More
  KreuLetërsiBibliotekë"E kuqja e vdekjes", poezi nga Katina Vlachou

  “E kuqja e vdekjes”, poezi nga Katina Vlachou

  në shqip nga Dashamir Malo

  Katina Vachou lindi në Kerkira, Greqi. Studioi për arkitekturë në Francë. Punoi në Mynih, Athinë dhe në Kerkira, ku edhe jeton qysh prej vitit 1988. Ka shkruar shtatë libra në prozë, tregime, romane dhe publicistikë. Ka botur katër vellime me poezi.
  Prozë, poezi dhe shkrime të ndryshme të saj, janë publikuar në revista letrare, në gazeta, antologji, përmbledhje botimesh te ndyshme dhe portale letrare elektronike. Për lexuesin shqiptar Katina Vlahu është e njohur me dy botime, librin me tregime Dashuri e papërfunduar (Dituria 2012) dhe romanin Fijet (Neraida 2013).

  Katina ka qënë gjithashtu dy herë pjesëmarrëse në Takimet Poetike Ndërkombëtare, që organizon Klubi i Krijuesve Jonianë, Sarandë.


  TË DASHURISË

  Embëlsia e votanit të dashurisë
  që shëron të pashërueshmen
  Si ujë i freskët
  që pastron papastërtitë
  Si ylber
  ngjyros terrin
  Si gur i çmuar
  ndriçon si dhuratë dhe dhunti
  që ndreq gabimet 
  dhe shenjtëron pasionet

  Dashuria që kërkon minimumin
  dhe merr maksimumin

  Forca e përzishme e dashurisë
  e dashurisë përulësia e frymës së shenjtë
  e dashurisë e mira e barabartë me zotin
  e dashurisë shpresa e epërme
  e dashurisë dituria modeste

  Të vërtetës së dashurisë i përulem
  Dritës së dashurisë i dorëzohem.


  LIRIA

  Dëgjohet zhurma e hapave mbi kalldrëm
  Breshëri të kohës që vrasin lirinë
  Sapo vi, ti ikën
  Por të pashë 
  lamë të mbash në dorë plot ankth

  E kuqja e vdekjes
  lotë nga gjaku
  ku hodhe pakujdesisht vështrimin

  Tani pse qan?
  E përjetuam mrekullinë si paracaktim
  Dhe kur dielli ishte duke perënduar
  dituria e skajme sofizëm dhe gënjeshtër
  dakortësia
  Na rrëmbeu nga duart shqytën
  dhe futi në shpirtin tonë bisturinë

  Mos qaj tani
  Kushedi, Liria
  ndoshta për diku gjetkë të ketë vënë plorin
   historia


  IFIGJENIA

  Vajzë e vogël bukuroshe

  -pothuajse fëmijë –
  prej gjaku pronësi e pakujdesur
  e mbretit narcisist luftëtar
  Të lanë dhe të zbukuruan
  dhe në Aulidë të sollën në mes të dimrit
  Thanë
  me synim tempullin
  për atdheun
  duhet t’u ofrojë zotave
  gjakun e vajzës së tij
  Në çastin e fundit u shtir i trishtuar
  Dhe nëse kishte dyshime
  u kujdes miti ta zbutë
  me një gënjeshtër
  Ti vajzë e vogël njomëzake

  -pothuajse fëmijë –
  Ishe vetëm fillimi
  Kaq shumë fëmijë flijohen qysh atëherë
  pa i shpëtuar dot asnjë zot
  Dhe ne të padenjët spektatorë
  prej shekujsh tashmë
  shtiremi
  ngurues dhe të ngrysur
  sikur presim mitin
  të na shfajësojë.

  *
  Dhuratë jeta
  bukë e shenjtë dashuria
  Shpërndajeni atë


  ATDHE

  Të shoh në degën e ullirit
  që përulet prej vuajtjeve në tokë

  Të ndjej
  në det
  ku me zemërim të heshtur përzien
  algat e vdekura dhe llumin nga fundi i tij

  Duart e mia gjakos
  në bregun tënd
  që e rrahin erëra të huaja

  Të dëgjoj në marshet funebre
  tek i këndon vdekjes me lot të shterur

  Krenohem për ty
  në fjalën që fliste për bukurinë
  atëherë
  kur nisi të ngjizej bota
  në hershmëri

  Keqardhem 
  për shpirtin dhe trupin tënd të vuajtur
  që çoptohen me dhunë sapo takohen

  Kudo të shquaj
  dhe zemërohem
  që jam bija jote
  dhe të ngjaj
  dhe të dua
  dhe të frymëmarr
  atdhe.

  *
  Sa bukurira
  kjo botë na shpërfaq
  të mbajmë zi!


  ORENDITË

  Edhe nëse vdes
  nuk do më mungojë kjo botë
  plot vrasje dhe padrejtësi
  Do me mungojë vetëm bukuria e saj 
  atje në skaj të bregdetit ku përplaset vala
  përsëri dhe përsëri duke pëshpëritur 
  dhe mendja e pajtuar prehet
  Atje në livadhet e përulësisë
  ku zambaku ngjyen në vjollcë pranverën 
  dhe qetëson dëshpërimin e shpirtit
  Atje lart në re ku pafajësia e bardhë
  teksa lejon sfondin e paanë në blu
  dhe në udhëtimin e saj fton trupin e lodhur

  Këto shpresoj të më premtojë vdekja
  orenditë e varrit
  Përndryshe le të rri këtu përgjithmonë të vuaj


  INGRANAZHE

  Me hapa kurajozë në hapësirë
  ndoshta ikim prej ingranazheve
  të makinës së mirë vajisur
  që bren qenien tonë
  Do të mbreijmë tek yjet
  më kërcim më të largët së koha jonë
  Sido që të jetë edhe këtu edhe atje lart
  fati ynë eshtë vetmia
  dhe dhimbja ushqimi ynë
  Dhe kjo botë sot ka shumë
  edhe vetmi edhe dhimbje
  për të na shoqëruar në udhëtim

  Të paktën të themi emrat tanë me dinjitet
  atje ku banojnë frymë dhe shpirtra
  të kohërave të shkuara
  që nuk u vdirën.

  *
  Jeta ime e vogël
  pikë pikë të pi
  kam etje ende


  DËSHIROJA

  për Wolfrang Glahn

  Një kafe së bashku
  dëshiroja të pinim
  një kafe akoma
  të të them ato
  që nuk arrita të t’i them kur ishe.


  EPITAF

  Për çdo dritë që humbet në botë
  një yll ndizet në kupën qiellore dhe ndriçon
  Kështu zbukurohen shpirtrat në univers
  sikur të udhëtojnë përtej harresës.

  *
  Për ngushëllim
  të natyrës poezia
  lulëzon prore


  WHAT A WONDERFUL WORLD

  Dhe vështrova qiellin dhe të pashë
  Në radio dëgjohej kënga jote e preferuar
  “What a wonderful world”
  Ishte një qiell blu
  me disa re të bardha në horizont
  Zbrita nga makina
  mblodha disa zambakë 
  vetëm dhe vetëm të të konfirmoj
  se nuk na harroi pranvera edhe sivjet
  Me kaq bukuri dhe mirësi
  të thashë
  çdo ankim ikën larg dhe shuhet
  Madje edhe ngjyra e luleve
  ajo blu në të kuqërremtë që më plagos përherë –
  kundërmon edhe ajo kujtim dashurie.


  MBI FILLIN E TENDODUR

  Ekuilibër i përshtjelluar
  i ndërgjegjjes shfaqja
  mbi fillin e tendosur
  E dëlirë, e bukur, pak e trishtuar
  dhe e kuqëtuar nga druajtja
  çdo çast
  që një tjetër krim
  do ta këputë
  Tjetërkund vështron
  dhe prej shekujsh tashmë
  prej dritares varet lakuriq

  Humbet herë pas here rasti

  Nuk pret liria
  dhe Historia nuk ka durim.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË