More
  KreuLetërsiBibliotekë"Po kalon ajo…", poezi nga Rexhep Polisi

  “Po kalon ajo…”, poezi nga Rexhep Polisi

  KUR MBRËMJA TË VIJË…

  Kur mbrëmja të vijë e qetë në muzg
  E kur Dielli të mbyllë synë e zjarrtë,
  Atëherë unë dua ëmbël të të puth
  Dhe të të përkëdhel me të miat fjalë.

  Kur mëngjesi të vijë me pak vesë
  E kur dita të çelë ashtu si përherë,
  Si toka e zhuritur shiun do të të pres,
  Bashkë të nisim udhën në Pranverë…


  NË TË TJERË QIEJ

  Ti lodron
  E ngazëllehesh lumturisht.
  Fluturon
  Në të tjerë qiej,
  Përhumbesh
  Përmes kaltërsish,
  Hapsirës pafund…
  Pastaj kthehesh sërish
  Më e lumtur se lumturia,
  Kur strehë gjen
  Në ëndrrat e mia…

  ***

  Nëse më ikën si fllad ndër duar,
  Unë bëhem erë dhe të arrij.
  Nëse më vjen si vesë mëngjesi,
  Bëhem borë dhe në çast shkrij…


  PO KALON AJO…

  Po kalon ajo… dhe shndrit rruga,
  Ku shkel solemne këmb’ e saj.
  Po kalon ajo… (me emrin Grua),
  Kthejnë kryet lulet skaj më skaj.

  Po kalon ajo… dhe Dielli venitet;
  Dita zbehet si e zënë në faj…
  Po kalon ajo… (me emrin Grua),
  Bota merr frymë nga frym’ e saj.


  MES MALESH PA KUPTIM

  Si një re e përhime
  U fashite
  Në qiellin e murrmë
  Duke lënë pas
  Dhembje e trishtim.
  Tani, i vetëm
  Mes malesh, pa kuptim
  Numëroj rrahjet
  E zemrës
  Dhe hapat e tu
  Në ajrin e kujtesës.


  QYTETI IM

  Kur nata të bjerë e qetë në qytet
  E terri të nderet në perëndim,
  Aty do të doja të isha nëpër net,
  Qytetin ta pushtoja në përqafim.

  ***

  Ka ditë që nuk e dëgjoj zërin tënd
  Dhe ndjej si tingujt shuhen brenda meje;
  Ka ditë që fjala e pathënë më dhemb
  Dhe s’guxon të marrë udhë drejt teje!
   
  Ka ditë që nuk e dëgjoj zërin tënd,
  Ndërsa Dimri zbardh në malet e lartë.
  Atje, tej bardhësisë do ta gjej një vend
  Për dashurinë tonë të zjarrtë…


  LLAVË PËRVËLUESE

  Tani jemi dy të huaj,
  Dy të huaj që ecin
  Në kahe të kundërta…
  Asnjëherë nuk përballemi
  Me Diellin.
  I shmangemi llavës përvëluese,
  Ashtu si Pandemisë
  Që ka pushtuar rruzullin.
  Tani jemi dy të huaj;
  Ti në rrugën tënde,
  Unë në udhën time,
  Nuk mbajmë më maska
  Në rrugët tona të gjata,
  Veçse Dielli i dashurisë
  S’na bën më me flatra…
  Mars 2021


  KOHË E PAKOHË…

  Më mbyti kjo kohë e pakohë,
  Ky shi që bie me ngashërim,
  Mendime të lagura vërtiten
  Në qiellin pa ngjyrë,
  Ndërsa ajri mpikset në fytyrë.
  Në lokalin që ka zaptuar
  Trotuarin
  Dy të moshuar
  Rrufisin dhembjen
  Në filxhanin e kafesë,
  Rrethuar me gulçe gangësterësh.
  Qelqi i avullt
  Pasqyron portretin tim,
  Ndërsa në tokën e lagësht
  Dielli mezi mbushet me frymë.
  Në qiellin pa formë
  Dita nxin…
  As malet e lartë
  Nuk paskan shpëtim
  Nga ky rrethim…


  ËNDRRA QË FLINTE ZGJIMIN

  Ti më nxite frymëzimin
  Dhe ike me një mllef në gji.
  Ëndrrën që flinte zgjimin
  Ç’pate që ma zgjove ti…?!

  Ike, më le; ç’ironi!
  Dhe vuaj për shkakun tënd.
  Kur më në fund të vish ti,
  Do të jesh një dhembje që dhemb.

  ***

  Dita përndritet
  Në ajrin vjeshtak.
  Mendimet fluturojnë
  Hapsirës së artë
  Dhe përflaken
  Nga mungesa jote
  E gjatë.
  Vjeshta
  Përkundet
  Në pellgjet e lotëve
  Që nuk shterin
  Për asnjë çast,
  Ndërsa malli
  I shndritshëm
  Tretet dhimbshëm
  Në Vjeshtën e artë…


  GJETHET E PEMËVE RËNKOJNË…

  Qielli është nxirë,
  Retë mbajnë pezull shiun
  E thinjur nga pritja…
  Gjethet e pemëve rënkojnë
  Nga dhembja e hapave
  Të kalimtarëve
  Që nxitojnë të kapin kohën.
  Në cep të rrugës
  Një i mitur lyp pafajësi,
  Ndërsa dhembja shurdhohet
  Nga boritë e makinave…
  Ky dimër pa borë
  Nuk paska as lot të qajë…


  VJESHTËN SONTE DO TA DEH

  Do të pi të bëhem tapë,
  T’i kthej gotat nji nga nji,
  Të ec i vetëm nëpër natë
  Gjersa të mbërrij te ti…

  Do ta pi të gjithë rakinë,
  Vjeshtën sonte do ta deh;
  Se ajo më heq mërzinë,
  Që pa gjumë po me le…

  Përmbi re do të shkoj shaluar,
  Hënën do ta rrok për qafe;
  Pastaj esëll, në të aguar,
  Do puth buzët e një vajze…
  Vjeshtë ‘99


  NUK PO MENDOJ MË…

  Nuk po mendoj më për buzët e tua,
  As për fjalët që ma çonin zemrën peshë.
  Më mirë për ty. Le të jem një i huaj
  Që ikën prej natës e rilind në mëngjes.

  S’do të ta prek më as dorën e bukur,
  As do të t’i ledhatoj flokët e zez…
  S’do të t’i vështroj më sytë e shkruar
  Që më shihnin ëmbël çdo mëngjes.

  Mirë, pra, po i bindem dëshirës sate.
  Ja, po e dëboj këtë ndjenjë.
  Po ikën ajo duke derdhur lot,
  Ndërsa vetja po më duket si robot….

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË