rëntë si pleh

  në tokën e poetëve!

  * * *

  ç’dhimbje

  që ke zemër njeriu!

  midis luleve të tropikut

  kaq të lumtura

  më mirë të isha lule bugenvile

  të bëja harakiri

  duke lëshuar petale të kuqe

  si njeri s’di të lulëzoj

  ç’dhimbje!

  * * *

  uraganë të tmerrshëm në ajër këtu flenë

  zgjohen kur t’iu teket

  dhe bugenvilet e kuqe lulëzojnë për tmerr

  si një lumturi në ferr

  meshkujt kanë ereksione të shpeshtë

  ndiejne dhimbje molisëse

  lëngje veshtullorë lagin kofshët e grave

  me grishje

  fuqia, fuqia e uraganeve që flenë në ajër

  përbindshëm

  i krijon këto gjendje qëniesh mitologjike

  dhe ke një ankth të madh

  të frikshëm

  po dhe të gëzueshëm gjer në ekstazë

  po sikur të zgjohen?

  të gjithë do t’ia mbathin

  ç’dashnorë frikacakë!

  * * *

  albatrosët shfaqen si bodler

  në qiellin e kaltër me hyjnorë

  dhe zgjatin krahët si krisht

  në shtyllën e ajrit mbi ujë

  nuk zbresin poshte tek tokësorët

  fluturojnë me krahët madhështor

  kanë frikë njeriun e pashpirt

  përçmimin dhe lojën prej demoni

  krishtërojnë në qiell dhe këlthasin

  me gjuhën e tyre na mallkojnë

  nuk i harrojne cigaret qe u shtypen

  ne trupat e tyre prej qielloresh

  madhështor, madhështor, madhështor

  veç në ajrin e kaltër pa mëkate

  s’e kanë vendin poshtë, ku vulgu

  poetin merr nëpër këmbë, e tall

  në qiell i ke poetët përgjithmonë

  këtë e thotë bodleri blu qiellor

  prandaj u shfaqën albatrosët

  në shtyllën e ajrit mbi ujë

  * * *

  këtu vjen turist dhe vdekja

  në këtë vend të përralltë ndërron mendje

  nuk merr njeri me vete

  pi birrë me të vdekurin e mundshëm

  në mbrëmje

  me dy hëna me ngjyra

  njëra e kuqe

  në qiell

  tjetra e kalter

  në ujë

  për një me infarkt miokardit

  dhe për një tjetër me ishemi cerebrale

  skadon afatet fatale

  një vajze bionde me kancer

  i jep jetën e një orkideje të bardhë

  dhe me lulet e verdha të aloes

  ndalon dhimbjen e tmerrshme të veshkave

  rroftë vdekja!

  * * *

  çdo gjysmë ore këtu bie shi

  si krehër na kreh

  si grim i kaltër bie

  dhe ngjyrat e humbasin esencën e tyre

  shiu kërcen salsa

  vertikale

  dhe sërish zhduket në qiell

  s’janë pika shiu blu

  po vajza lozonjare

  që zbresin të gjejnë dhëndurë

  pastaj del dielli si otello

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË