More
  KreuLetërsiBibliotekëCikël poetik nga Sokol Sylejmani

  Cikël poetik nga Sokol Sylejmani

  Umbilicus

  Nanë, secilën nyjë
  Jetës merrja e lidhja nyjë
  E vegzë ’em vegzë, falma
  Vetën tande; merre, shtro,
  Përqafo shum; jepi gji;
  Lidhe n’djep – shtine n’gjumë…
  Rritën tande!


  Sot (118:24, Psalmet)

  As buka s’e pat t’njejtën shije
  sot. As untija, lakminë e njejtë; as na
  ‘dy – të njejtën hije… rrotat përpara shtyejm
  Në jetë – rrotat kohën mbajnë
  Zhdjergun në ije.


  Dreni ‘plaguem

  Si fjolla e borës që
  Ban yrysh m’u shkri si ta prekin – pa kuptu se
  A po e dojnë a p’e lodrojnë; qashtu njejtë,
  Yrysh me ikë prej deke, përpjeket n’ujk
  Dreni ‘plaguem.


  Kur fryen Jugu

  Kur bora shkrinë
  Ti mbetesh
  E strukun ndër plepin e zi
  Që mbanë mbi duert e veta
  Çerdhet e qyqeve.
  Diftoju erës së Jugut
  Ashtu çysh je
  E ambël dhe e bukur
  Tue u shkri në pikë uji
  Ndër buzën e
  Thamun prej fjalëve
  Të shumta, po që s’thonë asgja
  Nanë.
  E ambël dhe e bukur
  E shkrime në mu.


  Dielli

  Kur Hanës i zdritë sall gjysa e
  Ftyrës së saj… ti i avitesh tuj e qetësue.
  I difton për Diellin.


  Vyshkun vjeshte

  (Prelude)

  Ke nisë me u vyshkë
  Si gjeth i dërrmuem martese,
  Që kotet kryeulun në cep të degës së
  Vjeshtës që e lam pas vjetëve të qenit,
  Që na randojnë shpatullave e lehin
  Tejsa t’biem, gërmaz’ shkyem, dekun n’tokë.

  (akt I)

  Ke nisë me u vyshkë bashkë me ndjenjën e epshin
  Që kqyrin përmallshëm, lidhun për gardhi t’gabuem
  E lakmojnë si fmija që sheh n’sahan t’tjetrit e lëpihet,
  Se për veti i ‘get se ka ma pak. E s’un nxjerrë za me diftue,
  Se marre.

  (akt II)

  Ke nisë me u vyshkë, bashkë me trungun, me u kalbë
  Si pema e kajsisë n’oborr t’miqëve që
  U dasht m’e u pre se
  Krejt hijeshinë i’a merrke fikut.

  (akt III)

  Kem’ nisë me u vyshkë,
  Si gjethe t’dërrmueme vjeshte,
  Të lodhun jemi te dyt. Kryeulun në cep te jetës që
  E hap zgorin’ e bërtet, tejsa t’biem dekun n’tokë.


  Ninullë

  Kur fmija t’kanë n’zemër
  Zoti asht tuj t’knue në vesh, me t’diftue se
  Ka me çelë sabahi.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË