More
  KreuLetërsiBibliotekëPoezi nga Alfred Çapaliku

  Poezi nga Alfred Çapaliku

  1.QIEJ MERMERI

  Qiej mermeri
  pa peshë,
  Dallëndyshe kundër rrymës
  pa mbërritje.

  Pleq ripërtypës kujtimesh
  pa tym,
  Aerobi pemësh bri rrugëve
  pa erë.

  E bardha bëhet e kaltër,
  E zeza mbetet pa bojë,
  Zaret janë hedhur,
  Jeta është lojë.

  Pikat e shiut, lotë virgjëreshe,
  Prishen në shtratin e lumit,
  Avullojnë të mistershme,
  Si britma pa dënesë.

  E bardha ngjyhet me të kuqe,
  E zeza ndërron bojë,
  Në kurthin e ditës,
  Jeta është lojë.


  2. FILLIKAT

  Si derë e mbyllur me mur,
  S’më vjen trokitja qyshkur.

  Si muzg violet mbi dritare,
  Më thyhet zemra gastare.

  Si pemë skelete pa gjeth,
  Më sillet era për rreth.

  Si pyll i rrafshuar me zjarr,
  S’më mbin fidani në zhar.

  Si tokë ku s’del një kalli,
  Pa lulëkuqe stoli.

  Si qiell i mbetur pa blu,
  Pa bisht komete bizhu.

  Si hon i gremisur pa urë,
  Pa një ylber si dikur.

  Si derë, si muzg përmbi pyll,
  Si tokë, qiell pa yll.

  Si hon i shkretuar pa fat,
  Ashtu krejt bosh fillikat.


  3. MAJË GISHTASH

  Majë gishtash djali me ritmin e të zgjaturit,
  Ashtu vajza nën puthjen e të dashurit.

  Majë gishtash burri kthyer vonë pas gotës,
  Ashtu gruaja tek gjumi i foshnjës.

  Majë gishtash mjeku mbi shtrat të pacientit,
  Ashtu vartësi tek zyra e shefit.

  Majë gishtash vjelësi i mollës nga toka,
  Ashtu ne tek distanca nga Evropa.


  4. PIKA EKUILIBËR

  Lëkundet koha e humbur,
  Tek rendja në pista stresi,
  Me rrotat vrik të parasë,
  Ku në retinën e syrit,
  Përmbyset prizmi i botës.

  Sa bie nata e thellë,
  Fanitet rrezja e yllit
  Dhe nis zbulimi i vetes,
  Te pika ekuilibër,
  Për t’u ribërë Njeri.


  5. IMAZH

  Kalimtar tokës,
  Pasagjer qiellit,
  Krehër mes flokësh
  Rrezet e diellit.

  Gjestet dhe fjalët
  Për dashuri,
  Gdhendin në ajër
  Art harmoni.

  Si kalimtar
  A pasagjer,
  Jam një imazh
  Dridhës në erë.


  6. MUZG NË SHËN NAUM

  Një kishë nën qiell,
  asgjë s’ka më shumë,
  Një varkë liqenit
  dhe shenjti Naum,
  Një degë blerimi
  e kaltër mbi lumë,
  Një diell në ikje
  përhënur gjithkund.

  Ca tinguj këmbanash
  po luten mbi ujëra,
  Mes qindra qirinjsh
  me flakë të pashuara,
  A janë murgesha
  nën kryq të përkulura,
  A nimfa legjendash
  të lashta, të zhdukura?

  Një hap s’bëj më tej,
  kudo ka magji,
  Nga këmbët tek flokët
  bulon dashuri,
  Se shelgjet me rrënjë
  në Drinin e Zi,
  E ndezin flakë muzgun
  si një mrekulli.


  7. MUZIKË NË LËVIZJE

  Çiftet përqafuar në shkallaret e shesheve,
  Si akrepat e orës në çast të tingëllimit,
  Nëse një ditë ndahen, nëse një natë s’shihen?

  Bëhen fotografë të verbër në qytet,
  S’mbështeten asnjëherë mbi shkopin e urrejtjes,
  Armiq të mirë mbesin.

  Muzikë në lëvizje është puthja pa u fshehur.


  8. SHKALLËT

  Ngjitëse, zbritëse njëherësh,
  Shkallë granili, mermeri,
  Palosëse, rrotulluese,
  Lëvizëse, fikse, druri,
  Metali, mëndafshi, litari –
  Aventureske mes erës.
  Rrëshqitëse akull janë
  Veç shkallët e karrierës.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË