More
  KreuLetërsiBibliotekë"Tiranës" poemë nga Elida Buçpapaj

  “Tiranës” poemë nga Elida Buçpapaj

  Tirana dashuri tiranike
  me thundër malli
  të vë përposht, të mposht
  që se shpërbën koha
  formulë e pazbërthyeshme
  në asnjë laborator
  virus, kolerë, Covid
  që paradoksalisht
  të mban frymën gjallë
  nektar Zotash
  rebus i pazgjithshëm
  nga inteligjencia artificiale
  që se djeg as acidi, as zjarri
  krater vullkani
  nuk e rrëzon asnjë dekret
  asnjë diktator apo grushtshtet

  ***
  Tirana mall i krisur,
  grimuar si kristali mijra grimcash,
  mijra grimcash i ngjitur
  përrua i ndërgjegjes
  na thith e tërheq si manjeti
  forcë graviteti

  ***
  Tirana qytet i përhumbur
  i shpyllëzuar
  mall resh sipër yjesh
  i gurëzuar
  rreth qafës lidhur nyjesh
  i nyjëzuar
  zjarr i mbuluar, i fikur
  dhè i ligështuar, i ligur
  prej shpopullimit
  s’do të ngopesh kurrë
  me fytyrat e bijve
  nga dashuria të ngjizur
  nga urrejtja klasore
  të vrarë e të ikur

  *
  Tirana qiell i mbirë
  me gjëmbaçë
  nga pritja sfilitur
  ku malli fluturon
  mbi rropulli resh davaritur
  skifter krahëhapur,
  i tendosur,
  nën qiellin e përgjuar
  për liri i uritur

  *
  Tirana
  gravura të ngadhnjyera
  relikash
  Ura e Tabakëve
  Xhamia e Et’hem Beut
  Sahati miniaturë tiranase
  e Big Benit
  qytet pa rrugë shinash
  pa stacion treni –
  dëshmitar i vetëm
  qielli i thellë, blu,
  bukuri e ciflosur
  e syve ngjashërenjë të reve
  muranë e murosur

  *
  tek kangjellat e tyrbes
  së Dervish Hatixhesë
  kapur për dore
  gjyshe e mbesë
  ndezin qirinj
  e Zotit i luten me përgjëresë
  pa zë me mërmëresë
  t’ju shpëtojë
  nga fermani i shortit
  birin dhe atin…
  mbi Dajt një re e gjakosur,
  lulemullagë e pafajsisë
  bie në gropën pa emër
  për të pafatin

  *
  Tirana trekëmbësh i lutjeve
  nga buzë të dridhura jetimësh
  të etërve jetëshuar
  gjoksshpuar
  nga breshërimat

  *
  Nga gazet e zinj
  symbushur lot
  për herë të fundit
  ia hodhën amanetet
  Lanës
  Senës së Tiranës
  pak para se trupat e tyre
  të binin si drurë të sharruar
  në gropat vulëhumbura
  rrethinave të kryeqytetit
  me yllin e kuq kryqëzuar

  *
  askush si pa ata djem nënash
  etër të rinj fëmijësh zemërmardhur
  veç terri i zi
  lajmëtar i mandatës
  ia nguli sytë
  skuadrës së pushkatimit
  bashkë me kukuvajkat
  dhe lakuriqët e natës

  *
  pa varre do mbesin,
  pa u vajtur nëna, gruaja
  trashëgimtarët
  tiranasit, qytetarët
  pa qirinj dhe buqeta lulesh
  emra të zhdukur
  grumbuj eshtrash humbur
  pa nam e nishan
  periferive të Tiranës
  shpërndara nëpër
  gërmime e humbëtì
  aty ku pëllumbat
  sapo u rriten pak krahët
  ikin, marrin arrati

  *
  Tirana malli im i djegur
  shkrumb e hi
  kosë hënore e qytetit qeli
  nën qiellin e mavijosur
  me hematoma
  torturash mavi

  *
  familjet gdhiheshin
  po s’ngryseshin
  se vinin kamionët
  i ngarkonin si rrangulla të vjetra
  të vegjël, prindër e pleq
  me rrobat e trupit i dëbonin
  në humbëtira gulagësh i internonin

  *
  fëmijët zemërharabelë
  pyesnin se
  kur do të ktheheshin
  në shtëpitë e tyre në Tiranë
  të luanin me shokët
  të ndiqnin në klasë
  vijimin e mësimit
  ndërsa mësuesja të nesërmen
  dorëngrirë do t’ju vinte vizë
  mbi emrat në regjistër
  pa dhënë asnjë shpjegim
  trashëgimtarë bijësh armiku
  degë të sapombira
  të një pylli të tërë të ri
  sythe e bula,
  pleq, djem, vajza, gra e burra
  brez pas brezi mbi ta
  si Yll i Verdhë Davidi
  do t’ju ngjitej në lëkurë vula

  ***
  ata të gjithë Tiranë
  të luteshin t’i mbroje
  besonin tek ty
  pa llogaritje
  të gatshëm për çdo provë e bast
  të deshën me gjithë shpirt siç ishe
  me një Pallat Mbretëror
  pa monark,
  pa skeptër e kurorë
  pa apostuj, pa samizdat*
  me nje Pallat Kulture ikonoklast

  *
  braktisja ateiste
  u mbyti besimin jetim
  në fund të detit Adriatik
  e dashuria e tyre për ty
  nuk vlejti asnjë grosh
  e tash Tiranë e dashur
  nga dhimbja e zvogëluar
  sa një grusht
  je e gatëshme për bijtë e tu
  me Perënditë të grushtohesh
  ashtu e dërmuar
  në çdo cep të botës t’i kërkosh
  nën mavijosjen e qiellit mavi
  shpuar tej për tej në zemër
  nga turjelat e qiellçjerrëseve bosh

  *
  Tirana prej tetë dekadash
  e gjitha një ish
  ish Radio Tirana
  ish Bulevardi Zogu i Parë
  ish Shtypshktonja Gutenberg
  ish Hotel Bristol
  ish Kafe Kursal
  ish Libraria Lumo Skëndo
  ish Shtëpia e Oficerëve
  ish Kafe Rinia
  ish Kafe Flora
  ish Pastiçeri Agimi
  Tirana vetëm ish
  pa asnjë gjurmë e shenjë
  sikur s’ish

  *
  ish shtëpia e Nënëdajës
  ish Pazari i vjetër
  ku im atë blinte kajmak
  për gruan e tij të bukur
  shtatzanë
  ish birraritë e vogla
  ku tymi dhe era e mishit
  nën shoqërinë e krikllave të birrës
  brënda të ftonin
  të shijoje panine të ngrohta
  me qofte zgare me rigon

  *
  ish Banja Publike
  ish Shtëpia e Gjetheve
  ish klithmat me oh dhe oi
  ish torturat shnjerëzore
  ish Kinema Republika
  ish Partizani i Panjohur
  ish ylli i përgjakur i Muzeumit
  ish piramida
  ish Lidhja e Shkrimtarëve
  ish komiteti qendror
  ish rrëzimi i diktatorit
  gjithçka një ish
  sikur
  kurrë s’ish

  *
  ish reklamat e filmave
  tek ish komitetit egzekutiv
  Ish Instituti i Kulturës Popullore
  ish stacioni i trenit
  ish Teatri Kombëtar
  i hedhur në erë në mesnatë
  me skenat, rekuizitat,
  kostumet e Hamletit,
  Ofelisë, Dezdemonës, Jagos
  me sportelin e biletave
  kolltukët e platesë, llozhave
  i masakruar barbarisht
  në ditën e kijametit
  në shekullin njëzetë e një
  e gjithë Tirana një ish
  sikur s’ish
  e gjitha veç
  një grumbull kaosi rrapullish

  *
  Tirana ime e gjitha një ish
  ish qytet ateist
  me kishë katolike
  kishë ortodokse
  me minare e xhami
  e mishmash partish

  *
  Tirana një ish hamam
  otomanizmi komunist
  prej arratisë së mbretit
  deri nën vrundujt
  e avujve të narkoshtetit
  me disa toponime fluide
  Dajti, Lana, Ura e Tabakëve
  Kombinati, Kinostudio,
  Spitali, Selvia, Braka
  ka mbetur qielli i ngjyer
  nga kuq në mavi prej honi
  me 300 ditë me diell të palumtur
  që djegin si flakë inkuizicioni

  *
  por malli mbetet tatuazh në lëkurë
  i qepur me makinën e gjyshes Singer
  që historitë e familjesi fshihte
  nën qerpikë me pengun
  se do t’i merrte me vete
  në botën tjetër
  pa na i treguar
  se muret vigjëlonin, veshëngritur
  sypagjumë, natë e ditë
  duke përgjuar

  **

  Tirana pa trolejbusë
  e shina tramash
  pa bare e klube nate
  pa zgjoje fantazish e fantazmash
  e dehje të çmendura
  pa agjensi udhëtimesh,
  për lamtumira me lot ndarjesh
  si balada flijimesh

  *
  të gjithë brënda
  në një vathë delesh
  kullosnim në bulevardin e madh
  shtylla kurrizore e qytetit
  nga jugu në veri
  nga Materniteti
  tek Korpusi Universitar
  mollë e ndaluar ishte dija
  për shumë djem e vajza tirane
  edhe në dashuri ishte e ndaluar të bije
  vëllai i madh çekan mbi krye
  morali komunist të ndiqte hije
  duhej të jepte vizë dhe lejë partia

  *
  ajo vajza me sy të trishtë
  si të Sylvia Plath
  nuk lejohet ta dashuroni
  se s’ka biografi të mirë
  kujdes ai djali me kaçurela biond
  si të Byronit
  urrejeni sa të mundni
  gjyshin e ka të arratisur në Amerikë
  të jatin e ka në burg
  është vetë kolera mos e afroni

  ***
  rinia e Tiranës fytyrbukura
  jetonte ditë krahëkëputura,
  me përjashtim të rrugës
  me emrin ilegal Broadway
  ku ëndërrohej pa doganë
  për fluturime pindarike
  mbi Harley Davidson
  të shpranguar, duke uluritur me shpirt
  këngët e Jimmy Hendrix,
  Rolling Stones e John Lenonn
  dhe kush e di
  ndofta dhëmbështrënguar
  hitin rebel të Sam Cooke
  A change is gonna come

  *
  ndodhte që mendimet
  çliroheshin
  prej pyllit
  me gjëmbaçë kaktusesh
  e bridhnin të lira
  në bulevardin veri-jug
  nga Materniteti
  ku kishim lindur ne
  e gjithë rinia
  tek Korpusi Universitar
  gjallërohej e lëvizte jeta
  si një Lum Rin sysh të ndezur
  jerm zjarrmie
  i gatshëm për udhëtime
  ndërplanetare
  e histori të ndaluara dashurie

  *
  Tirana ime e veshur kokë e këmbë
  me dok e terital
  mbathur me këpucë uniforme, të rënda
  takat e larta high heels
  ishin mbeturina borgjeze, të huaja
  vajzat nuk i shihnin as në ëndërr
  e kishin të ndaluar

  *
  qytet me rrugë pa auto
  pa semaforë të kuq, të verdhë, të gjelbër
  me linja autobuzësh të mjera
  me ndejtëse të shqyera, pis, të ndyra
  ku varfëria luante tragjedi e drama
  me damar të prerë
  nga vuajtjet dhe traumat

  *
  Tirana ime e burgosur e ndërgjegjes
  nuk kishe ku të shkoje e nga të vije
  i gjithë globi dhe universi
  ndahej me gjyshe, dajo, xhaxhallarë,
  halla e teze
  që sot bëjnë gjumin e trazuar
  nëpër varreza pa qetësi e paqe
  mes gjëmbaçësh kryeneçë e shkurresh
  prej mallit për të dashurit
  që i kanë të shpërndarë nëpër botë larg,
  për t’ju ndezur qirinj e sjellë buqeta lulesh

  ***
  Tirana dashuri tiranike
  me thundër malli
  të vë përposht, të mposht
  që se shpërbën koha
  formulë e pazbërthyeshme
  në asnjë laborator
  virus, kolerë, Covid
  që paradoksalisht
  të mban frymën gjallë
  nektar Zotash
  rebus i pazgjithshëm
  nga inteligjencia artificiale
  që se djeg as acidi, as zjarri
  krater vullkani
  nuk e rrëzon asnjë dekret
  asnjë diktator apo grushtshtet

  ***
  Tirana mall i krisur,
  grimuar si kristali mijra grimcash,
  mijra grimcash i ngjitur
  përrua i ndërgjegjes
  na thith e tërheq si manjeti
  forcë graviteti

  *samizdat – aktivitet disident, shpërndarje në mënyrë klandestine e literaturës letrare apo publicistike të censuruar kryesisht në BRSS

  Janar-Mars, 2024

  (Nga libri Skaterr që autorja po përgatit për botim)

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË