More
  KreuLetërsiBibliotekë"Një gabriele të ikur", poezi nga Luerda Avdiaj

  “Një gabriele të ikur”, poezi nga Luerda Avdiaj

  1.

  Si je Gabriele?
  E di që nuk mundesh të bësh zë
  as që të vish
  Ti je larg
  në kohët e thella harrimi.

  Vallë ç’bën me gjithë atë vetmi,
  sikur ke ardhur në jetë
  pa fije rrahje zemre…

  Vërtet dua të di si je Gabriele!

  E di që nuk mundesh të bësh zë
  Por, ç’kujton më shpesh prej meje?
  Me siguri trishtimet e syve të mi,
  që binin si gjethe sa herë afroheshe ti.

  Gabriele,
  a m’i shquan ende flokët
  në avujt e frymës dimrit?!

  2.

  Gabriele,
  të mëdhenjë qenkan atdhetë
  nuk bashkohen tokat në hartë më
  dhe as piqemi dot kufijve.

  Ne do mbesim drejtëza
  që kurrë s’u prenë në asnjë qytet!

  3.

  Gabriele,
  unë s’kam ditur të të dua me zë asnjëherë
  gërmash po, të kam dashur
  të kam dashur fort
  sa kombi alfabetin

  duhet të dish,
  ka letra për ty prej motesh
  i gjeta sot në kutinë e drurit
  nëna i kishte fshehur
  kur unë nuk isha më e vetes

  dëgjomë,
  s’di në cilin atdhe frymon jetshëm
  as sa fije shpirti të ka ngrënë koha deri tani
  por duart që shpesh lëndoje
  a t’i puth ende kush?

  4.

  Gabriele,
  a din me ba andrra
  nga ato t’jetshmet
  qi t’japin frymë
  kur fati t’ka lidh duart rreth grykës?

  gërmëzom’
  pas letrave t’dërgueme
  nëse din

  kam me prit
  deri n’thinje!

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË