More
  KreuLetërsiBibliotekë"Trishtimi në heshtje", poezi nga Stefan Martiko

  “Trishtimi në heshtje”, poezi nga Stefan Martiko

  THUNDRAT

  Jam rrëmujë sapo zbres
  Poshtë vetullave sytë ruajnë
  Vështrimin e largët dhe
  Buzët e mbyllura tregojnë
  Që s’ishte hapur ende
  Shpella. Nuk jam i bukur
  Por kam kapur në çaste
  Mendimin dhe nuk ia shoh
  Në sy por
  Vetëm mjekrën që dridhet
  Më poshtë s’ka më asgjë të
  Veçantë një trup që zbret
  Poshtë e më poshtë deri
  Te thonjtë ku shoh kalin
  Tim t’i zhvokshen thundrat

  10.6.06


  NË ULËZ

  Në Ulëz litari i këputur
  I pasarelës. Dhe ai imazh
  Turbullues që zhduket në një tunel
  Po pse Ulza dhe jo një
  Peizazh tjetër.Malet si thikë
  Ngado që rrotullohesh pjesët
  E tepërta t’i presin. Skena
  Që njësoj si e Andeve ku
  Po presin shqiponjën për
  Vizitë prej mërzisë indianët
  Edhe pse shqiponja e tyre
  Para një shekulli
  Mund të kishte vdekur
  Ajo kësisoj s’kish qënë kurrë
  Kohë reale por frigorifer i saj
  Në Ulzë midis greminave
  Dhe liqenit të mos
  Jetosh tërë kohën por
  Vetëm copëza të saj

  26.5.06


  ÇKA ËSHTË PËRHERË E PAMUNDUR

  Nuk kam qejf për të shkuar
  Më Venecia veç uroj që ta shoh
  Përsëri në një ëndërr. Sepse nuk i
  Kapërcej dot pengesat e nga
  Shtrëngimi të bëhem zog nëpër
  Qiej. Venecia mirë është aty
  Ku është dhe qoftë
  E bekuar duke më bërë
  Përherë ftesa me gondolat
  E saj si Mona Lizë ku në
  Trishtimin e saj të tërë
  Do të mbyten

  12.5.06


  LEJE PËR DËNIM ME VDEKJE

  Vetëm sa për të dalë shëtitje. Nuk
  Qe vetëm shëtitje. Ishte nevojë
  E sforcuar për të parë
  Si kënetës po i thahej shpirti. Dhe si
  për detin ti atë çast po vdisje
  Duke dalë në shëtitje mikun
  E largët në horizont mund ta
  Shihje. Dhe gjithçka tjetër që
  Ta kishin grabitur si pershembull
  Lejet për dënimet me vdekje që
  Aq shpesh jepen për të vdekur
  Jo si hero por si krimb
  Qyteti

  14.6.06


  PREJ ILUZIONEVE E LAVA FYTYRËN

  Unë jam mik i malit në dimër
  Kur ai është vetëm me
  Borën me ujqërit që ulërijnë në
  Një lloj skllavërie e hanë nën
  Borë veten. Dimri e kish
  Ngulur flamurin në majën e
  Hekurave e s’doli asnjë
  Guximtar që flamurin ta shkulte
  Vetëm unë isha nisur ngadalë-
  Ngadalë dhe më larg m’u shfaq
  Një pasqyrë e madhe që
  Ishte Jezerca. Aty u pashë
  Dhe lava fytyrën prej iluzioneve
  Sepse maja ishte edhe më
  Larg dhe zbrita bashkë me
  Urinë e ujqërve

  11.5.06


  EMRI I GURIT

  Mjete si pershembull sëpata kanë qënë
  Mendja jonë edhe kur ishin prej
  Guri. Koha në mes që na
  Braktisi neve dhe mori
  Emrin e gurit. Por as kafkat
  Tona që me tru të freskët
  Çdo shekull do të mbushen
  Lëngjet që rrodhën shkërmoqën
  Gurin e bronzin hekurin e
  Derisa erdhi pika më e
  Ndritshme ku çdo gjë do matej
  Me shkëlqimin e floririt

  11.5.06


  DHIMBJE

  Shkruaj në dhimbje e në gaz vdes
  Atë që më sulet i jap mishin tim
  E ushqej në një koritë gjaku pi
  Dhe dehet. Një gurgull burimesh
  Të largët më lajmërojnë për
  Pranverën atëhere mishi fijëzohet për
  Të thurur lulet e veta dhe nëpër
  Petalet e hapura hyjnë ëndrrat
  Me të cilat truri im ushqehet

  11.5.08


  SYRI I KALTËR

  Afrohu dhe zhvishu fletë-fletë
  Si pema dhe më trego ku është
  Syri i kaltër i gjakut Atje ku
  Turbullohemi dhe lëvizim për
  T’u kthjelluar ku të ecim nën
  Emrin e Bistricës ku metafora
  E lumit vërtet mund të
  Njolloset por brenda e ka
  Syrin e Kaltër

  6.6.06


  NË DHOMËN E VOGËL

  Sa pak e shumëzojmë veten
  brenda dhomës së vogël
  Nuk hapet asnjë vrimë nga dëshira
  ku shumëzuesi të takohet
  me herësin
  Sa i vakët vrulli për t’u
  përplasur me xhamat
  Orët janë mbyllur brenda
  ditës dhe minutat brenda orës
  Në det niveli ra dhe një milimetër
  Kali i parë i garës e uli
  shpejtësinë dhe unë mbeta
  vetëm. Pa tokë nën këmbë. Tani
  shpejtësia bënë vorbulla në
  dhomën e vogël

  23.1.02


  LUGETËRIT E PUSHTETIT

  E gjallë në të çelur fytyra e
  saj ia vlen si freskore
  të pastrosh ajrin prej vetes zymtësinë
  si plehu ta mbjellësh me një
  bimë të tillë prej ku përherë
  nisin marshimin ushtritë e të
  gjelbërve. Me këta pushkatarë
  si kukulla s’di si të sillesh
  vetëm duke varur medalionin
  e fytyrës tënde në jakë të
  xhaketës për të ttembur
  lugetërit e pushtetit që kanë
  një milion mënyra
  për të ngrënë njerëz
  dhe Zeusi u shkulë mjekrën
  që për zakon perëndive
  u rritet

  29.6.07


  TRISHTIMI NË ECJE

  Unë nuk i njoh elefantët me
  peshën e rëndë mbi vete sikur
  i mbyt trishtimi në
  ecje. Në se dhe mendimi ka
  këtë peshë mençuria si lule
  do çelë pas një shekulli
  Shumë mish dhe
  kocka të rënda dhe tërë kjo
  administratë shtetërore që i
  shërben një mendjeje
  kaq të vogël

  11.6.07


  SHPIRTI I TOKËS

  Duke e çarë me plug
  toka sikur nxirrte dritën
  e hënës- një avull i lehtë
  me një aromë të lashtë buke
  Ati i atit të atit një psherëtimë të
  thellë kish mbjellur brenda. Në
  orën 5.00 të mëngjesit plugu
  nxirrte nga toka hënën dhe
  psherëtimën e ngrohtë të një shpirti
  Ati im kish qënë kalorësi i
  fundit dhe koha mbi tërë ne
  kish qënë një grua që si pemë
  veton edhe sot te bregu i lumit

  16.1.04


  NËPËR ANË

  Nuk po kujtohesha ç’kisha tjetër
  në anë. Kur përpara me asgjënë tjetër
  fari nuk të shpëton
  në çastin e mbytjes. Ai është paraçasti
  Cigaren kërkoja dhe
  trupin tënd të bardhë që një kohë tjetër
  e shndërroi në statujë
  Në anë kishte ca
  mbeturina që më pas
  do t’i hanim të uritur. Prostitutën
  e parë të shëmtuar në anë të rrugës
  dhe mllefin për tërë
  taksixhinjtë e botës që për të
  lozur me vetminë të kërkojnë
  10-fishin e çmimit.Në anë
  tani jam gati të ha veten
  klithmën e fundit të shprehjes
  Nëpër anë ku boshatiset më
  shpejt tryeza dhe dëgjohet
  fjala e fundit e mençur
  Në anët boshe që i braktisën
  si provincë dhe po rendin
  drejt qendrës

  15.2.03

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË