More
  KreuLetërsiBibliotekë"Të lexosh një pemë, bëhesh i bukur", poezi nga Nuri Plaku

  “Të lexosh një pemë, bëhesh i bukur”, poezi nga Nuri Plaku

  UDHËKRYQ

  Sa herë ndodhem në udhëkryq,
  Marr llullën – relikte të tim eti.
  Dhe pi duhan mendimesh.

  Nëpër rrathët e tymit
  Më shfaqet fytyra e tij
  Mbushur me brazda ugari.

  Nga zgavrat e thella të syve
  I buron
  Dritë e kulluar eshtrash.

  Pas tij, vjen nëna
  Me kanistër meraku në dorë,
  Duke mbledhur nëpër gjerdhet e sherreve
  Këngë nepërkash.


  TË LEXOSH NJË PEMË

  Të lexosh një pemë
  Bëhesh i bukur!…

  Hija është thjesht një domethënie,
  Kënga e zogjve është një domethënie,
  Kurora është gjithashtu një domethënie,
  Veçse trungu
  Është një kult.

  Të adhurosh kultin e drurit do të thotë:
  Të mësosh alfabetin e lotëve,
  Të lindjes dhe vdekjes,
  Të djepit dhe arkëmortit,
  Që rriten së bashku në barkun e tij –

  Vëllezër siamezë
  Pa u dukur.

  Të lexosh një pemë
  Bëhesh i bukur!


  XHAKETA E GRISUR

  Xhaketën time e kanë grisur shpesh
  Ca gjëmba mërie,
  Që i hidhnin tinëz,
  Mbrapa shpinës sime.

  Nëna thoshte se ishte pikje syri
  E ma qepte
  Me fill vetëtime.


  TRENDAFIL

  Sa herë më shpon një gjemb trendafili,
  Petalet marrin ngjyrën e kuqe të gjakut
  E unë bëhem dashuri.

  Sa herë klith një trëndafil,
  Unë bëhem dhimbje…
  Diku ka vdekur një njeri.


  QIELLI I OBORRIT

  Ma rrëmbeu dikur një harabel
  Qiellin e fëmijërisë,
  Qiellin tim të vogël, të vogël
  Sa oborri i shtëpisë.

  Ma rrëmbeu bashkë me tatuazhet,
  Që i bëja me prush xixëllonje.
  Me hënën që gozhdoja netëve mbi qerpikë
  Me tymrat e zjarrit që i mblidhja nëpër gishta
  E ngrija gracka për yjet.

  Ma rrëmbeu në sqep e iku,
  Pa ditur se ku.

  I pyeta gjithë zogjtë në fluturim
  Por askush s’e kishte parë qiellin tim.

  Veç vonë, e vonë
  Ca shpendë shtegtarë
  Kishin parë diku
  Në guvat e një reje të vjetër shirash
  Nji varr harabeli.

  Mbështjellë
  Me një qiell të vogël oborri.


  KUR QANTE ZOGU PËR ZOGUN

  Kur qante zogu për zogun
  Në kurorën e gjelbëruar të shelgut,
  Babai thoshte se kishte uri.

  Nëna kujtonte merakun për të vegjëlit
  Ndërsa vëllai heshtte
  E i shihte me bisht të syrit.

  Shelgu uturonte
  Nga zjarri i blertë
  Që i digjte trungun.

  Ishte koha kur qante
  Zogu për zogun…


  ZJARR GJINKALLASH

  Më thoshin se dikur gjinkalla kishte qenë
  Xhind i dashuruar me zanën e pyllit.
  Ikte netëve, përvjedhur nga fisi
  E i këndonte
  Këngë zemrash.

  Por fati i origjinës e dënoi me vdekje
  Të digjej
  Në zjarrin e këngës së vet.

  Unë qeshia me rrëfime të tilla
  E i quaja besime përrallash.

  Derisa një ditë
  Më rrëmbeu edhe mua një zanë pylli
  E ma dogji shaminë e beqarit
  Në zjarr gjinkallash.


  UDHA E PANJOHUR

  Më ftoje të shkonim në faqen e një dimri
  Ku hëna luante me ujqërit e bardhë
  Të bënim muzikë me gjethet e pyllit
  Të ktheheshim të dy në drurë oshënarë.

  Më thoshe se dimri rrethohej nga ujërat,
  Që ngjanin aq shumë me lumin Jordan.
  Por mua më trembte ajo udhë e panjohur
  Dhe ty të shikoja, si të shkruar në Kuran.


  TRINITET

  Kur zëri im ngecet në gërmat e emrit tënd,
  Grindem me tingujt,
  E bëhem firë.

  Ngre sytë nga qielli
  E lutem
  Të shoh vdekjen time.

  Qielli mbushet me dritë
  Nëpër dritë shfaqet vdekja.
  Vdekja që i njeh burrat e vërtetë nga thirrja e tyre
  Kur zëri u ngecet në gërmat e një emri.

  Pastaj thërras sërish emrin tënd
  E zëri më bëhet muzikë.

  Atë çast
  Asgjë nuk ekziston rreth nesh,
  Veç unë, ti,
  Dhe vdekja
  E kthyer në dritë.


  PËR NJË FIJE DYSHIMI

  Ti e ngjeve qerpikun me helm mërish
  Dhe e ngule si shtizë
  Thellë në gjoksin tim!

  Plaga u bë
  Pus Meke.

  Pastaj erdhën pelegrinët
  E hodhën gurë.

  Pas tyre erdhe ti
  Hoqe unazën nga gishti
  Dhe e hodhe brenda tij.

  Nga thellsia e pusit
  Buroi mbytur një rënkim.

  Unaza doli sërish
  E bërë flutur
  E u ul
  Mbi supin tim!


  KAFSHOJE MOLLËN E MËKATIT

  Kafshoje mollën e mëkatit, mos ki frikë,
  Zotat i vrau një çunak dikur,
  Me goxhdët e kryqëzimit.

  Eva nuk ngrihet më nga pluhuri
  Adami po fle gjumin e përjetshëm të miteve,
  Nërsa unë jam këtu, pranë teje
  I gatshëm të ndeshem me 1000 zotër të rinj.

  Kafshoje mollën e mëkatit, mos ki frikë.
  Të isha pemë e frutit të ndaluar
  Do mblidhja nën hije
  Gjithë Evat mëkatare
  Endur nëpër mote.

  Se mëkati i Evës është
  Krijuesi i vërtetë i kësaj bote!


  MOTRAT E MIA TË BUKURA

  Kur dilnin motrat e mia,
  Veshur me fustane zjarresh,
  Në udhë dëgjohej
  Kënga e të marrëve.

  Nga ballkonet e shtëpive
  Mbanin iso
  Menteshat e dyerve.


  PEMA E DASMËS SIME

  Ditën e dasmës
  Unë mbolla në gjoks një pemë,
  Që rrënjëzoi në shtatin tim
  Skaj më skaj.

  Sythat që çelnin
  Gjelbëronin
  Në sytë e saj.


  FURTUNA E QERSHIVE TË EGRA

  Kur ti të hapësh shtegun e grindjeve,
  Do shpërthejë furtuna e qershive të egra
  Mijëra flutura të bardha
  Do shqyejnë si bisha frymëmarrjen tënde.
  I mundur do përpëlitesh
  Në zjarrin e hakmarrjes
  Që fiket pak nga pak brenda teje.

  Kur ti të pushtohesh nga krahët e saj
  Nga krahët që kundërmojnë
  Aromën e luleve të qershisë së egër
  Ajo sërish e ka fituar betejën
  Duke mbyllur shtegun e grindjeve
  Me drynin e artë që fsheh nën ije.

  Se gruaja është
  Furtunë e qendisur
  Me flutura të bardha qershije.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË