More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Sokol Zekaj

  Poezi nga Sokol Zekaj

  KUJTESË PËR TANUSHËN, E TË TJERA…

  Buzë liqenit rri e vargje them, Tanushë,
  Era prek mëndafshin e liqenit
  Ku je? A mos po endesh zallesh t’ndonjë lumi
  që ngarkuar me blloqe akujsh dhe bore
  po zbret drejt pamjeve të mia
  ndërsa ti vetë, veshur me mjegullat e holla
  të dramës tande të përjetshme
  ndjen vetminë e kangës, me:
  m’a ka qerpikun si krahi i dallndyshes-
  dhe me adhurimin e vajzave buzë krojesh
  a komentet elegante të shkollareve…
  Dhe prapë ndjehesh larg… në harresë…
  Por jeta kështu është, përrallë a legjendë,
  oj zanë shqiptare… Dhe dua t’them
  nga ky shelg zogjsh anë liqenit
  ndërsa dielli po perëndon mbas malesh t’largëta:
  ti je dhe Haretrembura e Milosaos, Tanë,
  dhe Hana e Bardhë e Pol Verlenit!


  NË VERË

  Ja ku erdhi i nxehti afrikan
  miku që nuk harron
  se unë sot, në këtë moshë prej baobabi
  me përvoja zjarresh e stuhishë
  kështu e kujtoj që nga fëminia-
  varë në qafë tamburin me shumë ngjyra
  por të gjitha të çelta
  tek e rreh me shkopinj
  rrezesh të zjarrta dielli-
  Më pas vinte nata dhe ai qetësohej përpak
  i shtrirë buzë liqeneve a lumenjve
  me fytyrën kah qielli me yje
  me hanën ndër dhambë si një buzëqeshje
  Tash unë jam një tjetër: sytë e mi
  shohin më pak / por teksa përfytyroj
  vendin e tij, Afrikën e Veriut
  me shkretinat e pamata
  e historinë e saj, e Salambonë e Floberit
  e arie e simfoni e muzikë lloj-lloj
  në qetësinë e kësaj dite
  që jep e merr me heshtjen
  dhe në vetminë time andrruese
  te kjo dhomë e vogël si kabinë fluturimesh
  mbi fishkëllimën e lehtë
  të ventilatorit që rrotullohet në harmoni
  befas sikur ndiej një muzikë!-
  një sekuencë muzikore
  e shkurtër- tinguj të qartë e të vërtetë
  si ari i dalë nga rana
  nga një melodi e largët dhe e vjetër
  por jo e panjohur,
  një sekuencë që më përsëritet pambarim
  në besim dhe harmoni
  nga Kartagjena e Rrënueme.

  27 qershor 2021


  ART POETIK

  Duhet me u ndie plot emocione jete
  për me u ndie plot poezi
  si kova në shi nën një strehë shtëpie.

  *
  Kush e lexoi vërtet poemën
  ndjeu që nuk e mori thjesht me sy
  as thjesht me mendje
  por me të gjitha poret e qenies
  siç marrim erën e detit në port, natën
  tek presim anijen që po afrohet
  ndër vezullima
  dhe do na sjellë njeriun e dashur.


  FLETË DITE

  Dita është një fletë e hollë
  ku shkruhen gjërat e pashlyeshme
  edhe pse nuk është e bardhë
  dhe nuk është as njëngjyrëshe
  pasi mban ngjyrat e botës
  dhe të dëshirave tona
  prapë ne ëndërrojmë me i gdhendë
  gjërat e forta, të pashlyeshme
  te ajo fletë e hollë dite
  si disku i Borhesit, me një faqe

  18 shkurt ‘21


  POETI NË LËNDINË

  Këtë ditë marsi, duart e mia
  me gishtat humbur në fund të barit
  me ndonjë lule përmbi
  mbajnë trupin tim si një pemë
  në tokën ngrohur nga dielli-
  kujtime që fëshfërijnë
  imazhe që vegojnë
  ëndërrime që kërkojnë degëve
  një vend për çerdhe.

  Mars 2021


  SA HERË ZGJOHEMI…

  Sa herë zgjohemi, dhe hapim sytë
  dhe ngremë bërrylin si një rrem
  dhoma jonë lëkundet
  thua se jemi mbi ujë, në një varkë.


  NJERIU

  Njeriu ka dy sy për me pa
  dhe ka dy veshë për me ndigjue
  por veç nji gojë për me folë
  atë që konkludon nji mendje.


  NË UDHË

  Ndodh ndonjëherë, je n’udhë
  me torbën tënde nën sup
  dhe, i lodhur
  ndalesh buzë një burimi…
  Por sheh, në torbë, sa çudi
  në vend të bukës
  gjen gurë!…

  I mbështjell gurët me butësi
  dhe e mba torbën
  si gjënë e brishtë
  si gjënë e shtrenjtë

  se në qofsh në udhë
  duhet me e pasë një torbë
  dhe në paç një torbë
  duhet me pasë diçka në të
  si fruti thalbin
  në degën q’e tund era…

  por edhe se
  kur të ndalesh prapë në udhë
  buzë një tjetër burimi
  mbase… çudia:
  gjen bukë në vend të gurëve
  në torbën si zemra jote

  8 korrik 2021


  THEM PËR DISA GJËRA…

  Them për disa gjëra që nuk shkrova:
  thjesht nuk munda t’i kem në dorë
  si t’gjitha gjërat e vërteta
  pasi nuk i ndava dot nga zemra.

  Korrik 2021


  NJË DËSHIRË E NJË KOHE…

  Si nuk rashë një herë sëmurë
  dhe në një dhomë spitali
  me lexue libra larg hallesh me grurë
  pranë një dritares së hapur!…

  Qershor 2021


  KULLA

  E ngrita këtë kullë me themele gjaku
  gur mbas guri, fjalë mbas fjale
  të fortë dhe të parrënueshme
  ku thërmohen shirat dhe drita e diellit.

  Tetor 2021


  DHJETË VJET

  Prej dhjetë vjetësh s’i kam shtuar
  ndonjë raft bibliotekës sime
  por librat që kanë qenë
  i kanë mirëpritur librat e rinj
  duke i prekur në sup
  duke u hapur vend
  duke ngushtuar veten
  duke i mirëkuptuar si të ardhur
  -dikush dhe i vonuar por jo për faj të tij-
  i kanë marrë nën krahë
  i kanë mbajtë në shpinë
  qoftë dhe tue u përkulë nga pesha e tyre-
  kështu si vitet që pata
  kanë pritë vitet që më kanë ardhë.

  Shtator 2021


  RESHJE YJESH

  Reshjet e yjeve bien
  të imta, mezi duken
  megjithatë bien
  mbi gurë dhe ujëra
  mbi fushat e errësuara
  mbi liqene dhe dete
  mbi qytetet me drita ngjyra-ngjyra
  mbi gëzime, trishtime
  mbi buzë, në sy,
  bien si reshjet e shirave
  por nga një qiell më i lartë
  me një tjetër ngjyrë
  dhe bien veç netëve pa re
  ndonjëherë me stuhi
  përndezë nga era
  përzjerë me dritë hëne
  bien mbi ne që, të magjepsur
  i presim zbuluar, u hapim
  fytyrën, krahnorin,
  se me ecë nën fije ari
  të reshjes së yjeve
  është shenjë lirie
  dhe kujtesë dashurie
  dhe dëshirë bukurie
  dhe ndjejmë se si na njomen
  si lulet nën vesë
  nën ato reshje yjesh
  jo këmisha, si letra
  e hollë e poemave
  por sytë dhe zemra jonë.

  19 tetor 2021


  PËR DISA GJËRA, DHE PËR LULEN…

  Një pemë e thyer nga çubardhi a sygjelbri
  është njësoj një pemë e thyer
  Ylberit nuk ia heq njërën ngjyrë a tjetrën
  Lulen që kam për zemër e rris të papërlyer.

  1993


  ECJE NATËN

  Shiu ka lënë tinguj ndër drurë
  dhe pllakat i ka veshur
  me një fletë të hollë uji
  ja, sheshi është një pasqyrë magjike
  e natës që ra

  Era e lehtë që shoqëroi retë pas Dajtit
  tash fshin fasadat
  për një ndriçim të pastër
  anekand syve të mi të ndezur
  deri te Venera dhe Marsi

  Dëgjoj në pllaka hapa të largët
  që tash trokasin
  te kjo poemë e pashkruar
  si jeta kur doli nga zjarri i yjeve
  dhe kërkonte një Tokë – janë

  kujtimet, që ua ndiej vegimin
  si feksje e një lules së paçelur
  o e një lules së çelur
  por të fshehur mbas një guri
  të një dhembjes së vjetër

  Ah, ato kohë mundimesh
  që gjendeshin pa mundim
  ndërsa duheshin shpikur
  drita dhe buzëqeshja
  sikur me nxjerrë mjalt nga guri!

  Dyzetetre vjeç shkruaja librin e dytë
  që qe si lokomotiva e kohës
  në hekurudhën që i viheshin minat
  Era endet si një grua e kujdesshme…
  Drurët janë fëmijtë e erës

  Unë të ndiej, zemër
  si një e ftuar e zgjedhur e parajsës
  dhe si dëshmuese e ferrit
  ndërsa ke kaluar jetës sime
  duke dhënë zemër!

  Tetor, 2021

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË