More
  KreuLetërsiBibliotekë"Dielli perëndon në kindat e fustanit tënd", cikël poetik nga Nuri Plaku

  “Dielli perëndon në kindat e fustanit tënd”, cikël poetik nga Nuri Plaku

  MËKATI YT

  Më shpoi gjëmbi i zi i trëndafilit tënd.

  Nga dhimbja
  U zbardh
  Hija ime mbi dhe.


  ZOGJ TË VERBËR

  Sa e lodhshme më bëhet udha
  Kur vij tek ti.

  Zogj të verbër
  Hapat e mi.


  PËRVUAJTJE

  Gjithë ditën rri në dritare
  Përgjeruar pas teje
  Pa mend.

  Kur vjen mbrëmja
  Dielli perëndon,
  Në kindat e fustanit tënd.


  GRINDJE MARTESORE

  Mbaroi edhe muaji i mjaltit
  Nga gishtat
  Filloi tu rrjedh
  Shkëlqimi i unazave.

  Sa të urtë janë fëmijët
  Ende të palindur!


  DHIMBJA E IKJEVE

  Këtu është kufiri i mjegullës!

  Këtej, ujqërve u është mpirë nuhatja
  Nuk ulërasin më
  Ti je krejt e lirë të ikësh
  Si një ujkonjë e vërtetë
  Në arratinë tënde të marrosur.

  Mos më pyet se cilat ikje dhëmbin më shumë
  Nuk pyeten kurrë të vrarët e fatit.

  Ti e di, pas teje do vijë një verë e thatë, e thatë
  E shpirti do më bëhet
  Daulle beduini.
  Pastaj do vijë një korb
  Do rrah me sqep lëkurën e saj,
  E do gjemojë gjithë shkretëtira.

  Unë do zhytem në mjegull pa dëgjuar asnjë tingull
  Si një ujk i vetmuar
  Me nuhatje të mpirë, pa ndjesi.
  Një ujk i uritur
  Që bren me dhëmbë drapërin e hënës
  Të ushqehet me thërmia drite.

  Mos i pyet kurrë të vrarët e fatit
  Të të flasin për ikje.


  KËNGA E PERLËS SË ZEZË

  Isha dikur një burrë prej zjarri!…
  Ndizesha e shuhesha
  Nga xixat që shkrepnin
  Qerpikët e tu.

  Mbi zambakët e çelur
  Këndonin zogjtë e parajsës
  Udhës kur vija tek ti.

  Befas qerpikët e tu i ngriu dimri i ikjeve
  E të fshehu në një guvë gurësh
  Mbuluar me ujra të njelmët.

  Ju luta sirenave të të gjenin
  Të sillnin sërish tek unë,
  Por dimri i egërsuar
  Shfrynte mbi mua gjithë tërbim.

  Ti u bëre perlë e zezë…
  Tashmë del e këndon mbi ujra
  Këngën e fatit tim.


  LUMI I THARË

  U tha edhe ky lum…
  Mbi zall, dergjen trungje drurësh të kalbur
  Skelete peshqish, gaforresh, bretkosash
  E gjithfarë mbeturinash, pa formë.

  Unë qendroj para tij, e digjem dalëngadalë
  Në zjarrin e zi të korbave
  Që krokasin me ulërimë në shtratin e vdekur
  Sikur po i bëjnë, të fundin gjyq.

  Tej në horizont,
  Shfaqen katër pulëbardha
  Me katër lumenjtë e parajsës mbi shpinë
  Që vijnë drejt meje
  Duke fluturuar kryq.


  DRITA E BARDHË E MJELLMAVE

  Kur luanin mjellmat e reja në liqen
  Peshkatari plak më thoshte i gëzuar:
  Është koha të njohim vetveten!

  Kur vdisnin mjellmat e moshuara në breg
  Peshkatari më thoshte i menduar:
  Është koha të njohim vdekjet tona!

  Sa e bukur është drita e bardhë e mjellmave
  Kur buron nga gjoksi i një burri!


  BULEVARD

  Sa herë shetisja në këtë bulevard
  Nga gurët e tij të lëmuar
  Buronte një muzikë e fsheht
  Që vetëm unë e dëgjoja.

  Dikur atë muzikë
  Fillova ta luaja vet.

  Bulevardi tretej brënda meje
  Unë rritesha,
  E bëhesha qytet.


  MESNATAT E QYTETIT TIM

  Mesnatat e qytetit tim
  Luajnë shah
  Me statujat e parkut.

  Mbreti
  Përvidhet herë – herë
  Nga fusha e betejës
  E fshihet
  Në një sy të verbër kusari.

  Unë e vështroj nga dritarja
  E gjerb i etur
  Dritën e mugët të yjeve
  Si çaj trëndafili të zi.


  MALLKIMI I QYTETIT

  Tri herë më mallkove o qytet
  Pa më parë në sy.

  Mua mu dukën
  Si tri këngë gjeli në mesnatë.

  Kurrë se besova mallkimin tënd prej ati!

  Tri qirinj ndeza në altarin e kishës
  Të përcillja te Zoti
  Tri lutje për ty.

  Tri lutje o qytet
  Për tu parë
  Sy më sy.

  E ti prapë nuk munde…

  Në dritën e qiririt të tretë
  Mu shfaq emblema jote
  Në dhëmbët e një Jude.


  UDHA E MËKATIT

  Është një udhë
  Të nxjerr në katër udhë.

  Shi nuk bie mbi të
  As bar nuk mbin
  Veç fryn një erë e ftohtë, e ftohtë
  Që t’i shkul mendimet nga koka
  E të bën vjeshtë.

  Është një udhë
  Që sa herë kalon dikush
  Këndon një hutin.

  Sapo mbërrin në fundin e saj
  Katër udhë të tjera
  Bëhen kryq
  E të kërcejnë mbi shpinë.


  BURRË DIMRI

  Kur u nisa
  Vesha këpucë të uritura
  Me shoje të dhëmbëzuar
  Të kapesha fortë pas udhëve
  Të bëhesha burrë dimri.

  Para meje ishin nisur burra të tjerë
  Me shoje këpucësh të dhëmbëzuar
  Shkelnin mbi flakët e zjarreve
  E nxitonin të thinjeshin.

  Ndanë zjarreve të shuar
  Përgjonin ujqit e zinj të fatit
  Me eshtra udhëtarësh në gojë.

  Ishte udhë e pafund ajo udhë
  Natën të çonte diku
  Ditën të kthente sërish
  Pa mbritur askund.

  Diku ndala
  Vara xhaketën në sqepin e një zogu
  Dhe u ula të shlodhesha.

  Pluhuri i këpucëve mu fut në damar
  E mu bë baltë e kuqe
  Përzier me grimca hiri.

  Isha bërë
  Burrë dimri.


  SOT IKU KOMSHIJA IM I FUNDIT

  Sot iku
  Komshija im i fundit.

  Moti gjemoi tri herë
  Pastaj fryu erë e ftohtë
  Dhe dëbora e zezë e oxhakëve
  Ngriu mbi çati.

  Një shami grash
  E lagur nga lotët
  Mbeti harruar
  Në gozhdën e murit.

  Sot iku
  Komshija im i fundit!…


  KËPUCËT E AMELIAS

  Amelias, mbesës sime

  I mbush me përralla këpucët e vogla të Amelias
  Dhe shkoj përditë në parkun e lojrave
  Të kalëroj me kalin e drunjtë.

  Është kali që luante vogëlushja ime në verë
  Ai më njeh dhe hingëllin me zërin e saj.
  Mua më duket se edhe qesh si ajo
  Po këtë nuk e them, se e di që kuajt nuk qeshin…

  I vendos këpucët mbi shalë
  Rrotullohem bashkë me të duke e mbajtur për kapistalli
  E i tregoj një përrallë të bukur
  Njësojë si Amelia.

  Kur mbaron përralla, kali ndalon. Mjaft për sot!
  Njerëzit presin radhën të kalërojnë fëmijët e tyre
  Dikush më shikon i çuditur, por aq më bën.
  Nesër do vij përsëri, ti tregoj kalit përrallën tjetër
  Mjafton që ai të hingëllijë me zërin e saj
  Mjafton të qeshi me qeshjen e saj, dhe pse nuk është e vërtetë.

  Amelia nuk më shikon, është larg, në mërgim
  Kjo nuk ka rëndësi
  Ajo më ka lënë këpucët e mbushura me përralla
  Dhe këtë kal të drunjtë që hingëllin me zërin e saj, plot jetë!


  SYTË E MILONGONAVE

  Unë e flisja dikur gjuhën e fshehtë të milingonave
  Dhe adhuroja heshtjen e tyre prej dheu.

  Kur ndodhte ndonjëherë të braktisja veten
  Ato më mbërthenin me nofullat e mprehta
  E unë rikthehesha sërish në adhurim.

  Pastaj më shihnin me pasqyrëzat e syve
  Mbushur me dritë të zezë
  E më rrëfenin udhën e vetëtimave.

  Gjithë jetën jam endur në atë udhë
  Të gjeja gurët e rrufeve
  Të kalisja shpatën e heshtjes.
  Por gurët qiellorë si gjeta kurrë
  Dhe tehu i shpatës shkëlqente vetiu në dorën time.

  Një ditë e kuptova…
  Ata gurë ishin sytë e tyre të vegjël, të vegjël
  Mbushur me dritë të zezë vetëtime.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË