More
  KreuLetërsiBibliotekë"Një heshtje shurdhon veshët", poezi nga Marigona Kelmendi

  “Një heshtje shurdhon veshët”, poezi nga Marigona Kelmendi

  Kërkim

  Lart doli hëna
  Poshtë një luftë hienash
  Fillon ndryshimi
  Mendësitë anash e anash
  Vetes nuk i mjafton uni
  Ti qiri i pashuar shpirti im
  Diku tek qesh fryma bukur
  Tek sillet bota njëjtë
  Edhe pse lart hëna
  Edhe pse poshtë hienat
  Me mua me ty
  Luftës pa mua pa ty
  Histori pas historie
  Tek lumi tek fusha tek mali
  Nuk do të ulim kokën trishtushem
  Gëzuar t’i themi vetes dehur
  Pa i zbrazur gotat e jetës
  Një gëzuar për ty
  Me mua dikund
  Në kërkim


  Mos harro

  Mos harro atë trazim çasti
  Shqelm dere e frike e ikje
  Ndërhyrë degëve të zemrës
  Ngadalë tek ndalet numërimi
  Pikasur aty mu tek cepi
  Frymënajës njëemnakëshe
  Njëcopëshe të ëmbëlnjeriu
  Gjetiu vdes mu në lugë uria
  Teksa tjetri qesh nën kurorë
  Fatet falin sytë e retinës
  Gabim t’i falesh ajrisë
  Një deti mosmirënjohjesh
  Me dallgë pa fund lutjesh
  Err e terr eterit të huaj
  A thua mbëltohet qenia
  Vetëm fare vetëm
  Me ujin tokën harresën
  Duke pritur kthimin


  Ra borë zemër

  Lind dielli një ditë
  Edhe pse rruga e gjatë
  Ti që më je zemër
  Zemër shkuar zemrash
  Frymë që frymon shqip
  Me rrokjet e fatit që i falen vargut
  Ti frymë që je ndryshe atje
  Kilometrat nuk i numëron ajri
  Atje ku shkëlqen busti
  Natën e zjarreve
  Qe natë e acartë atëbotë
  Kur shkruhej historia
  Ti tani stolisesh me retë e ftohta
  Të ngroh liria
  Zemër ti gjakftohtë si gjithnjë
  Mjegulla s’ka ç’i bën mjekrës
  Ngjyrë bore
  Të gjitha ngjyrat zbardhen
  Pos të bardhës
  Që e duan sytë e mi
  Fjalët e mia
  Që shkrijnë mirësi
  Si bora e bardhë
  Në grushtin tënd timin
  E bardha zemër e bardha
  Fluturo gjithnjë numrave të fatit
  Sepse jeta është dhe pak matematikë
  Zemër baraz me zemër
  Edhe pse mars
  Ra pak borë zemër
  Të shkrijë bashkë me pluhurin e mendimeve


  Pastaj ti

  Dritare e dhomës i sjell dritë
  Vallëzimit me ty
  Në terr nuk përjetohet shikimi
  Mbi fytyrën tënde medaljon
  Duke u mbrojtur
  Nga degët e thata të urrejtjes
  Kujdes nga një kërcu i thatë
  A nuk ma përsërisje qëkur
  Se vlen shumë një falë e valë
  Dekadente bëhet koha
  Kaos lëvizja Braun
  Hedh sy tek liria ime
  A thua e kapërcejmë ylberin
  Ti të bëhesh unë
  E unë të bëhem ti
  Dilema vazhdon
  Vetëm unë
  Vetëm ti
  Dritarja kullon dritë e lot
  Pastaj pyes
  Ku mbete ti


  Dysho

  Hedh sytë tek mbyllen letra muri
  Ëndrrave për pak shifra më shumë
  Sprovo labirintin të tërin
  Ndoshta gjen diç më tepër
  Shkallë-shkallë ndiz qiell e re
  Lidhu me fjalën besën
  Dhe mos fol me zë të ngjirur
  Kalo malin terrin e dritës
  Unë pres jashtë kornizave
  Xhamave që nuk e di kur thyhen
  Dimri nuk plaket pa dashur
  Dyshim nuk ka
  Kur të të them
  I dashur jeto gjatë


  Kapitullim

  Sillet e sillet bota rreth boshtit
  Bota që ne quajmë Tokë
  Pastaj i duhen dhe katër stinë
  Që diellit t’ia shijojë bukurinë
  Pranë një murit e nuri përtokur jam
  Lot përdëllimi rrjedhin pas një vetëtime
  Shira e shifra pa fund
  E pa kund frymë me vetëm një aromë
  Që je ti
  Një heshtje shurdhon veshët
  Të tutë e të mitë
  Sa turbull shohim vetveten
  Mali dhe malli emnakë kohorë
  Ti frymë e thithur qepallave
  Syve fshehur zbulojmë përgjasimin
  Aromë lule rrëshqet bjeshkës
  Ku rritur shtatin ka dashuria
  Furtunë e nisur drejt një qëllimi
  Derdhur deltës së dëshirave
  Nuk di përse shpejtoj rrotullimin
  Rreth diellit tim
  Dua të ndaloj pak vetëm pak
  Edhe po qe se quhet kapitullim


  De facto vs de jure

  Ecën heshtja ime e lirë delir
  Paradave flladit sy më sy
  Ende ligjet besojnë
  Imazheve të thirrura dikund e askund
  Matur pak nga pak etërve ilirikë
  Aromë trallisëse e gjumit polar
  Tek kambanë e shurdhër lajmëron
  Harresën e numrit çift
  Fillon e përsëritet kodi im
  Kur ti ike me dallgën e zërit kumbues
  Që le pas oshëtimë
  Afër e larg apokalipsit
  Ti xhani im veshe kostumin e pritjes
  Me nge a rrëmbimthi nuk ka rëndësi
  Librat e udhëve lexohen
  Më bukur se baladat
  Tek përballen e faktuara
  Që je ti
  Dhe gjykimi
  Që jam unë
  I dashur


  Njerëz

  Diku
  Dikur
  Në hijen që njoha
  Pashë gjurmë
  Qesha
  Dhe heshta
  Seancë spirituale të ketë qenë
  Thua vallë
  Po vetëtimat
  Ëndrra që zgjojnë jerm
  S’ka frikë për qytetin
  E përgjumur të vetëm
  Këndeve të pamatura
  Gramëve thërrmijave
  Me dyshime për një kryeveper
  Si fresk i lirë
  Jete
  Duke ndërruar
  Gjithnjë ëndërruar
  Erën malin stuhinë aromën
  Për të vetmen gjë
  Një Një
  Po pra
  Me emrin Një
  Edhe pse shpeshherë
  Mungon Fjala
  Zëri dhe
  Ai shpirt që nuk ndërron
  Kurrë
  Se për të ikurit
  Mendoj jetoj
  Ndez një qiri
  I ikuri që është Një
  Që të fanitet
  Është kaq e thjeshtë
  Njerëz


  Përtej

  Pëlhurë e valëzuar pluhuri
  Kalon kujtesës errësirës
  Mjegullës
  Andej nga vjen drita
  Pa dashur të thur elozhe
  As maska karnavalesh
  Një gëzuar të dëgjohet oborrit
  Tim tëndit të tyre
  Fjetur qytetit të lodrave
  Letra fati tek qëndisim jetën
  Ti ku je
  Ti e hapave të humbur
  Kthej kokën të të shoh
  Këtu e përtej
  Varur tek harku i portës
  Larg pragut të ndjenjave
  Për të pyetur
  Sikur duam ta dimë
  Në jemi mirë


  Festa jote

  Ajo fillon në kundërshtitë e tua
  Mospajtime për të ftohtët vapën vërshimën
  Heshtur nuk ndërron kalendar natyre feste
  Le të fillojë pak lumturi
  Damarëve të durimit
  Magji fjalësh tkurrur nyjeve
  Vrullit pa ajër fijeve të territ
  Tek bien germat pa trajta
  Njëjtë si në heshtjen pa emër
  Metroja përpin turmën
  E unë mbetem midis fishkëllimash ulëritëse
  Sytë nga tretën
  Retinave rrëpirave
  Harrova që ishte vetëm një reflektim
  Dhe ti pranë meje


  Durim

  Dhe ja tek pres të rrudhet koha
  Në ecje vrap qeshje e furtunë
  Një hije më ndjek ikjes së trembur
  Nuk shikoj më kot drejt qiellit
  Mos fluturon gjë destinacionit tim
  Ti lidh të gjitha nyjet e kotësisë
  Një i urtë kurrë nuk ngutet drejte lirisë
  Gur-gur ngrehen themele kulle
  Ku ti ndryn lutjen e radhës
  Atje ku duhet tani të jesh ti
  Ndodh tjetër jetë tjetër
  Derisa unë vërtitem pafundësisht
  Me atë që quajmë frikë
  Humbje durimi


  Mirëseardhje

  Reshtur më puthi shiu
  Si para një balade
  Trastën thurur nota lirie
  Ti merr dorë tjetër me ç’interes
  Jeta një kredi pa afat
  E ti lutesh me tinguj tingëllues
  Si gjithherë heshtja fiton
  Lajmin nuk e mora kurrë siç e desha
  Siç e deshëm
  Ktheju pak letrës pa adresë
  Tituj lumturie që ti di t’i humbasësh
  Nga pakujdesia
  Apo çfarë emri t’i vë
  Të prehesh në gjumin e lirisë
  Kjo është çështja
  Trajta yte ikonë me aurë
  Me vijën e kufirit që ti e paguan shtrenjtë
  Përcaktues loje dy epokash
  Ku në njërën jam Ti
  E tjetra duhet
  Me qenë Ti vetëm Ti
  Ti
  Vetëm
  E dua një mirëseardhje
  Ku jam unë
  Ku je Ti


  Heshtje

  Gjymtyrë e bekuar toke
  Që lindi e rriti një si ti
  Urtak fjalësh por pre kurthesh
  Gjithnjë i fituar qetë-qetë
  Kambanë kushtrimi qytetit tim
  O i dashuri im i bukur i heshtur
  Mbaje vath në vesh përherë kujtimin
  Kur me heshtjen u shoqëruam
  Andej nga rritej gjeni yt i bukur
  Fletët e lules çelin ndryshe
  Përhapin aromë mirësie
  Edhe pse mban peshë mbi supe
  Ta njoh trokun sa më larg syve
  Hijeve ua more nënqeshjen
  Për një kod të ri jete
  Ti fryma im e bukur e heshtur
  Plotëni dashurie


  Minutë

  Qesha symbyllur me letrën e sapoardhur
  Ti më shkruaje e unë
  Unë me kalimtarët ndaja lumturinë
  Ndaloja minutë pas minute
  Shikimit të tabelave
  Udhëve emër për emër
  Sillesha andej nga sillen planetet e tua
  Unë veç një satelite e heshur
  Me vullkanin e një planeti të harruar
  Po letra më ndërmend
  Kanibale mendja e keqe
  Një minutë e ndërron historia
  Me pellazgë ilirë arbër
  Dhe unë diku
  Me Ty Leka im i Madh
  Se solle dhe një fitore
  Me moshën tonë të njomë
  A thua ndalet edhe treni
  Hutuar nga itineraret
  Apo lodhur nga koha
  Vetëm një minutë
  Ti Emblemë që flijon dashurinë time
  Tashmë në një tjetër përmasë
  Fije-fije me heshtjen tonë
  Të shprishur në këtë minutë
  Me një letër sa vetë përjetësia
  Jeta po qenka kujtesë
  Sinapsa ime

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË