More
  KreuLetërsiBibliotekë"Ndërrova gjakun me një tiger", cikël poetik nga Aleksandër Bardhi

  “Ndërrova gjakun me një tiger”, cikël poetik nga Aleksandër Bardhi

  Psherëtima e artë

  Një psherëtimë e artë
  u bë lule margarite
  barit të ëmbël ku shkel këmba e Zotit,
  Miqtë e mi të mërzitur,
  miqtë e mi të drobitur
  si shira province
  horoskopeve të mot motit;

  Më jepni ju lutem.
  një xixë Ardenice
  Ta ndez nga e para perëndimin e shuar,
  dhe në ndodhtë ndryshe
  Ju o murgj shpërndani
  pak meshë të diele
  me karafil të thërmuar!…


  Harresa

  Ndalu një çast
  dhe dëgjo,
  dëgjo thellë brënda vetes;

  Bilbilat e gjakut këndojnë në gjumë
  dhe në zemër të vdekjes.

  Kujtoj babanë
  që më thoshte dikur,
  se harresa është
  një kodër me kryqe.


  Dritë

  Kur s’dita nga t’ja mbaj
  nga errësirat dole ti.

  Në zemër të malit – dritë e qymyrtë
  qielli – plumb
  dhe hëna me shi.

  Ndoshta atëherë kuptova
  se drita e vërtetë e njeriut
  është ai pikëllimi brilant
  i diamantit të zi.


  Rruga e milingonave

  Eja – më thane – nga rruga e milingonave,

  Prej andej shkohet
  Edhe në shtepinë e bukës.

  Ndërrova gjakun me një tigër

  Piva ujin e magjive
  uji u bë shkumë.

  Ndërrova gjakun me një tigër,

  T’u ula në gjunjë.


  Bukë e ëmbël

  Dikur e kishim frikë njëri tjetrin
  Dhe ndoshta shkakun
  as sot s’mund ta dimë
  Dhe pse bukën e hanim nga e njëjta arë
  dhe ujin e pinim nga pusi im.

  Kaluan vite, sa vite kaluan
  Unë ja tek jam, ja tek je dhe ti,
  Gotën e helmit 
  ti smund ta derdhësh
  Gotën e mjaltit
  unë smundem ta pi.

  Po ara prapë
  prodhon bukë të ëmbël,
  Dhe pusi prapë
  mbushet me ujë të ri.


  Lule nate

  Ndoshta ti kurrë
  s’do mund ta dëshmoje,

  se legjendat lindin
  edhe nga një shkulmë gjaku
  një mbrëmje të zakonshme
  në gojën e shokut.

  Sic mund të ndodh që ti
  të mos e dish,

  se lavdia është
  thjesht një lule nate
  diku aty pranë
  poshtë  gurit të paemër.


  Vetmi

  Shpirt i pa shpirt.
  Gjak i pa gjak.
  Zë i pa zë.

  Kërkon një gurë
  të mbështetësh pak kokën,
  Po ke frikë se s’do mundesh
  të zgjohesh më.

  Bokë e bardhë.
  Heshtje e zezë.
  Qiell i paemër;

  Ti, bota
  dhe një yll i vogël
  si ajo pika e fundit
  e gjakut në zemër.


  Falja

  Unë vetëm hesht
  dhe pi lotin me gjak.

  Kullon shpirti
  trupi
  eshtrat,

  zëmra
  pak e nga pak.

  Ujku i gjakut
  ulërin nëpër bark;

  O pik e lotit,
  O pik e gjakut,
  O plumbi im i artë!


  Fëmijëri

  Ne i urrenim trenat e mesnatës
  Se në fshatin tonë
  asnjë nuk ndalonte,
  Se kush kish thënë nën zë
  se fajin e kish dielli
  Që çdo ditë lindte
  andej nga perëndonte.

  Xhepat i mbanim gjithmonë me gurë
  Unik në zemëratën tonë të vjetër
  Po dielli sa zbardhte një faqe
  të kodrës
  Hidhej e diellëzonte
  gjysmën tjetër.

  Dhe ne ktheheshim kokëulur
  në shtëpiat tona
  Se dhe një gur i vockël
  në burg mund të na çonte.    
  Ishim të pafat.. Në fshatin tonë
  Dielli lindte
  andej nga perëndonte.


  Ikona

  Sa herë e krijova ikonën e tim Zoti
  Aq herë e kam thyer krejt i pakënaqur,
  Erru me fytyrën e ëngjëllit të dhëmbshur
  Ndritu me buzëqeshjen e armikut të dashur.

  Dhe ende s’di ç’ndjej
  mallkim apo faj
  Që jastëkun mëngjeseve
  shpesh e gjej të lagur.!…


  Një tregim i vogël nga lufta

  Me tytën e pushkës
  tërhoqi degën e mollës.
  Futi dy kokrra në xhep
  dhe iku.

  I ati e ndoqi vëngër
  nga dritarja,
  si kaçakun e uritur
  që ha bukën e hasmit.

  Pas ca ditësh
  zbriti nga mali djali tjetër,
  i vogli.

  Babai e shkundi gjithë mollën nga rrënjët,
  në yll të sabahut.
  I dha për shokët
  dhe për komandantin.

  Një ditë lufta mbaroi.

  I vogli u kthye nga lufta
  pa duar.

  Të madhit
  një natë i hodhën prangat
  pse kishte luftuar
  kundër fitimtarëve.

  Molla ish bërë
  pronë e shtetit të ri.

  Vetëm babai
  do të rronte gjatë;

  Me atë farën e zezë
  të mollës në fyt
  dhe atë zilkën e ngjirur
  të kollës së thatë.


  Tingull këmbane

  Koha zero.
  Dielli shkurdisi orën e fatit
  Peligorga e zezë
  këndoi mbi kryq.

  Druaj
  Pse ta fsheh
  mu verbua syri
  Thashë, më përpiu
  gremina e një ylli.

  Ç’më bënë të druaj
  lehtas ta prek
  atë cipëzën e gjirit
  tënd të argjëndtë;

  Aty ku fermoi
  gjeth’ i parë i botës
  dhe fleta e fundit
  e librit të shënjtë!…


  Hija e tjetrit

  Më zuri nata
  te një stan i vjetër.
  Dele të urta,
  barinj të verbër.

  Gjithë natën klithte
  një sorrë gjaku,
  Qentë kuisnin
  për pak zinxhir më tepër…


  Hapat e ditëve

  Po kthehen shirat
  nga rruga e gjatë
  të bëjnë gjumin
  e rëndë të zjarreve.

  Unë rri e dëgjoj hapat e mi
  Në rrugën e gjatë lindje-perëndim,
  Po akrepat e diellit seç kanë
  ca klithma
  Tek bien mbi ujra
  e digjen si thëngjinj…


  Territoret e mia

  Humbjet janë
  territoret e mia.

  Thellë në errësirë
  luanët qajnë në gjumë.


  Heshtja

  Heshtja është guri
  ku rrëzohen vetëtimat.

  Nëna që pa gdhirë
  mbush prehërin me to
  dhe ndez gjymtyrët
  e trupit tim.

  Drita e tyre
  është zëri im.


  Ata të dy

  Ata të dy gjithmonë janë lutur
  që një ditë prej ditësh
  të vdesin bashkë.
  Shpirtërat të shkojnë
  në kopështet e Zotit
  Njeri – thëllëzë
  tjetri – fazan i artë.

  Kaq, vetëm kaq. Vdekjen bashkë.
  Një herë lutet ajo
  dy herë lutet ai,
  Po Zoti qesh e ju dërgon nga lart
  Pak errësirë për dashuri.


  Shi

  O, shi i vogël
  që guget mbi çati;

  Ajo muzikantja e verbër
  që luan Vivaldin nëpër natë,
  dikur ka qënë
  një pikë shi.

  Shi, o shi i vogël
  që këndon mbi çati!..


  Këngë

  Ika dhe do kthehem prapë
  N’ato vise marrëzie,
  Ku skifter’ e pëllumba bashkë
  Bëjnë luftra dashurie.

  Ku askush s’bën llogari
  C’gjak u derdh, c’troje  humbi;
  Vetëtima dhe ylbere
  Bëhen kryq mbi valë lumi.

  Atje gdhij nëpër netë
  Te një breg, në zgavër lisi,
  Ku digjet vetë ndër vete
  Si thëngill, një hënë dimri.

  E një ditë prapë do kthehem
  N’ato vise marrëzie,
  Ku shkumbon një lum’ balade
  Me bëm’ e gjëma dashurie.


  Identitet

  S’jam luftëtar,
  aq më pak hero.

  Netëve thyej buste
  nëpër rrugë e sheshe,

  Mëngjeseve gdhihem
  i martirizuar.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË