More
  KreuLetërsiBibliotekë"Për sa kohë..." poezi nga Shqiponja Axhami

  “Për sa kohë…” poezi nga Shqiponja Axhami

  KUJTESË

  Dielli, ky mashtrues i madh,
  gënjen të gjitha nudot e botës;
  asnjë yll s’ka kuptim, 
  asnjë konstelacion
  nuk i përgjigjet kaosit të fatit.
  Eremiti i fundit
  shënon Luftën e Tretë Botërore
  në një të grisur fustani mbi rërë,
  mbi të cilin, një pështymë Zoti
  qullos lulen e basmës…
  Kujtesë…
  dy duar fëmije shenjojnë n’ajrí
  dy pelegrinë pa kokë…


  GRUA

  Kalvarë të mundimit, ndalini devetë sonte
  pranë zjarrit blu të një pylli të egër;
  martohen magmë fisesh të egra,
  filistini i fundit është, pa dyshim, një femër
  mos e lini pa emër… quajeni Faltore…

  Mbi të kridhen si pilivesa mbi zjarr
  tundimet e Orfeve;
  fisi i saj e dënon me heshtje,
  të ngopurit bëjnë të paditurin
  por Ajo rrënqeth tërfilin;
  poshtë hapit të saj,
  larvat kthehen në palma.

  Mos e lini pa emër… quajeni Faltore
  Grunaja e flokëve të saj
  ngop korbin e etur;
  vjen me shandanë në dorë
  lëkurërat e saj, verbojnë instikin…

  Mos e lini pa emër… quajeni Faltore

  Zoti i saj masturbohet mbi një kasketë naziste,
  në fund të së cilës, në një kokrrizë dheu,
  mbijnë dy fije bari…


  PËR SA KOHË…

  Etiopia shtrin fushnaja me grurë;
  bëjnë mbi të kuleçë me gjak
  duar fëmijësh…
  Kleopatra heq vëthin.. mban zi.
  Oh, Teutë, përdridhe fijen e florinjtë;
  një Zot pa emër bëhet synet,
  në emër të tij një korb si nata vret…
  Pellgje të mëdha gjaku,
  pellgje të mëdha
  …………………….
  Kaoset do vijnë, për sa kohë 
  në vend të egos nuk mbillet një pemë
  afër farit….


  FAT…

  Qyqja u kthye;
  varret zgjasin kokat
  duke përbuzur karamelet;
  furka e një plake
  tjerr idhninë e kobshme…
  Qyqja u kthye:
  një vëlla në emër të fatit
  zbut kaoset me lulka bliri…


  NË VENDIN TIM

  Në vendin tim flenë bashkë
  egërsirat me midhjet,
  kurorat e pishave puthin yjëzimin poshtë farit;
  mbi tërfil dëfrehet miza e kalit.
  Përanash një pazari të gjatë
  shitet mjaltë dhe helm minjsh.
  Ne jemi pellazgë të vjetër
  me këngë dhe saze në buzë;
  por këndojmë himne në vend të serenatave,
  kalërojmë egon mbi religjione ballkanase –
  të dehur nga një ngrohtësi e parakohshme;
  përkedhelim dimrat në ikje.
  Ndezen në të zjarre pasionesh,
  urrejtjesh:
  një lagunë e e pa fund,
  mes së cilës, si një grua e përdalë
  endet gjysëm e dehur demokracia.
  Poshtë këmbëve të zhveshura të së cilës,
  rrokulliset si një mollë e papjekur
  Populli im …

  Oh, pemë…


  JEHONË E PIKËLLIMIT

  Shko, tingull i trishtimit,
  shko e vdis
  në lukthin e kësaj nate pa agim.
  Këto i shkruaj unë,
  një Medea e krisur,
  një e huaj në atdheun tim.

  Por ndjemëni, kuptomëni,
  ose ndryshe –
  unë vdes çdo ditë nga pak.

  Tymi i një udhe..
  përdridhet nëpër gjymtyrët e Zotit.
  Shën Elisabetë, fal disa bukë
  nesër në lagjen 5 të qytetit:
  martohen një cigan,
  Shën Elisabetë.
  Më pas, zbuloje prehërin,
  thuaju bashkëqytetarvë të mi,
  se të zgjohesh heret, është qëllim,
  jo mburrje.
  Kurtizanes që s’do tia dijë
  dhe pi verë me burrat e huaj,
  shkërmoqja mbi prehër
  kallirin e misrit
  të hanë mbi të
  të gjithë gushëkuqët e botës, ta bindin
  se jo çdo joshje është mëvetsi.

  Dashuria mbetet, gjthësesi, frut i pasosjes.

  toka është mizore;
  nëse e miklon me djerrinë,
  bëhet mallkuese;
  detari e ka padyshim ditën e tij:
  le të jetë e pabindur rrjeta,
  le të ketë javë pa asnjë peshk.
  Të paepurit nuk dinë të gënjejnë,
  ata vetëm kërkojnë…
  Shën Elisabetë, shshshsht…
  Jehonë e pikëllimit
  më verbon me temjanin e mariuanës;
  popullin tim e burgosin për këtë,
  por populli im është i varfër,
  unë edhe më e varfër.
  atëherë si zgjidhet dilema e varfërsisë?
  Populli im ka kohë që jeton si deve pa këmbë.
  Unë jam në të si një pikës ujë,
  por ai s’ka etje, ka uri..
  Eci mbi të dhe ndjej poshtë këmbëve
  të lëvrjnë si fushnjaja orizi epokat e ngopura.
  Bëhem, dëshpërimisht, pak e nga pak
  kafshëz e vogël, bulkth
  që jetoj në varrezë…

  Shën Elisabetë…
  Tani më ndje, ose më fajëso,
  ose… lute më mirë Zotin tënd
  të më shndërrojë në viç….


  EPISOD

  Në brazdën e pluhurt
  rendin milingonat
  ndoshta nesër
  do fillojë një shi…
  turma e fshatarëve
  psherëtin. Shalqiri
  ky Izreal shpëtimitar
  nuk u shit sivjet.

  Orgjitë
  përziejnë temjanin e mariuanës
  me sherebelë;
  fshatarët kthehen të pikëlluar
  si pas fundit të një gjyqi
  gjykatësi i të cilit është
  një Xha Kondë me penis:
  vrazhdësi dhe lavdi
  nën tehun e monedhës.
  Qeramika e vazove të luleve
  është e pamundur të bëjë bukë;
  lulkat mondane mbeten në ikje,
  në gjurmët e të cilave
  penelata e një piktori skizofren
  pikturon vaginën e munguar.

  Anemitë e një gruaje
  shuajnë shikimin
  në këmbanën e rrugës
  “Komuna e Parisit”;
  është e kremtja e radhës ,
  ajo do mungojë,
  siç mungon në çdo gosti;
  Zot i saj është prej muri,
  një Zot i heshtur
  që s’i dha kurrë ajër
  nga frika se do e mundëte,
  se do çiftohej me çifutin e fundit
  mbetur ne Kaukaz:
  ai çifuti me sy jeshilë
  që të kujton lëndinat,
  fushat me grurë
  dhe rëndësine e mëvetësisë …

  Oh, delir i fëmijrisë
  i shfaqet me gjunjët e gjakosur
  poshtë fustanit
  prej basme Berati
  në gravurën e gurtë
  duke lozur lojë luftash,
  rregullat e së cilës
  ia mësoi reshti i bunkerëve
  në të cilët kukulla prej kalliri misri
  u mbyt në jashtëqitje
  teksa buza e saj prej trëndafili
  përsëriste refrenin e poezisë
  për Faraonin.

  Oxhaku i Uzinës hesht
  si një kasap i dënuar me sklerozë;
  bloza e tij firmos data vdekjesh
  nëpër gurët një mali të ashpër:
  vdiq, vdiq dhe ima atë;
  kanceri i mushkërive,
  e përhumbura anemike pikëllohet,
  thërret devenë e saj të butë
  që i sjell harresën.

  Në brazdën e pluhurt
  rendin milngonat me sy njeriu
  poshtë shtrojës
  së lëkurës së qengjit …
  anemitë e një gruaje
  nxjerrin gojëzat
  duke lëpirë amshueshëm
  sytë e nje vdekje solide.
  Jetesa e saj do jetë
  një muze i bukur,
  i vështirë për tu gjetur,
  si eshtrat e një shenjti
  që dezertoi besimin


  KREMTJA E NJË DIKTATURE

  Bien kambanat:
  është e kremtja e një diktature.
  Mbi papafingo një fëmijë indiferent
  qëron krahë shelgjesh,
  ndërton një krrabë…
  duhet trembur epërsia e zogjve të egër.

  Bien kambanat…
  Zërat e burgosur përhapen
  si sherebelë në një plazmë prej ajri;
  kohë e pajetuar rrëshqet udhëve të pluhurta
  si këmba e plagosur e një dreri…

  Karuseli prej bime shtyn drejt mbrëmjes
  heshtje pleqsh,
  kuisje qensh….

  Bien këmbanat
  …në një rrëkezë loti mblidhen
  pemë,
  fshatra të braktisur,
  të vdekurit, lumenjtë
  duke përhapur brenda vetes
  polenin e një faljeje.

  Bie kambana;
  është e kremtja e një diktature,
  por jo: diktaturat s’kanë të kremte,
  kanë vetëm gjëmime.
  O zëra të burgosur,
  mbusheni kraharorin
  me timbrin e një lutjeje:
  mbi krizantemën e një pranvere
  duhet të mbijë çdo epokë;
  nga një lule, mbi çdo kasketë naziste,
  ose ndryshe, çdo natë do vdes nga një poet
  dhe çdo ditë, një urë do të bëhet rrënojë

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË