More
  KreuIn memoriamKadare (Requiem) nga Timo Flloko

  Kadare (Requiem) nga Timo Flloko

  E piva kafen e helmët pa ty, këtë mëngjes,
  Dhembjen, fillikat, me kë ta ndaja,
  Chateau Juvenilja tek e shoh më ngjan,
  Më shkretëtirë se Saharaja…

  Ike heshtjes si gjigant, i menduar,
  (Bëre vallë pakt të fshehtë me ikjen?!)
  Le bosh pas vetes, në mijëra zemra,
  Zbrazëti pa skaj, apokaliptike…

  (Pse vijnë gjenitë dhe ikin nga kjo botë..?!)
  Ikja jote është shtegëtim qiellor,
  Vdekjen s’mund as ta imagjinoj dot!

  Mortin s’mund ta marr as me mend..
  Një zog erdh’ a m’u faneps
  Fluturimin ndali, u ul në vendin tënd,

  (Të ish hij’ e Nobelit ai udhëhumbës,
  Me pendesën në vete, një gjasë aq e rrallë,
  U nis por mberriti vone, nga erërat që frynin,
  Korb u bë nga mërzia, se s’të gjeti gjallë…)

  U përmenda ne fund, humbes në atë bosh,
  Hodha sytë në qiell, përtej, te e panjohura,
  Me pafundësinë u shkri, atje perjetshëm,
  Shpirti yt shteg’tar që kapërcen kohërat.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË