More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Delvina Kërluku

  Poezi nga Delvina Kërluku

  HUKAT NATA

  Lërmëni të prehem midis lulesh që lulëzojnë
  Të rilind nga lotët e mi që lagin brigjet e shpirtit tim
  Ta njomin zhurin e dashurisë që mbase tretet
  Dhe plaga thith dhimbjen e pafund
  Flakëroj në flakën e qiririt flakëpak
  Kërkoj burimin e haresë sime të llastuar
  Të ditëve që do t’i shndërroja në shekuj gëzimi
  Drita, nën peshën e kësaj zymtie është fshehur në kujtime.
  Nën qiellin pa yje, hukat nata ime e shurdhët …

  NATA E MAJIT

  Sonte lundroj me anijen pa vela e pa direk;
  Më rrëmbeu lumi i mërzisë.
  Jeta u bë si det vaji dhe flladi s’kishte pikë freskie.
  Zemra ulërin posi sirena që mbushnin rrugën tonë plot zhurmë.
  E kam mbyllur në vete sekretin që më lidh
  me ditën tonë të fundit bashkë.
  Do të doja ta takoja në dramën e Shekspirit e të vdisja kur bie perdja,
  Për të mbetur përherë në skenë.
  Ofeli në dashuri.

  UJËRAT PUQEN

  I ëmbël është lumi im andej nga vij,
  I njelmët është deti këtu ku jam
  Dhe largësia, na ndan, na ndan
  Shpirtrat qiellit pa kufij fluturojnë
  Si pulëbardhat, mbi detin tim,
  Liqenin tënd, lumin tonë.
  Dhe shpirtin ma qetësojnë
  Mallin për ty seç ma trazojnë
  Uji rrjedh trupit tim, me rrëmbim
  Zbut gjithçka të acaruar, shqim.
  Vijnë lumenjtë andej-këtej
  E puqen si të përmalluar
  E çmallen si të dashuruar
  Unë shkrihem në detin e bukurisë
  Mbase heq mallin e Dashurisë.

  Zhyta gishtat e bardhë në Detin e Zi,
  Mblodha guacat që pëlqen ti
  -Kyçi aty kujtim e mallëngjim,
  Veç jo largim, veç jo trishtim!
  Sozopol

  PORTRET

  Në largësi fytyra përhumbet, si pikë uji e avulluar
  Mundohem të rizgjohem, t’i çel sytë të të gjej
  Ti je larg, nuk e di sa larg je ti, por e di se
  Largësia peshon sa vetë largësia, sa malli për ty!
  Ndjenja shfaqet dhe rreh krahët lehtë e lehtë
  E gjallë dashuria si rrahja e zemrës që ritmin ritmon
  Malli im banon në dritën e hënës së plotë
  Në dorën e piktorit dhe fjalët e mia varg
  Largësia më bëri të krijoj fytyrën tënde
  Ku shiu të kishte lagur, për aq sa kishte rënë
  Ku dielli të kishte përflakur, për aq sa kishte përvëluar
  Ku vetmia të kishte rrëmbyer, për aq sa ndihesh i vetmuar
  Ku guximi të kishte shoqëruar, për aq sa bëhesh i pathyer
  Ku bukuria të kishte zbukuruar, për aq sa hijeshia tepronte
  Ta bëra portretin nga malli, për ta vrarë vetminë, harresën!
  Tani më s’do ndiej ftohtë në çdo frymëmarrje.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË