More
  KreuLetërsiBibliotekë"Shi i butë kurmesh", cikël poetik nga Andi Meçaj

  “Shi i butë kurmesh”, cikël poetik nga Andi Meçaj

  BUBULLON E NDRIN NJË E QESHUR VAJZE

  Rrotullohen gjethet, flokët
  endacakët,
  qëmtuesit e hedhurinave.
  Hëna zhgarravit muret e natës
  me spray portokalli.
  Një e qeshur vajze bubulloi,
  rrufe hareje.
  Poet Rushitin
  e kanë braktisur poezitë,
  nuk i ushqen dot.

  Goni, la në bast
  bukën e fëmijëve dhe gjumin.
  një i çmendur bërtet:
  -Poshtë komunizmi!
  Dy adoleshentë grinden
  apo bëjnë sikur zihen,
  ngrohin muskujt.

  Rrotullohen gjethet, flokët,
  endacakët që ikën duke mërmëritur,
  as sot nuk kanë me se të ngopen,
  ngopen duke parë hënën
  që zhgarravit muret e natës,
  natës që bubullon,
  vetëtin e ndrin
  nga një e qeshur
  vajze.

  Janar, 2019


  SHTËPIA KA FTOHTË

  Shtëpia ka ftohtë, mbërdhi,
  mbërdhijnë dhe zërat
  strukur qosheve.
  Fotografia në mur,
  diell që qesh.
  Hapat e ngadaltë
  mezi ndihen,
  kolla këndon
  melodi të harruara.
  Një kujtim
  ardhur nga larg,
  derdh grimca lumturie.

  Era shkulmon kanatat,
  sjell gu-gu foshnjash,
  përkëdhelje dhe cicërima
  që ngrohin shpirtin,
  shpirtin e shtëpisë
  që mbërdhi.

  Shkurt, 2019


  SHI I BUTË KURMESH

  Mbi çati shfaqen njerëz të kuq
  si njolla gjaku,
  fillon të bjerë
  një shi i butë trupash.
  Trupash që mbushin
  gropat e rrugëve.
  Rrugëve që u kërcasin brinjët
  nga dëshpërimi i mishit.

  Mbi tarracë duken njerëz blu
  si copëza deti,
  fryn një erë e qetë
  kurmesh.
  Kurme që trazojnë
  gjumin e qytetit.
  Qytetit që prishet e ndërton,
  ndërton e prishet
  nga sipërorët e babëzitur.

  Mbi ballkone shihen
  njerëz të argjendtë,
  si guguftu që puthen,
  nis një rrapëllimë e ëmbël flatrash,
  flatrash për të tjera botë,
  flatrash për të tjerë qiej.

  Shkurt, 2019

  BRENDA NESH U NGUJUA FËMIJËRIA

  Hodhi mbi supe
  pallton e një nate të trishtë,
  zboi ëndrrat,
  u zhyt në kujtime.

  Peshku i vogël, i kuq
  e guduliste në gushë,
  macja e mirë
  dhe llafazane
  dërdëlliste fjalë pakuptim.
  Ai shkrihej,
  qeshnin dhe pantallonat e shkurtra
  grirë nga fërkimet.
  Rrokullisej në bar
  bashkë me pemët, retë,
  kur topi thyente ndonjë xham
  ose qelqurinat e diellit.

  Papritur u shfaq ajo
  anija e kaltër,
  i rrëmbeu të gjitha,
  shtëpitë e ngrohta të fëmijërisë
  me prindërit e ëmbël
  e pak grindavecë,
  lulishten me zogjtë këngëtarë
  e të dashuruar,
  rrugicën ku loznim futboll
  sikur bënim luftë.
  Dhe xhaxha Pjetrin,
  atë xhaxha Pjetrin shtrembanik
  që na i shponte topat
  sa herë i bombardonim
  qeramidhet e çatisë.

  Por ne vazhdonim,
  vazhdonim të qeshnim, të bërtisnim,
  të luanim, të ngacmoheshim,
  pa e çarë kokën
  se ashtu pa kuptuar
  brenda nesh
  u ngujua fëmijëria.

  Janar, 2019

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË