More
  KreuLetërsiBibliotekë"Dashnisë së nji nate", poezi nga Donika Dabishevci

  “Dashnisë së nji nate”, poezi nga Donika Dabishevci

  Buzën!

  I keq, ti…!
  Pse m’rri hutueshëm
  i randë plumb prej heshtjes?
  Diellore jam unë
  s’jam nemë e zezë.
  I panjohun mund t’jetë
  veç çasti që mblatoi
  këtë joshje t’egër,
  çmendunisht thellë.
  Pse druhesh?
  Nji ditë as ti e as unë
  s’kemi me kenë ma
  kemi me humbë,
  kemi me u zhba.
  Ti ke me u kthye n’moçal,
  unë n’llavë vullkani,
  ti n’ndonji prrue n’vërshim,
  e unë kam me shndritë si ylber,
  si ylber shumëngjyrash plot gzim!
  Mos u tkurr,
  Shpërthe si vrushkull gjaku!
  Shndritma zemrën,
  përflakma trupin.
  Dhe po: Buzën!
  Qenie e dobët që do lutje:
  Buzën!
  Jam msu me u dhanë
  deri n’kthetra t’vdekjes
  me u lshue tan’ buzëqeshje.

  Akull me gjak kam shkri,
  pa ndi kurrë sa kam marrë,
  i marrë!
  Kam me t’dhanë frymë,
  kam me t’dhanë shpirt,
  kam me t’dhanë jetë,
  ty gur i heshtun
  unë diellorja!
  Se ta du buzën,
  mor qenie e dobët.
  Ta du buzën,
  mor i marrë!


  Dashnisë së nji nate

  Erën tande nuhas
  trupi lehtë m’dridhet,
  zemra m’rreh ngadalë,
  prej frikës që s’ke me ardhë-
  mos gabo
  se shpirti copë do t’më bahet,
  e ma e fortë se vdekja
  asht’ dëshrimi jem për ty.
  Due me ba tuj kanë
  n’nji shkretinë të paanë
  a n’nji ishull plot det,
  ku dallditë frymojnë
  n’fillin e vet,
  n’zall e n’lloç,
  n’ujë e n’djersë,
  n’natë me yje e hanë,
  t’due si s’kam dashtë kurrë,
  asnjiherë ma parë…

  Dashni soji t’bajmë,
  pa fjalë e andrra
  veç afsh.
  Kurrë s’t’kam thanë
  se ti je hamshor
  e unë harlisun jam,
  për gja tjetër n’kët’ jetë
  zhig s’më mbet’
  prekmë,
  pa fjalë…
  për net pa gjumë
  ta bajmë.
  Due me iu dhanë natës
  qysh i jepet nana fmisë,
  pa asnji fjalë
  asnji peng
  asnji kusht.
  Due me t’pasë krejt,
  t’zhveshun deri n’asht,
  e me vlu,
  e me u shkri,
  e me shpërthy
  e me kenë e lumtun
  veç që jam n’këtë botë
  veç që jam me ty.

  Sall për këtë çast
  kam me luftue deri n’frymë t’fundit.


  Gjithçka asht’ andërr, shpirti jem…

  Gjithçka asht’ andërr, shpirti jem,
  nji andërr e bukur, nji andërr e keqe…
  Merre si t’dush’, njilloj asht’,
  krejt njilloj…pse çuditesh?
  S’ka ndonji ndryshim mes “mos me kenë”
  dhe hapave t’lehtë që ikin n’mjes
  për t’mos u kthye ma,
  për t’mos u kthye kurrë.
  Aroma n’shtroja,
  si fllad i lehtë pranvere
  përbirue xhamave
  asht’ mbetja e fundit.
  Mundesh me e lypë nji fije lumnije
  tuj zmadhue sytë mbytun lotsh
  me ba be n’ta, se ishe ti, se ish ai…
  me u kapë mas do urtive t’moçme
  me thanë kshtu qenka shkrue
  e me rrnue tuj e mbyllë dhimtën
  thellë bordurave t’shpirtit…
  Ose, mundesh me i kërcitë dhambët,
  me u jargavitë, me u çkrry, me u çky,
  me e vjerrë ni guri n’qafë e me u mbytë,
  por, prapë andërr mbetet, shpirti jem, veç andërr,
  nji andërr e bukur, nji andërr e keqe,
  krejt njilloj, punemadhe si e emnojmë,
  diçkanë që fund e krye kaplue asht’ prej trishtimi…

  NJË KOMENT

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË