More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Silvana Semini

  Poezi nga Silvana Semini

  * * *

  Buzëmbrëmje
  Ajo qau
  Lotët ujitën kraharorin
  aty çelën lule shprese
  Jetë


  * * *

  Sy
  të gjelbër, të zinj, bojë kafe, bojë qielli, gri.
  Sy
  bojë dhimbje – të tutë.


  * * *

  Shikimi yt barkë, që më merr në lundrim drejt shpirtit tim
  Zëri yt oaz, ku malli për ty ndalet e freskon sytë
  Prezenca jote, si një mantel i bardhë,
  shtrënguar trupit të lagur të një gruaje,
  më prek pa duar, e si diell i sapolindur në agim,
  ndriçon çdo gjë përreth meje
  Larg teje, jam kohë pa stinë,
  jam qiell malli, braktisur dallëndyshesh në shtegtim
  Larg teje, jam melodi e pashkruar
  jam pyll me drurë gjethezhveshur
  ku dielli kukamfshehti s’mund të luaj,
  Eja, më merr në lundrim, e shkojmë brigjeve,
  ku të shkuarën ma mjegullon,
  dhe të tashmen, si vesë plot freski ma përtërin
  Eja, më merr në lundrim, e shkojmë brigjeve,
  ku ti je vetë poezia, ndërsa unë melodi


  * * *

  “Çfarë i përngjan egërsisë së detit,
  në një ditë dimri me stuhi?”

  më pyete shkujdesur, pa më parë në sy.
  Ti, ose e kishe kuptuar që trazuar e kisha shpirtin si ai,
  ose kjo ishte mënyra jote për të më pyetur,
  se kush ishte më trazuar, unë apo deti që imagjinoje ti?


  * * *

  Si t’i zbres mendimet, që kanë rendur lart,
  dhe me gjysmë-hënën luajnë si me shilarëse?!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË