More
  KreuLetërsiBibliotekë"Shpëtimi i zogjve", poezi nga Preng Maca

  “Shpëtimi i zogjve”, poezi nga Preng Maca

  magji

  një letër e bardhë
  dhe një penë mbi tavolinë,
  si memece ngjajnë.
  një lule në vazo,
  sa pak shpirt ka ajo
  thuajse është pa frymë.

  kjo ditë
  është gri
  dielli rri larg , si një plagë,
  si njè mungesë.

  vjen Ti…
  fleta e bardhë gëzohet me një poezi,
  lulja merr frymë me prekjen tënde,
  ndërsa dita
  e merr diellin,
  nga sytë tuaj të qeshur
  dhe unë jam një gjeth
  në pemën e çuditshme të jetës!


  këngë e përzishme për jetën
  dhe një mi

  asnjë nuk e pranon se ti je.
  ne çdo ditë hedhim plehrat,
  ushqimin tënd të preferuar,
  pastaj shkojmë në farmacitë bujqësore
  e bjemë ilaçe,
  për të të helmuar ty,
  duke bërë kësisoj një lojë të dyfishtë.(!)

  asnjë nuk të pranon ty si qenie,
  por ti je mes nesh në jetën të përditshme.
  dhëmbët e tua brisk
  na hanë pa u ndjerë,
  derisa ne shembemi brenda vetes
  duke rënë në gropën tënde!
  o miu i…legjendës!


  gropa

  e madhe, e stërmadhe
  gropa ku të përfshin
  dëshpërimi!
  nuk ia përmendim emrin

  me idenë,
  se kështu arrijmë t’i fshihemi.(!?)
  rrëshqasim drejt kësaj grope
  pa nxjerrë zë,
  dhe biem brenda saj
  antiheroikisht
  një e nga një!


  Liria

  dikur mendoja se zogjtë ishin të lire.
  sa herë i shihja doja të isha zog,
  pastaj mësova se edhe zogjtë
  ishin të rrezikuar nga të tjera qenie
  aq më shumë nga…njerëzit,
  të cilët janë të prirur t’i ngjajnë
  paraardhësit të tyre … Kainit(!)

  i shqetsuar nga liria e rrezikuar prej gjithkujt
  vrapova dhe e gjeta Lirinë ,
  tek …mendimi!


  e pabamja

  nuk mundesh ta bash dot të pabame
  rri e mendoj… ndërkaq ndjehem i përhumbur,
  dikur e kisha si në dorë zemrën tande,
  kur na gjuante tinëz koha e na ishim të lumtur.

  a ka se si kështu me qenë vërtetë fundi?
  gjithçka që shkoi ishte, si qielli me vetëtima
  ai mot i çuditshëm na lagu e kur na doli gjumi
  kishim shkuar aq larg, duke i humbur të gjitha!


  anësi në Trojë

  zulma e betejës më gjëmon në vesh akoma
  vringëllimë armësh, djersë, gjak edhe pluhur,
  Hektori që bie përgjakur nën goditje të forta
  të Akilit, që ta vrasësh është krejt e pamundur.

  e përmendin shumë njerëz, si hero Akilin me thembrën e fshehtë,
  i rafinuar përsosmërisht dhe një vrasës i madh
  falë hiles që mbart, në shpatë i rri vdekja.

  po mua vdekja prej tij ma dridh kraharorin,
  luftëtarët hileqarë kurrë s’mi do zemra,
  kam qenë gjithnjë dhe jam me Hektorin!


  shpëtimi i zogjve

  i vogël isha aso kohe…
  nuk më bie ndërmend saktë mosha,
  por ajo që mbaj mend është,
  se ai zog i vogël, i vogël dridhej,
  krejt pupla thuajse ishte,
  (saqë mendoja një kohë të gjatë,
  se si mund të fluturonte
  e nuk i merrte era zogjtë,
  kur ngriheshin në qiell!?)

  e mora në dorë atë zog,
  bashkë me dridhjen
  ia ndjeja zemrën në dorë,
  rrihte më tërbim e bashkë më të rrihte …zemra ime!

  duhet shpëtuar, thashë!
  e vura në një pemë e ai cicëroi,
  për çudi i dolën fletët,
  e ndihmova,
  u ndjeva i shpëtuar vetë,
  duke ia shpëtuar jetën!

  tani i rritur
  akoma e kam në mendje atë ditë, strukur në kujtesën e kthjellët.
  kurrë në jetën time nuk kam vrarë zogj,
  e sa herë i shoh zogjtë në qiell, duke fluturuar
  gjithnjë më duket që atëherë,
  kur isha i vogël dhe e shpëtova atë zog,
  gjithë zogjtë e botës unë i kam shpëtuar!


  shtëpi

  mendimet e mia janë trarët,
  çastet e fiksuara janë çatia,
  fjalët e shkruara janë muret,
  raportet me jetën dhe vdekjen janë themelet,
  ndërsa dashuria ime janë dritaret.

  Ju gjithnjë mund të shihni
  çfarë ndodh në këtë shtëpi
  brenda së cilës gjendem mbyllur,
  nga mungesa e dyerve,
  shkaktuar prej pavetëdijes!


  gjysëm shaka

  kur vijmè nè këtë botë. gjithnjë kam dyshuar,
  se kam qenë dikur, diku
  dhe Ai nè një kioskë
  na jep nga një biletë llotarie falas ,
  me një vlerë prej 100 vitesh,
  pastaj sejcili e harxhon sipas gjërave që dëshiron
  dhe i fituar është ai njeri,
  që nuk do me shumë pasion.

  vërtet ajo biletë
  ka vlerèn e 100 viteve,
  por Zoti shpesh bèn kursime
  dhe nuk na lejon t’i bëjmë
  deri ne fund …shpenzimet.


  ditë

  njëzet e katër gjymtyrët e tua
  këmbë, duar, buzë, veshë
  herë më shohin butë e herë egër…
  (të tmerrshmet gjymtyrët e tua!)
  herë më përkëdhelin e herë më qëllojnë
  e unë mundohem të të vë poshtë,
  ndërsa më ngjan më ngjan krejt, si një femër
  taksa më lodh e nuk më jepesh.

  më sheh me bisht të syrit
  fjalë ngacmuese duke më thënë,
  duke mos pranuar
  kënaqësi për të dy.
  e unë përpiqem të të zhvesh
  tek zbuloj tek ti, si tek një miss
  kufirin e magjisë.

  ndërkaq në këtë mundim
  më mbërthen gjumi njerëzor
  në një paqe … pa kuptim!


  fëmijëria ime

  (gjithnjë ajo më rri në sy!)
  e vështroj atë djalë të ri e zemërmadh
  udhëtar i palodhur, përherë i gatshëm
  për të zbuluar botën e madhe,
  herë me këpucë të reja, herë të vjetëruara
  shkatërruar nga rruga.

  më dhimbset!
  sa e dua atë djalë!
  ndonjëherë e kam përzënë prej vetes,
  duke u ndjerë me turp për atë qenie
  fëmijën e vogël
  pa të cilin, si mund të isha?

  ai vjen e më gëzon,
  duke më pushtuar,
  kur futet brenda meje,
  më merr për dore dhe më tregon
  disa të fshehta të harruara,
  për të zbuluar zemrën!


  puls

  prej shkaqesh të padituna,
  mbramja u thye,
  si një …xham!

  mes copave të shpërndara,
  (zemërthyer nga e papritura),
  këmbëngul në gjetjen e copës,
  në të cilën shndërruar…jam!


  fije

  mbahemi vetëm në një fije
  e hollë është , e pabesueshme
  të mbahesh në këtë fije të hollë .

  pastaj vjen një ditë, e besojmë ,
  se ajo nuk e di ç’është lodhja, këputja .
  tamam atë çast ndodh gjëma ,
  këputet fija
  ne biem…jashtë,
  duke dyshuar,
  se po biem… brenda!


  flijimi

  ajo që të fala ty
  ndodh veç një herë
  nuk kthehet më.

  lotët për ty
  janë bërë gri
  janë kthyer në re.

  kushedi ku je, kush e di?
  veç një herë të hasa
  rrugës, kur nuk e dinim
  se kohën po na e vidhte mëria.

  (o Zot,si ndodhi kështu?)
  je aq larg,
  ndërsa fshehtas hyn e del pa prekur,
  duke më pushtuar,
  siç të pushton… pamundësia!


  ngjarje e parashikuar

  kur të vdes,
  jam i sigurt,
  se do të vijnë të gjithë
  ata që më deshën dhe ata që nuk më deshën,
  do të ma lavdërojnë poezinë
  (të dytët),
  do të thonë,
  se kisha një brendi të thjeshtë , të një shpirti të madh
  se kisha një gjendje, si të shiut në verë
  dhe një dashuri, që nuk prante asnjëherë,
  shumë trëndafila, margarita e ca zogj, si në pranverë
  pyje dhe det e fusha , lumenj që ecin paprerë…
  profilin e një vajze, që e ka dashuruar përherë.

  do të thonë gjëra, që nuk i kanë thënë kurrë më parë
  pastaj do të afrohen,
  duke ma vënë dorën, lehtë, mbi ballë,
  për të qenë të sigurtë në vdekjen time të pabujshme,
  nga frika e ringjalljes së mundshme.

  unë nga inati do të bëj ç`është e mundur
  ta hap pak syrin, e t’i tremb për vdekje,
  gjoja,…se jam akoma gjallë!


  lojra në ujë

  jam ajo çfarë vizaton guri
  hedhur nga dikush, prej diku,
  në sipërfaqen e një uji të qetë e të thellë,
  ato rrathët që hapen thuajse pa fund…

  pastaj veten çast pas çasti e tkurrin,
  e së fundmi ,
  në rrethin më të vogël,
  shkojnë ta gjejnë sërish… gurin.


  vezë

  e pa sigurtë është jeta sot
  si një qelq,
  nga çasti në cast
  mund të bjerë në tokë
  e të thyhet.

  në njëqint vezë që shiten
  njera është …bombë.

  koha e çoroditur
  ka vënë një kosh mes këmbëve
  dhe thërret : “hej! blini vezë!”

  ne,
  çdo ditë mbyllim sytë
  e blejmë vezë.(!)
  rrëfim dashurie

  ah si ndjehesha aso kohe,
  isha marrëzisht i dashuruar,
  ajo kish nëpër gjinj një aromë,
  sikur flinte mbi mollë e ftua!

  dita më bëhej sa një orë
  “ah – më thosh – në më do sado pak
  më merr o shpirt përdore
  më mbaj në shtëpi, veç një natë!”

  e mora, e doja aq shumë
  at’vajzë me sy gështenje
  gjithë natën nuk fjetëm gjumë,
  dhe kështu që ndërrova mendje.

  nuk u mendova dot gjatë
  ndaj ndërrova mendje shpejt
  e ftova për më shumë se një natë,
  së paku për… njëqint vjet.

  por vitet ikën si lumi
  çfarë ndodhi ish një çudi,
  s’mbaj mend se si më zuri gjumi,
  kur u zgjova ajo s’ish më aty!

  një plak i mençur ç’më thosh
  prej kohësh dhe tani më kujtohet ;
  “gjithnjë ndodh në këtë botë
  kush do më shumë, lëndohet!”

  nuk është me mua sygështenja
  kujtimi i saj thellë më djeg,
  vështirë ta heq nga mendja,
  së paku… për njëqint vjet!


  vizatime… pa dashje

  as unë vetë nuk e di si ndodh kështu,e pashpjegueshme
  është akti ,se si mbi një letër shpejt e shpejt,
  si e nxjerr prej vezës së ngrohur nuk e di prej sa kohësh
  majë lapsit më karbon të butë
  merr formë një zog i trishtë,i hajthshëm,i vogël.

  pastaj tek e sodis natyrën shterpë trishtohem,
  ka aq pak pemë gjithandej,
  të “fshihet” në një çerdhe është thuajse e pamundur
  foletë e mundshme janë trembur e nga zhurmat e mëdha janë shkundur
  (ku do të jetojë ky zog i shkretë?)
  është puplor e krahët nuk i shkund dot për zhvendosje,
  ndërsa përkundrejt tij sa shumë qenie
  presin të jetë preja e tyre e ardhshme,
  duke ju gëzuar asaj që unë padashje e vizatova,
  thuajse krejt pa dashje!

  trishtimi më mbulon e më pas i pendohem
  asaj lirisë së krijimit absurd
  të këtij zogu që ngjan me ëndrrën time
  shpikur brenda vetes intime,
  për të prekur aq gjëra, që së fundmi u gëzoj vetëm dëshirën.

  befas pendohem,
  mendoj se ndoshta do të më duhet ta fshij
  për ta shpëtuar nga një e ardhme,
  me rrisqe të mëdha e nga kjo botë gojë –hata!

  por sa e kthej kokën sërish tek fleta
  krijesa ime… ka dalë nga letra e bardhë
  për shkak se,… sapo i dolën flatrat
  dhe unë tashmë e kam mendjen tek vendet ku fluturon
  rreziqet e mëdha të kësaj bote të madhe
  që i ha gjërat, pasi i lind krejt rastësisht
  kjo Botë që nuk di ta gjej kurrë paqen!


  burgu

  gjithnjë ne gjendemi
  në burgun e pamundësisë,
  për ta prekur ëndrrën!

  endemi në këtë qeli të përbotshme
  duke jetuar,
  vuajtjen e përkohshme

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË