More
  KreuLetërsiBibliotekë"Më trego diçka për luftën", poezi nga Rexhep Polisi

  “Më trego diçka për luftën”, poezi nga Rexhep Polisi

  VËSHTRIMI M’U TRET BRENDA NJË REJE

  Tani që ike ti, bën ftohtë në Tiranë.
  S’ka zjarr që të ngrohë brenda meje.
  Gjethet nga pemët të gjitha ranë,
  Vështrimi m’u tret brenda një reje…

  Tani që ike ti, ndjej dhembje në shpirt,
  Por nuk të mbaj aspak inat dhe as mëri.
  Do doja që dielli im të ngrohte një ditë
  Gjithë qënien tënde në pafundësi…

  S’dua aspak të vuash kujtimin e vrazhdë
  Dhe as të përhumbesh në muzgje drite.
  Jeta është e bukur dhe pse s’është Parajsë,
  Ndaj mos e ndal lundrimin nëpër vite…


  EDHE NË DIMËR VJEN PRANVERA

  Të kam thënë se dielli lind edhe në vise të tjera,
  Lumi gjarpëron vrullshëm përmbi shkëmbinjtë.
  Të kam thënë se edhe në dimër vjen Pranvera,
  Akullnajat brenda nesh si një pikë loti i shkrin.

  Të kam thënë se të gjitha ditët avullojnë
  Dhe Hëna shkëlqimin e humbet nëpër natë,
  Por është një diell që në çdo skutë ndriçon
  Dhe ngroh shpirtrat tonë në dimrin e acartë…


  MË TREGO DIÇKA PËR LUFTËN

  Më trego diçka për luftën;
  A përgjaken lulet atje
  Prej plumbave
  Mbi Ukrainë,
  A pikon qumështi
  Nga gjinjtë e nënave,
  Kur engjëjt nuk i zë gjumi
  Prej bombave shurdhuese…
  A kanë ujë burimet,
  Apo janë shterur
  Nga etja e luftëtarëve
  Që mbajnë mbi shpinë
  Tokat e etërve
  Dhe nuk përkulen
  Para barbarëve.
  Më trego, si zgjohen mëngjeset,
  A ka diell aty
  Apo e ka përpirë vesa në agim
  Ku as varret nuk kanë shpëtim.
  Më trego diçka për luftën…
  Se unë tash jam
  Në shtetrrethim
  Në vendin tim…


  Mbyll sytë dhe zgjas dorën drejt teje.
  Të prek lehtë me gishtat që dridhen,
  Por ti largohesh e largohesh mes diejve,
  Që brenda meje veç digjen e digjen


  DIELL I ÇORODITUR

  Ky diell i çoroditur në Jug,
  M’i grisi mendimet e më degëdisi larg…
  Dikur rrezet e tij ngrohnin qënien time
  Edhe pse i rrethuar nga akullnaja…

  Deti që më përkëdhelte me dallgët joniane
  Tani gulçon fjalë të pakuptimta;
  Deri në deje e ndjej tërbimin e tij
  E toka po më çahet nga hidhërimi…


  RRI EDHE SONTE ME MUA

  Rri edhe sonte me mua,
  Ta përjetojmë bashkë
  Edhe këtë natë të zjarrtë,
  Rri, mos ik!
  I shikon yjet si digjen atje lart
  Dhe gjithësinë e ndezën flakë?
  Eja, mos ik,
  Rri edhe këtë natë
  Bëju ëndrra ime,
  Mbytmë me përqafime,
  Ose merrmë në të tuat
  Ëndërrime…
  Kur të shtrihesh në shtrat,
  Në trupin tënd,
  Më bëj vend,
  Të ndjejmë rënkimet e natës
  Që përpin
  Dëshirat,
  Pasionet
  Dhe të pamundurën
  Që po më çmend…
  Eja, mos ik!
  Në ajrin flu
  Lermë të vizatoj portretin tënd
  Dhe sa herë të marr frymë
  Të të kem ndërmend!
  Rri edhe këtë natë me mua…

  ***

  Si t’ia bëj ditës që pa ty më duket krejt e zezë,
  Si t’ia bëj lumit që pa ty më tek unë nuk rrjedh,
  Si t’ia bëj dashurisë që pa ty më nuk dashuron,
  Si t’ia bëj poezisë që pa ty më nuk frymëzon?!

  Nëse nuk do t’i doja këto të gjitha,
  Atëherë harruar ty do të të kisha…


  SHPËRBËRJE

  Gjithçka papritur shpërbëhet në çast,
  Avullon uji i kristaltë në ditën e përhime
  Dhe Bota çoroditet dhe ecën mbrapsht,
  Zvogëlohet e zogëlohet sa një thërrime.

  Gjithçka papritur shpërbëhet në çast,
  S’sheh më as gjethe, as degë, as drurë,
  U vyshkën lulet në qiellin e përhimë,
  Petalet e bardha si nata natën nxijnë…


  PULËBARDHAT

  U trembën pulëbardhat
  E ikën fluturim
  Mbi liqenin e trëndafilave
  Të egër
  E tash
  Nga dhembja
  Qajnë mëngjeset
  Gjithë trishtim…

  ***

  Është po ajo rrugë ku ecëm bashkë,
  Janë të njëjtat pemë anës së saj
  Dhe lokali i bukur, me verandë,
  Gumëzhin autostrada më në skaj.

  Të gjitha janë në të njëjtat vende,
  Por ajri sot nuk më mjafton.
  Çdo send e ndjen mungesën tënde.
  Askush në rrugë nuk më shikon.

  Ec i vetëm mes katër rrugëve,
  Gjithë ditën endem kuturu.
  Kot kërkoj mes horizonteve
  Të më shfaqen sytë e tu…!


  NUK DI Ç’NGJYRË KANË DITËT ATJE

  Nuk di ç’ngjyrë kanë ditët atje larg;
  A djeg dielli, apo po shtegton
  Bashkë me ty
  Në vise të tjera, nëpër largësi?
  Nuk e di a gulçon deti atje,
  A ka stuhi brenda teje?!
  Ndërsa ndjej
  Se dallgët i tërbojnë ditët e mia,
  Ujë bëhem krejt dhe mbytem
  Nga dashuria…


  SHKUMBINI

  Gjarpëron Shkumbini
  Mespërmes shpirtit tim,
  Shkumëzon uji i kristaltë
  Dhe përmbyt mallin jetim.

  Gjarpëron Shkumbini
  E s’ndalet asnjë çast,
  Malli i përvëluar
  Përplaset nëpër dallgë

  Eh, dallgët e jetës
  Më degdisën larg,
  Por mallin për Shkumbinin
  S’ma shuan asnjë çast…


  E DIELË…

  Shoh fytyra të qeshura
  Në Parkun e fëmijëve
  Që lozin të harbuar
  Dhe sjellin freski
  Në shpirtin tim,
  Ndërsa në fytyrat e nënave
  Shoh trishtim…
  Pse kaq zhgënjim?
  Pse kaq zhgënjim
  Në vendin tënd
  Dhe vendin tim?
  Kafeja me është e hidhur,
  Më hidhur se fjalët
  Që gëlltit me lëngun e zi,
  Si kjo ditë plot plogështi,
  Vetëm kur të mendoj ty
  Shpirti si rreze drite
  Më ndrin
  Dhe përhumbem
  Në ëndërrim…


  MES MIJËRA DIEJSH

  Ti trishtohesh kur nuk e gjen
  Rrugën e përtejme;
  Trishtohesh për vesën
  E mëngjesit kur avullon
  Në të tjerë diej
  Dhe nuk arrin as ta prekësh…
  Por harron se ka një diell
  Që edhe ty të ndriçon.
  Ndaj mos u ndal
  Në mes të udhës,
  Mos e vra ëndrrën
  Që mes mijëra diejsh
  Ty të kërkon…


  DIMËR

  Qajnë pemët,
  Rrugët heshtin gjithë lëndim…
  Asgjë s’pipëtin në motin gri,
  As borë nuk bie në qytet.
  Veç pemët qajnë:
  Qajnë prej mallit tim
  Për lulet, për zogjtë,
  Për Njeriun
  Gjithnjë në shtegtim…


  ERËRAT E JUGËS

  Në Jug tani fryjnë erërat e Jugës,
  Rrugët kanë ngrirë nga dimri i acartë;
  Gurët e mallit lartësohen drejt qiejve,
  Malli im tretet në qytetin e lashtë…

  Gurët e mallit lartësohen drejt qiejve,
  Ëndrra përkundet në dallgët joniane.
  Me mijëra herë i hipur në kuajt e erës
  Jam nisur në udhën e shpresës asaj ane.

  Në Jug tani fryjnë erërat e Jugës;
  Ka ngrirë pasioni brenda meje;
  Do nisem dhe, në mbetsha udhës,
  Do të prehem në një vello reje…

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË