More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Taras G. Shevçenko

  Poezi nga Taras G. Shevçenko

  Përktheu Agim Xh, Dëshnica

  Poeti e piktori i madh akademik ukrainas, Taras Shevçenko, një pjesë të jetës e kaloi si ushtar i thjeshtë në repartet e ushtarake ruse, në stepa e shkretëtira, i fyer dhe i munduar nga oficerët e kapterët rusë. Me urdhër nga lartë iu hoqën gradat oficerit dhe u ndalua të shkruante e të pikturonte. Por në fshehtësi ai krijoi poezi nga më të dhimbshmet përmallimi për atdheun e dashur, Ukrainën.

  Shënim: Taras Shevçenko në disa krijime poetike, nuk rimon, por ritmi është pranishëm në çdo poezi.


  MENDIMET E MIA

  Mendime, mendimet e mia,
  Mjerë, me ju!
  Ç’u shtruat nëpër letër
  Me radhë të zymtë ashtu?
  Pse era s’u shpërndau,
  Si pluhur në hapësirë?
  Pse, mjerimi s’u shtroi të flinit
  Si fëmij të mirë?
  Mos u lindëm nga mjerimi?
  E lotët i derdhëm çurk … Si s’u mbytëm?
  Si s’vërshuam si det e nuk gërryem fushat?
  Njerëzit s ‘pyetën se ç’më dhimbte në gji,
  E përse mallkoj fatin tim të mbrapsht,
  Përse mundohem… “S’prish punë, ec!”
  As me të qeshur nuk më thanë.

  Lulet e mia, fëmijtë e mi,
  Pse ju kam ledhatuar, pse ju kam mbrojtur?
  Vallë a qan zemra ime e vetme në botë,
  Ashtu siç kam qarë dhe unë me ju?
  A mud të gjendet një vashë
  Zemra e saj e sytë e zi,
  Të qajnë me ju mendime?
  A lypet më tepër?
  Vetëm një lot të binte….
  Mendime, mendimet e mia.
  Mjerë, me ju!


  PA LIRI

  Mos nëm , mos i jep askujt
  Atë që fati i jep plakut.
  I dëbuar larg e në vetmi
  Vitet ikin kot e pa liri.

  Tej në stepa do të vete
  Të harroj çdo trishtim më vete.
  Por oh! ç’ prapësi e sa mëzitje!
  Kapterët, të ndalin në çdo shetitje.


  MIRË MBETSH, O KOS ARAL!

  U hapën velat…
  Tartana me sandallin
  Si rrëshqitën nëpër ujëra,
  Mes kallamesh në Sir Dar,
  Lundrojnë tashmë në kaltërsi.

  Mirë mbetsh, o Kos Aral i mjerë,
  Dy vjet trishtimin tim të thellë,
  Sadopak, munde ta lehtësoje!
  Faleminderit, krenohu, pra,
  Se njerëzit, pasi të gjetën,
  Se ç’duhej bërë për ty, e dinin!

  Mirë mbetsh, o mik!
  Jo, atë vend
  As e lëvdoj, as e mallkoj!
  E ndoshta brenga,
  Do t’më trazojë sërish.
  Ajo që njoha te ajo tokë!
  Veç tashti prej saj jam larg.


  LART NË MAL KUJTOJ UKRAINËN

  Kur vjen e diela, ia mbaj pas shkëmbinjsh
  Në fusha, si kusar në fshehtësirë,
  Përmes shkuresh zallit të Uralit*
  E dal te stepë e gjerë dhe shfreh i lirë…

  Zemra e tronditur, përpëlitet
  Si peshku mbi ujë, e sëmurë.
  Qesh në heshtje e fluturon
  Si pëllumb ashtu si dikur.

  Në liri në hapësirën e huaj
  Përtërihem, gjaku më gufon,
  Ngjitem e ngjitem
  Malit lart vrapoj,
  Të shoh, tej në mjegull Ukrainën,
  Tmerr kur e kujtoj!

  Stepat këtu- të kuqe e gjembore,
  Të kaltra e qiellore atje.
  Livadhe të endur me blerim,
  Lugina në muzg në perëndim.
  Këtu- gëmusha, driza, rërë e shkretë,
  Një kodër-varr,
  Për të shkuarën flet.

  Ndoshta prej fillimit të jetës
  Frymë njeriu s’ka pasur askund
  E kjo shkreti fshihej nga bota.
  Gjithsesi mbërritëm këtu
  E ngritëm fortesa – qyteza kudo,
  Pra edhe varre do të ketë
  E punët do të ecin më shpejt!

  O vendi i dashur, fati im,
  Kur do të kthehem në Ukrainë?
  O Zot, medet, do të kalbem,
  Larg te kjo greminë!


  Fortesa Orska 1847

  Pranë lumi Ural në stepat përtej Kaspikut, ndodhej
  Fortesa Orska, ku poeti e piktori i madh ukrainas Taras
  Shevçenko ishte internuar për një kohë të gjatë, si ushtar
  i thjeshtë, me urdhërin e Carit, i ndaluar rreptësisht të
  shkruante apo të pikturonte.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË